Oruç ne zaman başlayacak? Oruç nasıl tutulur? Kimlere farzdır?
Yaşam

Oruç Ne Zaman Başlayacak? Oruç Nasıl Tutulur? Kimlere Farzdır?

19 Mart 2018 - 16:04:02

Her yıl Ramazan ayının gelmesiyle birlikte başlanan oruç tutma ibadeti bu senede 1 ay süreyle gerçekleşecek ve Ramazan bayramı ile birlikte son bulacaktır.

Oruç Ne Zaman Başlayacak?

İslam'ın şartlarından olan oruç ibadeti, her yıl ülkemizde milyonlarca kişi tarafından gerçekleşirken bu dönemde yapılan yardımlar, açlık ve susuzluğa dikkatin çekilmesi ve elinden geldiğince insanların daha faydalı olma çabası sıklıkla görülmektedir. Dinimize göre 3 aylar olarak isimlendirilen Recep, Şaban ve Ramazan ayları yıl içerisinde farklı dönemlerde başlamaktadır. Dinimizin başladığı dönemlerde ay takviminin kullanılıyor olması sebebiyle bu tarih farkı ortaya çıkarken birkaç günlük sürelerde geriye doğru gelmektedir. 2018 senesinde Ramazan ayı 16 Mayıs tarihinde başlayacaktır. Orucun başlama tarihi olarak bu tarih kullanılırken 14 Haziran gününde de oruç ibadeti sonlandırılır.

Oruç Nasıl Tutulur? Nelere Dikkat Edilmeli?

Beden ile yapılan ibadetlerden birisi olan oruç, belirli zaman aralıklarında su ya da herhangi bir gıdanın tüketilmemesi ibadetidir. Bu ibadet, belirli saatler arasında gerçekleşmektedir. Oruç tutma ibadeti sahur ile başlamaktadır. İmsak vaktinden önce uyanan ya da hiç uymadan bu saati bekleyen kişiler, bu saatlerde yemeklerini yiyip sularını tüketirler. İmsak vakti geldiğinde ise artık tüketim kesilir ve niyet edilerek oruç ibadetine başlanır. Ramazan ayının her gününde bu ibadet tekrarlanırken her gününde niyet etmek gereklidir. İmsak vaktinde başlanan oruç ibadetinde akşam ezanına kadar herhangi bir tüketim olmaz. Akşam ezanının okunması ile birlikte kişiler iftarlarını yaparak yemek ve su tüketimine başlarlar. Bu dönemde kişilerin yaşam tarzlarını olabildiğince değiştirmesi ve bu mübarek aya uygun davranması çok önemlidir.

Oruç Kimlere Farzdır? Kimler Tutmalı?

Oruç ibadetinin farz kılınması için belirli şartlar bulunur. Bu şartları sağlamayan kişilerin oruç tutması şart değildir ve bundan muaf olurlar. İlk olarak Müslüman olan kişiler oruç tutabilirler. Oruç bu kişilere farz olmaktadır. Bunun yanında ergenlik çağına ermiş olmak gereklidir. Çocuklar, bu yaşa gelmeden önce herhangi bir ibadetten sorumlu değildir. Ancak ergenlik döneminin gelmesi ile birlikte diğer ibadetler gibi oruç ibadetinin de yapılması gerekir. Bunlara ek olarak insanların aklı başında olması ve akli dengesinde herhangi bir sorun olmaması gerekmektedir. Son olarak vücutta bu ibadeti yapmaya engel olacak bir hastalık ya da sakatlığın olmaması gereklidir. Bu etmenlerin tamamı sağlandığında oruç farz olmaktadır.

Ne Zaman Farz Olmaz? Kimler Tutamaz?

Yolculuk yapacak olan kişiler, o gün için oruç tutmayabilirler. Ancak bunun belirli bir mesafesi vardır ve bu din alimleri tarafından açıklanmaktadır. Gün içerisinde belirli bir kilometreden daha fazla yol yapmak zorunda kalan kişiler, seferi olarak isimlendirilir ve oruç tutmalarına gerek olmaz. Bunun dışında hastalık durumunda, hamilelikte ya da emzirme döneminde oruç farz olmamaktadır. Dinimizde bedenle yapılan ibadetlerden birisi olan oruç tutmak, her sene büyük bir keyif ile tutulurken Ramazan bayramı ile kutlanmaktadır.

Yorumlar
Tuğba Eker 19 Mart 2018 - 16:14:02 Oruç ne zaman 2018 yılı için? Mayıs ayının kaçında oruç tutmaya başlayacağız? Bu sene havalar daha serin olacak gibi oruç tutarken çok zorlanmayız diye düşünüyorum. Çocuklar kaç yaşında oruç tutmaya başlayabilir?cevapla
Sevilay Aycı 19 Mart 2019 - 15:45:12 Oruca çok az bir zaman kaldı. 2019 yılında artık biraz daha rahat olabilir. Oruç saatleri kaçta olacak bilgisi olan var mı? Bu yıl mayıs ayında başlayacağız tutmaya diye biliyorum ama emin değilim. Geçen yıl çok hasta olduğum için çok tutamadım ama bu sene hepsini tutmaya çalışacağım.cevapla
yorum yaz
İsim veya Nick: Yorum: