Sağlık 14 Nisan 2021 - 02:12:30

Maracuja Meyvesi Nedir? Nasıl Yenir? Faydaları Nelerdir?

Maracuja Meyvesi Nedir? Nasıl Yenir? Faydaları Nelerdir?

Maracuja meyvesi halk arasında çarkıfelek meyvesi olarak bilinmektedir. Sürüngen bir bitki olduğundan bahçe çitlerinin bulunduğu bölgede ekilerek hızlı yukarıya doğru büyüme gösterir.

Maracuja Meyvesi Nedir? Nerede Yetişir?

Maracuja meyvesi meyve suyu, dondurma, tatlı ve kokteyllerde kullanılan bir meyvedir. Bu meyve tropikal bir meyve olduğu için genel olarak sıcak iklimlerde daha hızlı gelişebilmektedir.

Çarkıfelek Meyvesi Nasıl Yenir?

Bazı meyvelerin kabukla yenilmesi içeriğindeki vitamin ve minerallerin vücuda alınmasını sağlar. Fakat çarkıfelek meyvesinin kabukları yenmediği için meyvenin baş kısmı bıçak yardımı ile kesilerek içi kaşıkla yenilmektedir. Sarı ve mor renkte olan kabukları soyulduktan sonra tatlı ya da diğer yiyecekler ile karıştırılmak için ezilerek de tüketilebilmektedir.

Maracuja Meyvesinin Faydaları Nelerdir?

 • Psikolojik rahatsızlıklarda mutluluk veren bir meyvedir. Meyvenin dış görüntüsü iştah açıcı yapıdadır. Bunun yanında yenildikçe daha çok yeme isteği uyandırabilir. Fakat günde 2 adetten fazla tüketilmemesi önerilmektedir.
 • İdrar yolu enfeksiyonlarında iyileştirici etkisi olduğundan bu hastalıklarda doğal tedavi yöntemi olarak tercih edilebilir. Bu meyvenin içerisinde bulunan vitamin ve mineraller doğal antibiyotik olarak bilinmektedir. Alternatif tıp tarafından sıkça kullanılır.
 • Ağrı kesici özelliği vücutta meydana gelen çeşitli bölgelerde ki ağrıları giderir. Ayrıca kramp ve spazmlar için tüketilebilmektedir.
 • Cinsel gücü ve cinsel isteği arttırıcı etkiye sahiptir. Bu meyvenin düzenli kullanımı özellikle kadınlar cinsel isteği daha da arttırmaktadır.
 • Kadınlarda adet düzensizliğini giderir ve adetten dolayı oluşan ağrıları en aza indirmektedir. Menopoz döneminde meydana gelen sıkıntıların giderilmesi için kullanılabilmektedir. Menopoz dönemindeki kadınlarda oluşan yüksek vücut ısısını da normale getirebilmektedir.
 • Uyku problemi olan kişilerde uykusuzluğu giderir. Stres kaynaklı uyku sorunlarında mutluluk verici bir meyve olduğundan kişinin daha sakin ve kaliteli uyku uyumasına yardımcı olur.
 • Kemiklerde güçlenme sağlar. Özellikle yaş ilerledikçe kemiklerde güçsüzlük meydana gelebilmektedir. Kemik erimesi gibi rahatsızlıklarda doğal tedavi edici etkisi bulunmaktadır. Yapılan tedavi yöntemine yardımcı olur.
Maracuja Meyvesinin Özellikleri Nelerdir?

Çarkıfelek meyvesi görüntüsü ve tadı ile herkes tarafından sevilebilen meyveler arasında yer alır. Eczanelerde satılan sakinleştirici şurupların yapımında sıkça tercih edilmektedir. Doğal sakinleştirici etkisi kişide depresyon eğilimlerini ortadan kaldırır. Bu meyvenin günlük kullanımdan fazla tüketilmesi kişide sürekli uyku hali yapabilmektedir. Bazı dönemlerde daha düzenli kullanılması kişinin vücut sağlığı için son derece önemli olacaktır. İnsan vücudunda meyveler vitamin ve mineral desteği sağlamaktadır. Maracuja meyvesi içerisinde bulunan C, B1, B2 ve B5 vitaminleri bolca bulunmaktadır. Bunun yanı sıra fosfor ve protein bakımından da oldukça zengin bir meyvedir. Kişinin bağışıklık sistemini güçlendirdiğinden hastalıklara karşı vücudun direnç göstermesini sağlar. Ayrıca içeriğinde passiflora maddesi içeren bu meyve sakinleştirici etkisi olduğundan bu tarz ilaçlar içerisinde tercih edilebilmektedir. Sinirlilik ve depresyon durumlarında mutlaka tüketilmesi kişinin daha sakin yapı da olmasını sağlar.

 • maracuja meyvesi
 • çarkıfelek meyvesi
 • maracuja meyvesi nedir
 • çarkıfelek meyvesi nasıl yenir
Yorumlar
Melike Çaplı Çarkıfelek meyvesi nerede yetişir? Nereden satın alabilirim? Tadını çok merak ediyorum. Suyunu sıkıp içenler de varmış çok faydalı diye. Fiyatı ne kadar bilen var mı? Tüketimi nasıl olmalı? Türkiye'de nerede yetişir? cevapla
Toronado Merhaba fiyatı almanyada 1 euro türkiyede bilemem ama. en faydalı meyve diyebilirim tadı az ekşimsi ama tatlıda sayılır tavsiye ederim özellikle. sinir hastalıkları ve uyku problemi olanlar yemelidir. cevapla
yorum yaz
Kas Ağrısı İçin Ne Yapılır? Tedavisi ve Masajı Nasıl Yapılır?