Sağlık 15 Mayıs 2021 - 09:50:52

Parmak Çıtlatmanın Zararları ve Kurtulma Yolları Nelerdir?

Parmak Çıtlatmanın Zararları ve Kurtulma Yolları Nelerdir?

İnsanların büyük bir çoğunluğunda bulunan parmak çıtlatma alışkanlığı eklemlere çok ciddi zararlar verebilen ve kısa süre içerisinde bırakılması gereken alışkanlıklardan bir tanesidir.

Parmak Kütletme Nedir? Nasıl Yapılır?

Ellerde yer alan parmakların çekilmesi ya da diğer el ile sıkıştırılması sonrasında ortaya bir ses çıkmaktadır. Bu eylem parmak çıtlatma olarak isimlendirilirken birçok kişinin alışkanlıkları arasında yer alır. Bu eylemi alışkanlık haline getiren kişiler genelde sabah uyandıklarında hemen bu alışkanlıklarını gerçekleştirirken günün devamında da sürekli olarak yapmaya devam ederler. Birçok kişiye masum olarak gözüken bu hareket, uzun vadede eklemler için ciddi zararlar gösterebilmektedir. Çok nadiren yapıldığında parmaklar için yararları olduğu da söylenmektedir. Burada kişilerin rahatsızlık verecek düzeyde alışkanlık haline getirmemesi önem arz eder.

Parmak Çıtlatmanın Zararları Nelerdir?

Sürekli olarak gerçekleştirilen parmak kütletme hareketi, eklemlerin etrafındaki yumuşak dokunun zarar görmesine sebep olmaktadır. Bunun yanı sıra parmakların şişmesine sebep olan durumlar arasında yer almaktadır. Uzun süre tekrarlandığında parmaktaki şişlikler uzun süre kalabilmektedir. Bu eylemi alışkanlık haline getiren kişilerde elin kavrama özelliğinde yavaşlamalar saptanabilmektedir. Hayatı boyunca buna devam eden kişiler, belirli bir yaşı geçtiklerinde ellerinde titremeler ortaya çıkacaktır. Bu titremelerin miktarı her geçen gün artış gösterirken günlük hayatı olumsuz etkiler. Bu zararların ortaya çıkmaması adına insanların bu eylemden vazgeçmeleri gerekmektedir.

Parmak Kütletmeden Kurtulma Yolları Nelerdir?

Bu rahatsızlık verici eylemden kurtulmak için insanların atmaları gereken ilk adım farklı bir meşgale bulmalarıdır. Ellerini meşgul edecek farklı bir hareket bulan kişiler parmak çıtlatma eyleminden vazgeçebilirler. Ellerinde kalem ya da bozuk para çevirmeyi öğrenen kişiler, bu alışkanlığı kolaylıkla bırakabilirler. Ellerini çıtlatmak yerine bu hareketleri tekrarlamaları daha doğru olacaktır. Bunun yanı sıra hem ellerinizi hem de zihninizi meşgul edebilecek aktiviteler de fayda göstermektedir. Resim yapmak ya da yazı yazmak insanların parmak çıtlatma alışkanlığından kurtulmasına yardımcı olmaktadır. Yanında nemlendirici krem taşımak da doğru bir yöntemdir. Ellerini çıtlatma isteği doğan kişiler kremlerini çıkarıp ellerine sürerek çıtlatmak yerine farklı bir eylemi gerçekleştirmiş olacaklardır.

Parmak Çıtlatmanın Faydaları Nelerdir?

Parmak çıtlatmanın araştırılmasına başlandığında vücut için belirli faydalar sağladığı da gözlemlenmiştir. İlk olarak insanların eklem romatizması sorunu yaşamamasını sağlamaktadır. Ellerini sürekli olarak çıtlatan kişilerde, ilerleyen yaşlarda romatizmal rahatsızlıklar daha az görülmektedir. Buna ek olarak çıtlatma hareketi sonrasında labotonin sıvısı dışarı çıkarak vücuda yayılmaya başlar. Bu sıvının eklem romatizması, kalp rahatsızlıkları ve unutkanlığa iyi gelen bir molekülü harekete geçirme etkisi vardır. Çıtlatma ile etrafa yayılan bu sıvı gerekli noktalara ulaştığında insanlarda bu sorunların ortadan kalkmasına katkı sağlayacaktır. Sıradan bir hareket olarak görülen parmak çıtlatma insanlarda birçok farklı etkiye yol açarken parmak çıtlatmanın zararları incelenmeli ve doğru bir şekilde yorumlanmalıdır.

  • parmak çıtlatma
  • parmak kütletme
  • parmak kütletme nedir
  • parmak çıtlatmanın zararları
  • parmak kütletmeden kurtulma yolları
  • parmak çıtlatmanın faydaları
Yorumlar
Henüz yorum yazılmadı. İlk yorumu sen yaz!
yorum yaz
Beyaz Çikolatanın Faydaları, Zararları ve İçindekiler Nelerdir? Kalorisi Ne Kadar?