Mole negro tarifi ve sosu
Yaşam

Mole Negro Tarifi ve Sosu

13 Aralık 2018 - 09:50:02

Meksika mutfağı, dünya üzerinde en çok tercih edilen mutfaklardan birisi olarak gösterilirken mole negro isimli yemek de bu mutfağın başyapıtlarından birisidir.

Mole Negro Özellikleri ve Tarihçesi

Meksika mutfağı bolca baharat içeren ve lezzete çok önem veren bir mutfak olarak dünyanın her yerinde tercih edilmektedir. Bizim mutfağımız da baharat yönünden zengin bir mutfak olduğu için Meksika mutfağının ürünleri genel olarak bizim ülkemizde de sevilir. Mole negro isimli ürün, Meksika'da önemli günlerde tercih edilen lezzetli ve bol malzemeleri bir ürün olarak tanımlanabilir. Genel olarak düğünlerde ya da yeni doğan bebeklerin kutlamalarında gelen misafirlere bu yemek dağıtılır. Yemeğin yapımının çok kolay olduğunu söylemek doğru olmaz. Buna ek olarak düğün gibi kalabalık organizasyonlarda yapıldığında hazırlıklara çok daha öncesinden başlamak gerekebilir.

Mole Negro İçindekiler Nelerdir?

Bu yemek için gerekli olan ilk ürün kırmızı acı biberdir. Meksika mutfağının vazgeçilmeleri arasında yer alan bu biber, yemeğin ana malzemelerinden birisi olurken ülkemizden de temin edilebilir. Bunun yanında çok sayıda Meksika baharatı da kullanılmaktadır. Diğer ana malzemeler olan çikolata ve tavuk da malzeme listesinden ilk olarak alınması gereken ürünler olarak gösterilir. Bunlara ek olarak soğan, tuz ve defneyaprağı tavuğun haşlanma aşamasında kullanılan ürünlerdir. Badem, susam, ceviz, fıstık, zencefil, muskat ve tereyağı kullanılan diğer malzemeleri oluşturmaktadır. Sosunda kullanılmak üzere suya ve şekere de ihtiyaç bulunur. Son olarak siyah mısır olarak isimlendirilen ürün ile malzeme listesi tamamlanmaktadır.

Mole Negro Tarifi Nasıldır?

İlk olarak biberlerin ayıklanması ve soyulması işleminin yapılması gerekmektedir. Bu işlem sonrasında biberler hemen fırına bir tepsi yardımıyla alınırken pişirilmeye başlanır. Bir yandan da tavuk budunun soğan, defneyaprağı ve tuz ile beraber haşlanması gerekmektedir. Bu şekilde tavuğa lezzetini katacak olan ilk aşama gerçekleşmiş olur. Sosu için bir alanda soğan, badem, sumam, ceviz, fıstık ve zencefil beraber karıştırılmaya başlanır ve sosun ana hatları artık ortaya çıkar. Bir mikser yardımıyla karıştırılan bu malzemelere ek olarak çikolata, şeker ve su da karışıma katılır ve sonrasında tencerede pişirilmeye başlanır. Bu işlem sonlandığında sos tamamen hazır hale gelirken tortilla üzerine bırakılan tavuğa sosu dökülerek mole negro hazır hale gelmiş olur.

Mole Negro Nasıl Yapılır? Ne Kadar Sürede Hazırlanır?

Misafirlerine bir tavuk yemeği yapmak isteyen ve bunu Meksika usulü hazırlamak isteyen kişiler mole negro isimli yemeği tercih edebilirken bunun için ciddi bir hazırlığı göz önünde bulundurmak zorundadır. Çok sayıda farklı malzemenin kullanıldığı bu yemeğin yapımı özellikle ilk dönemlerde birkaç saati bulmaktadır. Birkaç farklı şekilde ürünler hazırlanıp sonra bir araya getirildiğinden tek başına yapıldığında zaman alan bir yemek olarak gösterilir. Meksika'nın önemli günlerde en çok tercih edilen yemeklerinden olan mole negro ülkemizde de önemli misafirlerini ağırlamak isteyen kişiler tarafından tercih edilebilir.

Yorumlar
Dilara Şenses 13 Aralık 2018 - 10:00:02 Mole negro sosunun içeriğinde neler var? Bunu hazırlamak için nasıl bir tarif uygulamak gerekiyor onu araştırıyorum. Çok güzel gözüküyor ve ben bu tarz tatlıları çok seviyorum. Evde kendim yapmak istiyorum. Umarım yapabilirim.cevapla
yorum yaz
İsim veya Nick: Yorum: