Metabolizmayı hızlandıran şeyler, yiyecekler ve içecekler
Sağlık

Metabolizmayı Hızlandıran Şeyler, Yiyecekler ve İçecekler

06 Ekim 2017 - 07:05:52

Genetik faktörler, yaş, hastalık, hava durumu ve gün içerisinde tüketilen karbonhidrat oranı metabolizma hızını belirlemektedir.

Metabolizma Nasıl Hızlanır? Nasıl Güçlenir?

Türkiye'de yüksek oranda üretilen ve tüketilen acı biberin metabolizmayı hızlandırma özelliği vardır. Acı biber metabolizma hızını yükseltmektedir. Yemeklerde kullanılan acı biber, pul biber ve sivri biber gibi biber çeşitleri gün içerisinde yakılan kalori seviyesini arttırmaktadır. Bunun yanı sıra acı biber kişiye tokluk hissi verir. Tarçın, kekik ve kişniş gibi baharatlar acı biberin metabolizmaya verdiği etki ile neredeyse aynı orandadır.

Metabolizmayı Hızlandıran Şeyler Nelerdir?

Metabolizmayı hızlandıran besinler arasında zencefil bulunmaktadır. Sindirim işlevine yardımcı olan zencefil metabolizması yavaş olan insanlara tavsiye edilmektedir. Bunun yanı sıra vücudun sıcaklık seviyesini yükselterek öğünlerden sonra metabolizmanın hızı tahmini olarak %20 seviyesinde arttırmaktadır.

Metabolizmayı Hızlandıran İçecekler Nelerdir?

Uzmanlar tarafından tavsiye edilen yeşil çayın birçok yararı bulunur. Fakat yeşil çayın en önemli faydası metabolizmayı hızlandırmasıdır. Yeşil çay zencefil gibi vücudun sıcaklık seviyesini yükseltir ve fenol ismindeki bileşeni sayesinde metabolizmanın hızlanmasına yardımcı olur. Yeşil çayı kişi tercihine göre soğuk veya sıcak tüketebilir. Kafein oranı yüksek olan kahveler de metabolizmayı hızlandıran içecekler arasında yer almaktadır. Kahveyi dozunda tüketmek vücut sağlığı için önemlidir, bu yüzden kişi vücudun ihtiyacı kadar kahve ve yeşil çay tüketmelidir.

Metabolizmayı Hızlandıran Yiyecekler Nelerdir?

Karbonhidrat alımına kıyasla uzun bir süreçte sindirilen protein içerikli bir yemek tüketildiğinde enerjiye ihtiyaç duyan sindirim sistemi ile beraber yakılacak olan kalori oranı artış göstermektedir. Kırmızı etten ziyade yağ oranı az olan balık, hindi ve tavuk gibi protein içeren besinleri tüketmek metabolizmanın hızlanması için faydalıdır. Lifli yiyecekler metabolizmanın hızlanması için tüketilen besinlerin başında gelir. Besinlerin sindirilemeyen bir tarafı vardır. Sindirilmeyi engelleyen bu kısma lif yani posa denir. Posa sindirim esnasında insan vücudunun kullanmış olduğu enerjiyi arttırır ve bu sayede metabolizmanın hızlı çalışmasına destek olur. Sindirime yardımcı olan yiyecekler arasında suda çözünmeyen veya çözünebilen besin lifleri bulunmaktadır. Bu tür besinler ishal, kabızlık gibi problemlerin yaşanmasını engellemektedir. Ispanak, portakal, brokoli elma, fındık, lahana, badem, kepekli tahıllar, greyfurt, yulaf gibi besinler lif açısından zengin yiyecekler arasında yer alır.

Tarçın Metabolizmayı Hızlandırır mı?

Tarçın metabolizmayı hızlandırmanın yanında zayıflatma özelliği olan besin grubundadır. Tarçının en önemli görevlerinden biri kan şekerini düzenlemesi ve öğünlerin arasındaki açlık süresinin kısaltılması sağlar. Tokluk hissi veren tarçının diğer bir özelliği ise sindirim esnasında vücudun sıcaklık seviyesini yükseltir. Bu sayede yakılan enerji oranında artış görülür ve metabolizma hızlanmaktadır.

Metabolizmayı Hızlandırmak İçin Yapılması Gerekenler

Gün içinde en az 2 litre su tüketmek gerekir. Sabah kahvaltılarının besin açısında zengin olması ve düzenli yapılması önem teşkil eder. Öğle yemekleri aksatılmamalı ve akşam yemekleri hafif olmalıdır. Aynı zamanda akşam yemeklerinin geç saatlere kalmaması tavsiye edilmektedir. Metabolizmayı hızlandırmada etkisi yüksek olan ara öğünler mutlaka yapılmalıdır. İşlenmiş gıdalardan uzak durmak gerekir ve doğal yiyecekler tüketilmelidir. Yiyeceklere baharat eklemek metabolizmayı hızlandırır. Bütün günü hareketsiz geçirmek metabolizmayı yavaşlattığı için gün içinde yarım saat kadar yürüyüş yapmak veya hareket etmek gereklidir. Metabolizmayı hızlandıran şeyler aynı zamanda dengeleyici ve düzenleyici etki de sunmaktadır. Bunları tüketerek daha sağlıklı bir yaşam sürdürebilirsiniz.

Yorumlar
Gülin Ak 02 Ekim 2017 - 14:07:39 Kilo vermek için metabolizmamın hızlanmasını istiyorum Ne yapmam gerekiyor? Metabolizmayı nasıl hızlandırabilirim?cevapla
Ebru Balkan 23 Ekim 2017 - 11:21:54 Metabolizma hızı nedir? Nasıl olmalıdır? Ölçümü nasıl yapılır? Benim metabolizmam sanılandan daha yavaş çalışıyor. Nasıl artar ne yapmak gerek? Normalde hızın ne olması gerekmektedir? Bu konuda bilgi almak istiyorum. Neler yersem hızlanır acaba?cevapla
yorum yaz
İsim veya Nick: Yorum: