Mide bulantısına iyi gelen çaylar
Sağlık

Mide Bulantısına İyi Gelen Çaylar

06 Şubat 2018 - 10:10:16

Kişide meydana gelen kusma hissinin meydana getirdiği mide bulantısının hafiflemesini sağlayan çaylara mide bulantısına iyi gelen çaylar nedir.

Mide Bulantısı Nedir? Neden Olur?

Kişide meydana gelen kusma hissidir. Basit bir kaygıdan veya çeşitli rahatsızlıklardan dolayı meydan gelmektedir. Bulantılar kişinin yaşam kalitesini düşürmektedir. Mide bölgesine iyi gelen çaylar bulantıların azalmasını sağlamaktadır. Bulantıya iyi gelen çeşitli bitkiler mevcuttur. Bu bitkiler ile çaylar yapılır ve bu rahatsızlık belli bir zaman dilimi içerisinde giderilir. Fakat ilaç kullanan kişilerin bu çaylardan faydalanmadan önce hekime danışmaları çok önemlidir. Hekim önerisi ve onayı dahilinde bitki çaylarının tüketilmesi tavsiye edilmektedir.

Mideye Bulantısı İçin Bitki Çayları

Mide bulantısına iyi gelen çaylar arasında zencefil kökü çayı bulunur. Dünya genelinde bu rahatsızlık için kullanılan bitki çaylarının başında zencefil kök çayı vardır. Kişinin yaşadığı mide rahatsızlıkları, çeşitli nedenlerden kaynaklı olarak meydana gelen bulantılar için doğal tedavi edici bitkiler kullanılmaktadır. Tavsiye edilen zencefil kökü çayı gün içinde bir gram kadar tüketilebilmektedir. Zencefil kökünün bulantılar, hazımsızlık ve gaz sorunları üzerindeki etkileri oldukça fazladır. Fakat hamile kadınların bu çayı içmeden önce doktora danışmaları gerekir. Ayrıca iki yaş altındaki çocukların da zencefil çayını tüketmemeleri önerilmektedir.

Nane Mide Bulantısına İyi Gelir mi?

Mide bölgesine iyi gelen bitkilerin en önemlisi nanedir. Nane bitkisinin sakinleştirme, uyuşturma ve ferahlatma etkisi bulunur. Dolayısı ile bu bitkinin çayını tüketmek vücutta bulunan kasları gevşetmekte, gaz, hazımsızlık gibi problemleri en az seviyeye indirmektedir. Uzmanlara göre gündelik hayatta meydana gelen ve operasyon sonrasında oluşan bulantılar için faydalı olduğu belirtilmektedir. Bu durumdan farklı olarak mide ve bağırsak bölgesinde problem yaşayan kişilerin nane çayı içmeleri olumsuz sonuçlar doğurabilmektedir.

Papatya Çayı Bulantıya İyi Gelir mi?

Bulantıları tedavi eden doğal yöntemlerden bir başkası papatya çayıdır. Dünyadaki birçok ülkede bulantıların giderilmesi için kullanılan papatya çayı popüler çaylardan biri olarak karşımıza çıkmaktadır. Papatyanın çiçek kısımlarında spazmolitik özellikler vardır. Bu özelliklerin olduğu bileşikler papatya çayının bağırsakları rahatlattığı belirtilmektedir. Dinlendirici bir etkisi olan bu çay karın bölgesinde yaşanan problemleri rahatlatmaktadır. Sağlıklı kişiler papatya çayını sorunsuz bir şekilde tüketebilirken alerjik rahatsızlığı olan kişilerin bu çayı içmeleri sakıncalı olmaktadır.

Kırmızı Ahududu Çayı Bulantıyı Geçirir mi?

Demir açısından zengin olan kırmızı ahududu yaprağı çayı bulantılar üzerinde etkilidir. Sabah ve günün diğer zamanlarında ortaya çıkan bulantılarda kırmızı ahududu yaprağı çayı kullanılmaktadır. Bu çayın süt üretimine katkısı olduğu da rivayetler arasındadır. Doğum sürecinde meydana gelen sancılar üzerinde önemli etkilerinin olduğu ve bu sancıları azalttığı söylenmektedir. Fakat kişinin bu bilgilerden yola çıkarak mutlaka doktora sorması ve hekim onayı olduğu taktirde bu çayı tüketmesi tavsiye edilmektedir. Gebeliğin ilk üç ayında kırmızı ahududu yaprağının içilmemesi gerektiği söylenmektedir. Mide bulantısına iyi gelen çaylar herhangi bir ilaç veya hastalıkla beraber kullanılmamalıdır. Çayların tüketilmeden önce hekime başvurulması tavsiye edilmektedir.

Yorumlar
Deniz yapıcı 06 Şubat 2018 - 10:20:16 Mide bulantısına hangi çaylar iyi gelir? Midemi üşütmüşüm sanırım birkaç gündür hafif hafif bulanıyor. Hemen ilaç kullanmak istemedim. bitkisel yöntemler var mı tedavi edebilecek? Bulantıyı nasıl geçirebilirim?cevapla
Demet Kartal 08 Kasım 2018 - 17:04:59 Mide bulantısına iyi gelen çay ve çorbaların tüketimi doğal çözüm ve tedavisi yaratabiliyor. Ben midemi üşüttüğüm zaman genelde nane limon içiyorum. O baya etkili oluyor. Çorba olarak ise yayla çorbası tüketiyorum hep. Midemi rahatlatıyor açıkçası.cevapla
yorum yaz
İsim veya Nick: Yorum: