Ödem söktürücü gıdalar ve bitki çayları nelerdir? Tarifleri nedir?
Sağlık

Ödem Söktürücü Gıdalar ve Bitki Çayları Nelerdir? Tarifleri Nedir?

31 Temmuz 2018 - 02:26:53

Vücutta ödem birikmesi insanların olduklarından daha kilolu gözükmelerine sebep olabilirken bu ödemin dağılması için doğal yolların kullanılması gerekmektedir.

Ödem Nedir? Ödem Söktürücü Ürünler Neden Önemlidir?

Vücudun farklı bölgelerinde yaşanan anormal düzeydeki su birikmeleri ödem olarak isimlendirilmektedir. Bu aşamada kişilerin vücudunda su birikme durumu olduklarından daha kilolu gözükmelerine sebep olabilir. Suyun sıkışma özelliği olmadığından sürekli olarak belirli bir hacim kaplayacak ve bulunduğu bölgeyi dolgunlaştıracaktır. Özellikle bacaklarda, bilekte, dizde ya da akciğer gibi iç organlarda ödem birikmesi sorun yaşanabilir. Bu ödemlerin vücuttan atılmasında en önemli etmen ödem söktürücü ürünler olacaktır. Bu sıvıların farklı şekillerde vücuttan çıkmasını sağlayan ürünler ödem söktürücü olarak isimlendirilmektedir. Bu ürünleri düzenli olarak kullanan kişiler, ödemlerin vücuttan atılmasını sağlayabilir.

Ödem Söktürücü Gıdalar Nelerdir?

Ödemin vücuttan atılmasını sağlayabilen çok sayıda farklı besin bulunurken salatalık bunların ilk sırasında yer alır. Özellikle cilt için sağlıklı olan besinler listesinde her zaman kendisine yer bulan salatalık, ödem söktürücü ürünler arasında da son derece önemli bir seçenek olacaktır. Bu aşamada gün içerisinde düzenli olarak salatalık tüketimi çok önemli etkiler ortaya çıkarırken çok fazla tuz kullanmamaya özen gösterilmesi gerekir. Buna ek olarak ananas da ödemin vücuttan atılmasını sağlayan gıdalar arasında gösterilmektedir. Geçmiş yıllarda bulunması zor olsa da artık her markette satılan ananas, tüketildiğinde ödemi vücuttan başarılı bir şekilde uzaklaştırabilmektedir.

Ödem Söktürücü Bitki Çayları Nelerdir?

Ödem söktürücü etkisine güvenilen bitki çayları genel olarak diyet dönemlerinde sıklıkla kullanılan çaylardır. Bu aşamada ilk sırayı yeşil çay alır. Spor ve diyetini bir arada götüren kişilerin yağ yakmak maçıyla kullandığı yeşil çay aynı zamanda şişkinliğin vücuttan atılması ve fazla kilolardan kurtulmada önemli rol oynamaktadır. Ancak yeşil çayı tüketirken tansiyon üzerindeki etkilerinin de bilinmesi ve çok fazla tüketildiğinde olumsuz sonuçlar ortaya çıkabileceğinin bilinmesi gerekmektedir. Maydanoz çayı, yeşil çayın hemen ardından önemli bir ödem söktürücü olarak gösterilmektedir. Maydanozların direkt olarak kaynar suya atılarak 10 dakika kadar kaynatılması ile elde edilen çay çok ciddi biçimde ödemi vücuttan uzaklaştırabilir.

Vücutta Ödem Yapan Yiyecekler Nelerdir? Hangi Gıdalardan Uzak Durmak Gerekir?

Ödem söktürücü besinleri kullanmak bu sorunun ortadan kalkması için ne kadar önemli ise ödem birikimine sebep olan ürünleri kullanmayı bırakmak da o seviyede önem arz etmektedir. İlk olarak kızartma tüketiminden uzak durulması gerekmektedir. Yağın içerisinde pişen sebzeler her zaman insana vücudunda su birikmesine sebep olabilir. Bunun yanı sıra gazlı içeceklerin çok fazla tüketilmesi de ciddi anlamda insanları zorlayan etmenlerden olacaktır. Son olarak tuzun su tuttuğu herkes tarafından bilindiğinden tuz tüketiminin dengelenmesi gerekir. Vücutlarında ödem birikmesi olan kişiler, bundan uzaklaşabilmek adına çok sayıda farklı doğal ürünü kullanabilirken bu sayede şişkinlik sorunlarını ortadan kaldırabilirler.

Yorumlar
Gülen Tekin 31 Temmuz 2018 - 02:36:53 Ödem sökmenin yolları nelerdir? Kiraz sapının iyi olduğun duymuştum gerçekten etkisi olur mu diye düşünüyorum. Ödem söktürücü gıdalardan en çok hangisini tercih ediyorsunuz? En çok hangisi etkili olur?cevapla
yorum yaz
İsim veya Nick: Yorum: