Pilates ne işe yarar? Pilates nefesi nasıl alınır?
Yaşam

Pilates Ne İşe Yarar? Pilates Nefesi Nasıl Alınır?

13 Haziran 2018 - 07:50:09

Son yıllarda sıkça duyulan sporlardan biri olan pilates herkes tarafından rahatlıkla yapılan sporlardan biridir. Yorucu olmayan ve nefes egzersizlerine bağlı kalınarak yapılan bu spor kişinin rahat bir şekilde vücudun şekillenmesini de sağlayabilmektedir. Bu sayede kilo vermeye çalışan kişiler için yorucu sporlar yerine kısa sürede hızlı kilo vermeyi sağlamaktadır.

Pilates Ne İşe Yarar?

Pilates düzenli olarak yapılması gereken vücuttaki kasların her birinin çalışmasını sağlayan bir spor dalıdır. Çeşitli türleri olmasına rağmen ana teması her zaman doğru nefes alıp vermek ile başlamaktadır. Nefesin doğru alınıp verildiğinde vücuttaki yağları yakmak için de kullanıldığı bilinmektedir. Plastesin kendine özgü hareketleri ve nefes egzersizleri kişinin hızlı bir şekilde vücut sağlığının oturmasına yardımcı olur. Başlangıçta zor görülen pilates daha sonrasında oldukça kolay olabilmektedir. Doğru nefes alışverişlerin düzenli hale gelmesi başlangıçta zorlukların da azalmasına engel olur.

Pilatesin Faydaları Nelerdir? Pilates Nefesi Nasıl Alınır?

  • Vücuttaki kasların ağır spor yapmadan da çalıştırılabilmesini sağlayan pilates kadın ve erkekler tarafından rahatlıkla yapılabilmektedir. Vücudun nefes tekniklerine alışarak kilo vermesi kalıcı kilo verilmesini sağlar. Bunun yanı sıra tüm sinir sisteminin sağlıklı bir şekilde çalışmasına yardımcı olmaktadır.
  • Nefes tekniklerinin kullanıldığı bu spor düzenli olarak yapıldığında vücutta sıkılaşmayı sağlamaktadır. Sonuçta herhangi bir nedenle doğru nefes alış verişi öğrenmek pozitif etki yaratmaktadır.
  • İnsan vücudunun nefes alıp vermede bile doğru tekniği öğrenmesi ilerleyen dönemlerde vücudunda kas ve kemik yapısının güçlenmesinde büyük rol oynar. Pilates kolay yapılan bir spor olduğu için herkes tarafından da sevilmektedir. Hamilelerde bile hamile pilatesi doğumun daha rahat geçmesini sağlar.

Pilates Vücudu Şekillendirir mi? Sıkılaştırır mı?

Pilates yapan kişilerde vücutta toparlanma çok kısa sürede olmaktadır. Bu süreçte kişinin doğru teknikleri vücuduna uyguluyor olması pilatesin daha verimli hale gelmesine yardımcı olur. Kişiyi yormayan ve yapıldıkça vücudun şekillenmesinde etki gösteren bu spor mutlaka düzenli bir şekilde uygulanmalıdır. Pilates sporu yapan kişilerde vücut sağlığı her zaman ön planda tutulmaktadır. Ayrıca vücutta sindirim ve sinir sisteminin doğru şekilde çalışmasına yardımcı olur. Tüm kasların çalışması vücuttaki yağ hücrelerinin de çabuk parçalanmasını sağlamaktadır.

Pilates Zayıflatır mı? Zayıflama Programı Nedir?

Yapılan sporların yanı sıra gün içerisinde yapılan pilates sporu doğru nefes alıp verme teknikleri ile kişinin hızlı kilo vermesini sağlamaktadır. Kişinin uzun süre pilates yapması vücutta şekillenme sağlayacaktır. Zayıflamak için diyete ek olarak pilates yapılması kişide gözle görülür bir incelme sağlar. Bunun yanı sıra doğru nefes alıp verme egzersizleri vücuttaki yağların yakımında oldukça etkilidir. Nefes alıp verme egzersizlerinin yanı sıra vücutta sürekli olarak hareket etmek daha kısa sürede kilo vermeyi hızlandırır. Diyet ile beraber kısa sürede kilo vermek kolay hale gelecektir. Pilates hamileler tarafından da sevilen ve çok fazla yorucu olmayan sporlardan biridir.

Yorumlar
Burçin Koç 13 Haziran 2018 - 08:00:09 Pilates ne kadar boy uzatır? Pilates yapmak gerçekten vücuda faydalı olur mu? Biraz sıkılaşmak ve boyumu uzatmak için yapmak istiyorum. Evde kendi başıma yapabilmem için hangi malzemeleri almam gerekiyor?cevapla
yorum yaz
İsim veya Nick: Yorum: