Nar çiçeği çayının faydaları ve zararları
Sağlık

Nar Çiçeği Çayının Faydaları ve Zararları

21 Ocak 2018 - 12:59:06

Nar kendi başına sağlık deposu olan meyvelerden biridir. Nar çiçeği de güçlü bir C vitamini kaynağı olduğundan insan sağlığı için oldukça önemlidir. Bu bitkinin toplanıp kurutarak nar çiçeği çayı olarak tüketilmesi birçok hastalıktan koruyucu etkiye sahiptir.

Nar Çiçeği Çayının Faydaları Nelerdir?

  • Mevsiminde açan nar çiçeğinin toplanarak kurutulması ve daha sonrasında sıcak ve soğuk çay şeklinde tüketilen nar çiçeği çayı aynı meyvesi gibi antioksidan içermektedir. Toksinlerin arındırılması için antioksidan desteği bu çaydan elde edilebilmektedir. Antioksidan içeren bitki çayların tüketilmesi vücudun hücre yenilenmesinin sağlanmasına yardımcı olur.
  • Zayıflamak isteyenler için bu çayın yağ yakıcı özelliği bulunmaktadır. Özellikle fazla kiloları olan kişiler için yağ yakan özelliği göz önünde bulundurularak diyet esnasında tüketilebilmektedir.
  • Kanın temizlenmesinde etkili olan nar çiçeği çayı vücuttaki iltihaplarında dışarı atılmasına yardımcı olur. Böbreklerde oluşmuş olan iltihaplanmayı iyileştirici etkisi bilinmektedir.
  • Yaraların iyileşmesinde daha etkili olmaktadır. Hücre yenileyici özelliği olduğu için açık yaralarda iyileşmenin hızlanmasını sağlar.

Nar Çiçeği Çayı Neye İyi Gelir?

Grip, soğuk algınlığı ve öksürükte vücudun bağışıklık sistemini güçlendirir. Kış aylarında nar çiçeği çayının tüketilmesi hastalıklarda mikrop kırıcı özelliği bulunmaktadır. Bu çay ile ağız içine gargara yapıldığında diş ve diş eti sağlığına fayda sağlanabilmektedir. Yüksek tansiyonun dengelenmesi için tüketilebilen bitki çayları arasında yer alan bu çay düzenli kullanımda tansiyonun normal seyrine ulaşmasını sağlar. Sindirim sisteminin düzenli şekilde çalışmasına yardımcı olur. Özellikle mide ve bağırsaklarda gazı alarak şişkinlik hissinin ortadan kalkmasına yardımcı olur.

Narçiçeği Çayının Zararları Nelerdir?

  • Güçlü bir antioksidan olan nar çiçeği çayı içmesi keyifli ve sağlık açısından son derece önemli olmasına rağmen tüketilirken dikkat edilmesi gerekeneler bulunmaktadır.
  • Öncelikle bu çayın taze tüketilmesi daha doğru bir yöntem olacaktır. Ayrıca düşük tansiyonlu kişilerin bu çayı çok fazla tüketmemesi gerekmektedir. Normalde yüksek tansiyonu dengeleyen bu çay düşük tansiyonu olan kişi tarafından tüketildiğinde tansiyonun daha da düşmesine sebep olabilir.
  • Nar çiçeği çayı doktor kontrolü olmadan tüketilmemesi gerekmektedir. Yüksek miktarda antioksidan içerdiği için hücre yenileme özelliği bulunur. Özellikle kanser hastalarında antioksidan içerikli içeceklerin tüketilmemesi ve kanserli hücrelerin çoğalması engellenmelidir. Antioksidan kanserli hücrelerin yenilenmesine sebep olabilir.
  • Bu çayın yetişkin bireylerde kullanılması tavsiye edilmektedir. Çocukların bu çayı tüketmesi antioksidanın fazla olmasından dolayı doğru bir yöntem olmayabilir. Gelişim çağındaki çocuklarda önerilmez.
Nar Çiçeği Çayı Nasıl Kullanılır? Kullanım Şekli Nedir?

Bu tarz bitki çaylarının kullanımı mutlaka doktor tarafından onaylanarak kullanılmalıdır. Kullanılan herhangi bir ilaç ya da farklı bir içecekle yan etki yapabilir. Bu yüzden dikkatli kullanılması gerekmektedir. Böylece sağlığa daha faydalı olarak tüketilebilir. Nar çiçeği çayının soğuk ve sıcak olarak her iki şekilde de tüketilmesi aynı yararları sağlayarak sağlığın korunmasında etkili olur.

Yorumlar
Emine Sezer 21 Ocak 2018 - 13:09:06 Nar çiçeği çayı hamilelikte içilir mi? Neye yarar? Tarifi nedir? Yapımı kolay mı zor mu acaba? Faydaları için tüketmek istiyorum ama 5 aylık hamileyim bir yan etkisi ya da zararı olur mu? Bu çayı kimler tüketebilir?cevapla
Kerime Demir 25 Şubat 2019 - 16:23:06 Nar çiçeğinin birçok faydasını duydum özellikle de cilde çok iyi geliyormuş. Fakat benim merak ettiğim şekeri düşüyor mu? Şeker hastasıyım ve ilaç kullanıyorum. Daha fazla ilerlememesi için bazı yöntemlere başvuruyorum. Bitki çayları olarak bu içeceğin iyi geldiğini duydum ama kullansam mı bilemedim.cevapla
yorum yaz
İsim veya Nick: Yorum: