Nemfomani Hastalığı Nedir? Tedavisi Nasıl Olur?
Sağlık

Nemfomani Hastalığı Nedir? Tedavisi Nasıl Olur?

31 Mart 2019 - 09:50:00

Nemfomani; kadınların cinsel dürtülerinin aşırı olması durumudur. Erkeklerdeki türüne de satiriazis denilmektedir.

Nemfomani Hastalığı Nedir, Ne Demek?

Kelime anlamı olarak Yunanca'da nymphe (kız) ve mania (delilik) kelimelerinin birleşiminden oluşan kelime, kadınlardaki cinsel isteğin aşırı olması halidir. Hastalığın en belirgin özelliği, normalin üstünde görülen cinsel birliktelik hissidir. Nemfomani bilinenin aksine sıklıkla cinsel farklılık aramak veya cinsel arzunun kuvvetli olması anlamına gelen bir kelime değildir. Cinsel arzunun şiddetini sadece kişinin isteği belirleyebilmektedir. Cinsel değişiklik arzusu da yine kişinin kuvveti ve isteğiyle doğru orantılı olarak gerçekleşmektedir. Uzmanlar bu hastalığı cinsel birleşmeden çok kısa sonra tekrar açığa çıkan cinsel açlık olarak tanımlamaktadır.

Nemfomani Hastalığı Tedavisi Nasıl Olur?

Nemfomani hastalığının en temel belirtisi; doyumsuzluk seviyesindeki aşırıcı cinsel birleşme isteğidir. Bu rahatsızlığa sahip olan kadınlar tek bir eşle yetinemeyerek birden fazla cinsel birliktelik yaşayabilen ve tekli bir ilişki yaşayamayan kadınlardır. Bu kadınlar genellikle stresli, gergin ve sinirli bir yapıya sahiptirler. Belli bir işe odaklanma konusunda sorunları olduğu için gerek sosyal gerekse eğitim alanında sıkıntılı bir süreç yaşayabilmektedirler. Bunun yanı sıra hem toplumsal, hukuki ve ahlaki kaidelere aykırı davranış sergileyebildikleri için toplum içinde sıklıkla sorunlarla karşılaşmaktadırlar. Bu hastalığın tedavisi mümkündür. Aşırı isteğin ortadan kaldırılması için ilaç tedavisi ve cinsel terapi uygulanmaktadır. Uzmanlar tedavinin en az 6 ay sürebildiğini belirtmektedir.

Hiperseksüalite Nemfomani Nedenleri Nelerdir?

Bu hastalığın ortaya çıkmasını sağlayan belli başlı nedenler bulunmaktadır. Özellikle çocukluk döneminde duygusal anlamda yeterli ilgiyi göremeyen kadınlar, nemfomani hastalığından dolayı küçükken göremedikleri ilgiyi cinsel birliktelik esnasında partnerlerinden beklemektedirler. Hiperseksüalite hastalığının temelinin çocukluk dönemindeki sevgi eksikliğine dayandığını söylemek mümkündür. Nemfomani kadınları, küçükken göremedikleri güven ve sevgi hislerini farklı erkekleri memnun ederek elde etmeye çalışırlar. Bu hastalığın nedenlerinden bir diğeri de önceden yaşanan tecavüz ya da cinsel taciz gibi ciddi travmalardır. Şizofreni, psikolojik sorunlar, ekstazi ve kokain gibi uyarıcı maddeler, hormon değişiklikleri gibi sorunlar da bu hastalığın açığa çıkmasına neden olmaktadır.

Nemfomani Hastalarının Karakteristik Özellikleri Nelerdir?

Hiperseksüel hastalığa sahip olan bu kadınlarda ciddi bir özgüvensizlik ve başkalarına karşı da güvensiz olma durumları söz konusudur. Rutin işlerinde isteksizlik, asi davranmak, başarılı olmak için çaba göstermemek gibi davranışlar öne çıkmaktadır. Bu kadınların madde bağımlılığı, aşırı alkol tüketimi ve kumar gibi kötü alışkanlıkları olabilmektedir. Ruh hallerini genel olarak agresif, olumsuz, tatmin olmayan ve mutsuz olarak tanımlamak mümkündür. Normal insan ilişkilerinde genellikle başarısız olmaktadırlar. Daha çok da hemcinsleriyle anlaşmada zorluk yaşayabilmektedirler. Cinsel birlikteliklerini farklı erkeklerle gerçekleştirdikleri için cinsel yolla bulaşan hastalıklara yakalanma riskleri çok daha fazladır. Nemfomani hastalığı psikolog ve psikiyatri eşliğinde en az 6 ay sürede atlatılabilmektedir.

Yorumlar
İDİL 31 Mart 2019 - 10:00:00 Nemfomani Hastalığını konu alan filmlerin de olduğunu daha önce görmüştüm. Aslında bu bir hastalık mı yoksa cinsel istek mi tam emin olamadım. Bu durumu yaşayan erkeklerde var ama hastalığın adı onlar için daha farklı oluyor sanırım. Tedavi aşaması nasıl oluyor bilen var mı?cevapla
yorum yaz
İsim veya Nick: Yorum: