Papatya suyu neye yarar? Nasıl yapılır? Fiyatları ne kadar?
Sağlık

Papatya Suyu Neye Yarar? Nasıl Yapılır? Fiyatları Ne Kadar?

27 Haziran 2018 - 01:41:57

Papatya suyu son yıllarda sağlık üzerinde doğal ilaç olarak kullanılan ve papatyadan elde edilen bir karışımdır.

Papatya Suyu Neye Yarar?

Papatyadan elde edilen su çoğunlukla ve genel olarak saça uygulanmaktadır. Saça uygulanan suyun çeşitli yöntemleri ve birbirinden farklı amaçları vardır. Üç çeşit saça uygulama yöntemi bulunur. İlk yöntem doğal bir şekilde hazırlanan ve saça uygulanan kür, ikincisi ise papatyanın suyunu şampuanın içine ilave etmek, sonuncu yöntem de papatyanın suyunu durulama amacı ile kullanmaktır. Papatya bitkisinin suyu ile saç bakım maskesi hazırlanabilir. İlk olarak bir bardak papatya suyunun içerisine 1 çay kaşığı lavanta yağı ilave edilerek karıştırılmaktadır. Karışımın içine dört yemek kaşığı kadar yoğurt eklenir ve yeniden karıştırma işlemi yapılır. Karışım kök kısımlardan uçlara doğru uygulanır. Otuz dakika bekletilen saç ılık ve nemlendirme özelliği olan bir şampuanla yıkanmaktadır.

Papatya Suyu Saç Açar mı?

Kullanılan şampuanın içerisine papatyanın suyunu ekleyerek saçların rengini açmak mümkündür. Şampuana dört ila beş yemek kaşığı kadar papatya suyu ilave edilmektedir. Saçların renginin yavaş bir şekilde açılması için papatyanın suyunu az olacak şekilde eklemek gerekir. Papatyanın suyu ile durulama yapmak içinse saçlar şampuanlanır ve sonrasında papatya suyuyla durulama işlemi yapılır. Yaz mevsiminde güneşin yoğunlukta olduğu zamanlar bu işlemin yapılması saçların rengini hızlı bir şekilde açmaktadır.

Papatya Suyunun Faydaları Nelerdir?

Saçların dökülme probleminin önüne geçer ve saçların daha dolgun görünmesini sağlamaktadır. Ayrı saç köklerini güçlü bir hale getirmektedir. Cildi besler ve cildin onarılmasına yardım eder. Bir diğer faydası sinir yolu hastalıklarının giderilmesini sağlamasıdır. Sindirim ve bağırsak gibi problem yaşayan kişilere papatyanın suyu tavsiye edilmektedir. Mide fonksiyonlarını düzeltir. Grip gibi rahatsızlıklar için papatya çayı, suyu tüketilebilir. Bu hastalıklar karşısında terletme özelliği vardır.

Papatya Suyu Nasıl Hazırlanır?

Hazır papatya suları eczanelerde bulunmaktadır. Fakat bu suyu kişi kendisi de hazırlayabilmektedir. Suyun hazırlanması için on ila on beş papatya çiçeği suyun içerisine atılır ve kısık ateşte kaynama işlemi yapılır. Sonrasında on beş dakika kadar demlenmeye bırakılan suyun ocağın kapatılmasıyla otuz dakika soğuması beklenmelidir. Soğuyan karışımdaki papatyalar süzülür ve su saçlara uygulanabilir.

Papatya Suyu Fiyatı Ne Kadar?

Suyun alınabileceği yerler eczane ve aktarlardır. Su evde çok kolay bir şekilde hazırlanabilir. Hatta hazırlanan su bir şişenin içine boşaltılarak gün içinde saça sıkılabilir. Fakat hazır su almak isteyen kişiler on beş lira ödeyerek papatya suyuna sahip olmaktadır. Genellikle saç açmak için kullanılan papatya suyu evde hazırlanarak hesaplı bir çözüm karşılığında kullanılabilir. Bunun yanı sıra papatya özü barındıran saç ürünlerini kullanmak da mümkündür. Saçların yıpranmaması için ayda bir veya iki defa saça bakım yapılması ihmal edilmemesi gereken bir durumdur.

Yorumlar
Halise Özdoğan 27 Haziran 2018 - 01:51:57 Papatya suyuyla saç açanlar memnun kalıyor mu? Saçlarım kumral renkte ve uçların renklerini biraz açmak istiyorum. Saçıma zarar verir mi? Kurutur diye korkuyorum biraz. Papatya suyu fiyatları ne kadar?cevapla
Meryem Olgu 27 Haziran 2018 - 15:33:45 Bu bitki gerek özünden oluşturulan suyu, gerekse demlenerek tüketilen çayı olsun kullanımı basit ve önemli bir bitki. Özellikle sinir harbi yaşadığım zamanlarda çayını tüketmek; daha pozitif düşünmeme yardımcı oluyor. Ben hep rahatlatıcı etkisi sebebiyle çayını tükettim, düşünmeye ihtiyacınızın olduğu zamanlar için öneririm... cevapla
yorum yaz
İsim veya Nick: Yorum: