Sağlık13 Mayıs 2021 - 08:50:06

Noodle Kısır Mı Yapıyor? Noodle Yemek Zararlı Mı, Sağlıklı Mı, Günah mı?

Noodle Kısır Mı Yapıyor? Noodle Yemek Zararlı Mı, Sağlıklı Mı, Günah mı?

Uzakdoğu mutfağının bir lezzeti olan noodle son zamanlarda ülkemizde en fazla tüketilen besinler arasında yer almaktadır. Tadı oldukça lezzetli olan noodle kısır mı yapıyor diye merak edilmeye ve araştırılmaya başlamıştır. Bu yazımızda noodle kısır yapar mı? Noodle yemek zararlı mı, sağlıklı mı, günah mı? Noodle hakkındaki merak edilenleri yanıtlıyoruz.

Noodle Kısırlık Yapar mı?

Hazır olarak satılan ve değişik tariflerle uygulanan noodle besleyici içeriği olmayan bir yemek çeşididir. Hatta besleyici ögelerin yerine katkı maddeleri içermektedir. Toksin bir koruyucu etkisi bulunan tersiyer bütil hidrokinon bulunmaktadır. Bu katkı maddeleri noodle tüketimi ile vücuda girer ve midede kalır. Mide bu besini sindirmeye çalışırken aynı zamanda ciddi sağlık sorunlarına da neden olabilir. Noodle kısır yapar mı diye oldukça merak edilmektedir. Bilimsel olarak kanıtlanmış herhangi bir bilgi ve sonuç bu konuda bulunmamaktadır. Fakat bu tarz besinler birçok hastalığa neden olabileceği için çok fazla tüketilmemesi gerekmektedir.

Noodle Yemek Zararlı mı?

İçerisinde tüksik bir koruyucu olan tersiyer bütil hidrokinon barındıran noodle içerisinde bu katkı maddesinden dolayı sentetik antioksidanlar bulunmaktadır. Bunlar yağların oksitlenmesini önleyerek ürünün raf ömrünün uzatılması gibi etkiler meydana getirmektedir. Beslenme uzmanlarına göre bu katkı maddesinden 5 gram tüketilmesi ölüm gibi sonuçlara bile neden olabilmektedir. Noodle yedikten sonra meydana gelen birtakım yan etkiler bu katkı maddesinden kaynaklanmaktadır. Baş dönmesi, kusma, kulaklarda çınlama, hezeyan ve nefes alamama gibi durumlar söz konusu olabilir.

Yapılan birtakım araştırmalara göre noodle tüketen kadınlarda metabolik sendrom riskinin bulunduğu söylenmektedir. Bu durumun sürekli noodle tüketen kadınlarda sağlıklı beslenme sağlayan kadınlara oranla daha yüksek görüldüğü belirtilmektedir. Bu rahatsızlık vücutta obezite, arteriyel yüksek tansiyon, kan şekerinin yükselmesi, trigliserit, düşük oranda HDL oluşmasına yol açmaktadır.

Noodle Yemek Sağlıklı mı?

Zararlı yağların, yüksek kalorinin ve sodyumun vücuda girmesine neden olan noodle'ın içindekiler insan sağlığı için faydalı değildir. Bu durum hazır noodlelar için geçerlidir. Eğer ki kendiniz hamur ile bu besinden yaparsanız bu tarz tehlikeli zararlı olmamaktadır. Hazır noodle ile beslenen kişilerin vücuduna normale göre daha az C ve A vitamini, potasyum, protein, kalsiyum girmektedir. Vücudumuz için en sağlıklı olan besinler taze ve doğal yiyeceklerdir.

Noodle Yemek Günah mı? Caiz mi?

Bizim mutfağımıza ait olmadığı için birçok kişi noodle yemek caiz mi diye merak etmektedir. Bu yiyecek ülkemizdeki makarnalar ile benzerlik göstermektedir. Bundan dolayı günah olmasını gerektirecek bir durum söz konusu değildir. Sadece insan sağlığı için farklı zararları olabileceğinden aşırı tüketilmemesi uzmanlar tarafından uyarı niteliğinde sunulmaktadır.

Yorumlar
Henüz yorum yazılmadı. İlk yorumu sen yaz!
yorum yaz
Uyku Çayı Tarifi Nedir? Nasıl Yapılır?