Muz kabukları ne işe yarar? Nasıl değerlendirilir?
Sağlık

Muz Kabukları Ne İşe Yarar? Nasıl Değerlendirilir?

29 Mayıs 2018 - 05:54:48

İnsanların pek fazla fikir sahibi olmadığı muz kabuğunun birbirinden çok sayısız faydalı özellikleridir.

Muz Kabuğu Ne İşe Yarar?

Muz çok önemli besinlerden biri olsa da insanlar kabuğu hakkında çok fazla bilgiye sahip değildir. Dünya genelinde yaygın bir şekilde tüketilen meyvelerden biri muzdur. Hastalıklar ile mücadele edecek kadar faydalı özelliklere sahip olan bu meyvenin kabuğu da kendisi kadar değerlidir. Kabuğu cildi güzelleştirmek için kullanılır. Kabukların içerisinde enzimatik, antioksidan, anti-bakteriyel, entifungal özellikleri vardır. Bunun yanı sıra potasyum, magnezyum, B6 ve B12 açısından önemli bir meyvedir. Muz kabukları doğal güzellik ürünü olarak kullanılmaktadır. Vücudun çeşitli bölgelerine bu kabuk ile bakım yapılır. Bunlardan biri göz altı bölgesidir.

Muz Kabuğunun Faydaları Nelerdir?

Şişmiş ve yorgun olan gözleri rahatlatır. Göz bölgesi için muz kabuğunun taze olması gerekir. Kabuğun içeriğinde potasyum oranı fazla olduğu için göz altındaki şişlik ve torbalar ortadan kaldırılır. Nemlendirme özelliği olan kabuklar morlukların azalmasını sağlar. Kabuklarla maske yapmak için kabuğun iç kısımları kaşık yardımı ile kazınır. Kazınan malzeme ile bir ila iki çorba kaşığı aloe vera (saf olacak) jeli karıştırılır. Karışım göz çevresine hafif bir şekilde sürülür. On beş dakika bekletilen karışım soğuk su ile yıkanır.

Muz Kabuğu Cilde İyi Gelirmi?

Muz meyvesinin kabuğu cilt lekelerinin azaltılması için kullanılmaktadır. Cilt tedavisinde önemli bir yere sahip olan kabuklardan lekeler azalıncaya kadar düzenli olarak yardım alınabilir. Cilt için faydalı olan vitaminler E, A, C ve B vitaminleridir. Bu vitaminlerin lekeleri tedavi etmeye destek sağladığı ifade edilebilir. Kabuklarda yüksek seviyede antioksidan olduğu için siyah noktalar azalma göstermektedir. Lekelerin azalması için muz kabuğunun iç kısmını beş ila on dakika süresince hafif bir şekilde cilde sürmek gerekir. Ciltte kalan kabuklar minimum yirmi dakika kadar cilt üzerinde bekletilmelidir. Hem siyah nokta hem de lekelerden kurtulmak için bu uygulamayı gün içinde iki ila üç defa tekrar etmek gerekir.

Muz Kabukları Nasıl Değerlendirilir?

Ciltteki kırışıklıkların ve ince çizgilerin azalmasına yardım etmektedir. Muz kabuğunun cildi sıkılaştırma ve canlandırma özelliği bulunur. Ayrıca muz kabuğunun içerisinde lutein bulunmaktadır. Bu özelliklerden dolayı yaşlanma belirtilerinin gecikmesini sağlayan kabukların ziyan edilmeden kullanılması tavsiye edilir. Cildin güzelleşmesini, parlamasını sağlar. Yüz bölgesine muz kabuğunun iç kısımlarını sürerek tahmini olarak yirmi ve otuz dakika bekletilmesi önerilmektedir. Bekleme sürecinden sonra yüzün ılık su ile yıkanması gerekir. BU işlemin gün içinde bir defa yapılması tavsiye edilmektedir. Muz kabukları sivilce ve aknelerin yok edilmesine yardım eder. Akne ve sivilce tedavisinde önemli bir yere sahip olan kabuğun cilt gözeneklerindeki toksinleri uzaklaştırdığı ifade edilmektedir Kabuklarda antioksidan özelliği olduğundan dolayı aknelere yol açan mikroplar ile savaşma özelliği bulunmaktadır. Muz kabuğunun uygulanmadan önce dermatolog uzmanına danışılması tavsiye edilmektedir.

Yorumlar
Saniye Yelocağı 29 Mayıs 2018 - 06:04:48 Muz kabukları bir işe yarıyor mu diye merak ediyordum hep bu şekilde öğrenmiş oldum. Muzun kabuklarını aynı zamanda tüylerden kurtulmak için de kullanabilirsiniz. Buna dair bir bilgi okumuştum. Azaltıyormuş.cevapla
yorum yaz
İsim veya Nick: Yorum: