Sağlık 18 Ekim 2021 - 18:42:10

Mazoşizm Nedir? Neden Olur? Tedavisi Nasıl Yapılır?

Mazoşizm Nedir? Neden Olur? Tedavisi Nasıl Yapılır?

Mazoşizm; kişinin kendine acı vermesinden memnun olması anlamına gelen, eziyet edilmesinden hoşlanılması şeklinde tanımlanan bir tür psikolojik rahatsızlıktır.

Mazoşizm Nedir, Ne Demek?

Bir tür cinsel tutum olarak nitelendirilen mazoşizm, 19. yüzyılda Avusturyalı bir yazar tarafından ele alınmıştır. Genel olarak cinsel ilişki ile nitelendirilse de günlük yaşamda da sıklıkla karşımıza çıkan bir psikolojik bir rahatsızlıktır. İşkolik insanlar genel olarak bu kavrama dahil edilmektedir. Mazoşist acı çekmeyi seven kişilere verilen isimdir. Sadizmden türemiş olan bu terim acı çekmeyi sevmek anlamına gelmektedir.

Bir tür psikolojik rahatsızlık olarak nitelendirilen mazoşizm, acı zevklere sayanan bir tür sapıklık olarak nitelendirilmektedir. Normal olarak sağlıklı bir birey içgüdüsel olarak kendine şiddet ya da acı vermemektedir. Mazoşizmin ilk aşamasına baktığımız zaman bir cesedi kesme, yakma, tahrip etme, cildi balmumu damlaları ile yakma gibi fiziksel acı çekmeyi ihtiyaç olarak görme şeklinde tanımlamak mümkündür. İkinci aşaması ise ruhsal yönelimdir. Kişinin imkansız olan bir sevgide ısrarlı davranması sayılabilir. İlk aşamada sınırlı olan acı ikinci aşamada daha da geniş bir hale gelmektedir. Kişi bu aşamada kendine duygusal olarak sınırsız anlamda zarar verebilmektedir.

Genel olarak sosyal bilimlere göre her insanda mazoşistlik bulunmaktadır. İnsan acı çekmeyi bir tür bastırılmış duygu olarak yaşamaktadır. Mazoşistler bu duyguyu bastırmaya kişilerdir. Sağlıklı bireyler bu duyguyu bastırabilmektedir. Bunların yanında aynı zamanda gizli mazoşistler de bulunmaktadır. Bu kişiler için mutluluk kavramı yorgunluğun ve acının son aşaması şeklinde tanımlanmaktadır.

Mazoşizm Neden Olur? Sebepleri Nelerdir?

Acı çekmekten zevk alan kişiler için kullanılan mazoşizm bir tür psikolojik rahatsızlıktır. Bu hastalıkta kişiler hatalarının bedellerini kendilerine acı vererek ödediklerini düşünürler. Acı çekmekten haz duyarlar ve durum onları rahatlatır. İnsanlar uzun süre kendilerine acı veren durum ya da olay yaşadıkları zaman buna bağımlı hale gelebilirler. Gerek fiziksel gerekse ruhsal anlamda kendilerine acı vermek onlar için daha anlamlı hale gelmektedir. Psikolojik bir rahatsızlık olduğu için kişinin yaşadığı çevre, ailesi ya da sosyal çevresi gibi faktörler hastalığın oluşmasına neden olabilir. Ayrıca birtakım ruhsal bunalımlar, travmalar sonrasında da meydana gelebilir. Kişilerin çocukluk döneminde yaşadığı içsel çöküntüler gelecekte bu hastalığın oluşmasına neden olabilir. Bastırılmış suçluluk duygusunun kendini cezalandırmaya dönüşmesi şeklinde nitelendirilmektedir.

Mazoşizm Belirtileri Nelerdir? Nasıl Anlaşılır?

Genel olarak mazoşist kişilerin özelliklerine baktığımızda bağlanma, köle olma, dövülme, işkenceye uğrama, tasmalanma, aşağılanma ve seksüel fanteziler içeren ilişkiler yaşama gibi birtakım belirtilerin ve özelliklerin olduğu söylenmektedir. Mazoşist kişiler sadist kişiler ile tezat olsa da bir anda aynı kişi haline de gelebilirler. Yani kendine acı vermekten haz alan bir insan daha sonra başkalarına acı vermekten mutluluk duyabilmektedir.

Mazoşizm Tedavisi Nasıl Yapılır?

Tıbbi anlamda herhangi bir tedavisi bulunmayan mazoşizm hastalığı psikoterapiler ile iyileştirilmektedir. Uzman bir psikologtan destek almak bu konuda atılacak en önemli adımlardan biridir. Modern psikiyatride psikoseksüel bozukluk içinde yer alan bir hastalıktır.

  • mazoşizm
  • mazoşizm nedir
  • mazoşist
  • mazoşizm neden olur
  • mazoşizm belirtileri
  • mazoşist kişiler
  • mazoşizm tedavisi
  • mazoşizm hastalığı
Yorumlar
Henüz yorum yazılmadı. İlk yorumu sen yaz!
yorum yaz
Sınavda Konsantre Olmanın Yolları