Mide küçültme ameliyatı nasıl yapılıyor? neden öldürür?
Sağlık

Mide Küçültme Ameliyatı Nasıl Yapılıyor? Neden Öldürür?

08 Ekim 2017 - 15:36:48

Mide küçültme ameliyatı; fazla kilo problemi olan ve bu nedenle ciddi sağlık problemi yaşayan kişilerin uzman doktorlar tarafından onaylanması ise yapılan operasyon olarak adlandırılmaktadır.

Mide Küçültme Ameliyatı Nedir?

Obezite çağımızın en ciddi hastalıkları arasında yer alıyor. Birçok ülke nüfusu içerisinde artan obezite rahatsızlığının çaresini ararken tıp dünyası da bu konuya büyük bir eğilim gösteriyor. Bu aşamada ortaya çıkan obezite cerrahisi kişilerin fazla kilolarından cerrahi müdahale ile birlikte kurtulmasını sağlarken son dönemde standart ameliyatlar arasında gösteriliyor.Birçok insan artık obezite problemlerinin çözümü için ameliyat olurken ülkemizde bu kişilerin sayısı binlerle ifade ediliyor. Mide küçültme ameliyatı da obezite rahatsızlığında en popüler seçenekler arasında yer alırken geçtiğimiz yıl içerisinde 450 bin ile 500 bin arasında değişen miktarda insan bu ameliyatı olmayı tercih etti.

Mide Küçültme Ameliyatı Nasıl Yapılıyor?

Mide küçültme ameliyatı yapılırken doktorların tamamı genel anestezi tercih etmektedir. Genel anestezi ile birlikte hastalar uyutulduktan sonra ameliyatlar olabilecek en kısa süre içerisinde tamamlanmaktadır. Bu aşamada kişilerin midesine bir tüp salınır ve bu tüp midenin belirli bir kısmını kapsar. Bu alanın dışında kalan kısım ise kesilip alınarak vücuttan uzaklaştırılır. Böylece kişilerin midesinin ebadı eskisine göre çok daha düşük seviyelerde olmaktadır. Bu durum da kişilerin yemek yerken midelerinin daha kısa süre içerisinde dolmasını ve yemeyi bırakmasına sebep olur. Böylece eskisine göre çok daha az yemek yiyen kişiler aynı tempoda hayatlarına devam ettiklerinde dahi kilolarından kurtulmaya başlarlar.

Mide Küçültme Ameliyatı Sonrası Nelere Dikkat Edilmeli?

Ameliyat sonrasında belirli bir seviyede kilo verme durabilir. Bu durum genel olarak spor yapmadan kilo vermeyi düşünen kişilerde olmaktadır. Ancak spor yapıp çok bilinçli bir şekilde beslenen kişilerde herhangi bir sorun olmadan kilo verme sürekli olarak devam eder. Yüksek kilolardan hızlı bir şekilde düşük kilolara inen kişilerin derilerinde sarkmalar meydana gelebilmektedir. Ancak bu sarkmalar da cerrahi müdahale ile alınarak sorunsuz bir fiziki görünüm elde edilebilmektedir.

Mide Küçültme Ameliyatında Ölüm Riski Var mı?

Her ameliyatta olduğu gibi mide küçültme ya da diğer adıyla tüp mide ameliyatında da hastanın kaybedilme riski vardır. Bu ameliyatlar için genel olarak hastanın kaybedilmesi yüzde %0,5 oranında gerçekleşmektedir. Ancak birçok ülkede olduğu gibi ülkemizde de 2000-3000 mide küçültme ameliyatı yapıp 1 hasta dahi kaybetmeyen uzman doktorlar bulunmaktadır. Bu doktorlar genel olarak özel hastanelerde bu hizmeti sunarken kişiler belirli ücretler karşılığında bu uzmanlar tarafından ameliyat edilmektedir. Birçok kişi mide küçültme ameliyatını çok basit bir ameliyat olarak görse de çok fazla kilosu olan bir kişinin kolay bir şekilde ameliyat edilmesi çok mümkün değildir. İlk olarak obezite rahatsızlığı olan ve kilo fazlası bulunan kişilerin şeker, yüksek tansiyon ya da kalp krizi riskinin fazla olması gibi olumsuz durumları olabilir. Bu durumların sürekli olarak kontrol edilmesi gerekirken böylece hastanın kaybedilmesinin önüne geçilmektedir. Böylece bu ölüm oranı minimum seviyeye çekilebilir.

Yorumlar
Vildan gül 03 Ekim 2017 - 10:54:43 Mide küçültme ameliyatı olanlar sonrasında tekrardan kilo alıyor mu? Kilo almamak için ne yapmak gerkeiyor? Birde riskleri nelerdir?cevapla
Uğur Akkan 03 Ağustos 2018 - 13:02:28 Ameliyattan bir kaç sene yaklaşık iki sene sonra genelde kilo alımları başlıyor birçok kişinin. En azından benim gördüklerim bu şekildeydi. Yaşamak için biraz da tokluk hissi için yemek yiyen insanlar değil tabiki. Mutlu olunca yiyenler, üzülünce yiyenler, depresyona girip yiyenler, depresyondan çıkıp yine yiyenler... Yani yemek yemeyi bağımlılık haline getirenler kilo alıyor ameliyattan bir müddet sonra. Aslında bence bu insanlar bu ameliyatın yanısıra bu konuda da psikoterapi almalılar. O zaman kalıcı sonuçlar oluşabilir diye düşünüyorum...
Kemal Dadaş 03 Ağustos 2018 - 13:08:13 Mideyi farklı yöntemlerle küçültebilirsiniz , hatta bir kısmı kesip atabilirsiniz yukarıda belirtildiği gibi ama bilin ki mide yedikçe genişleyen bir organdır. O yüzden gereksiz yemeyi bırakmadığınız sürece ameliyatların etki süreleri iki üç yılı geçmez. Aşırı yemek yemek psikolojik bir sıkıntıdır bir sınırdan sonra. Bununla ilgili psikolojik nedenlerinizi de sorgulamalısınız. Belki bu konuda çocukluğunuzu bile sorgulayabilirsiniz. Ama hiçbirşeyin çok fazlası iyi değildir insan için....cevapla
yorum yaz
İsim veya Nick: Yorum: