Pirinç patlağı zayıflatırmı? Nasıl yapılır? Faydaları, zararları, kullanımı
Sağlık

Pirinç Patlağı Zayıflatırmı? Nasıl Yapılır? Faydaları, Zararları, Kullanımı

15 Ağustos 2018 - 17:31:59

Pirinç patlağı, ara öğünlerde sıklıkla atıştırmak ve tok kalmak amacı ile tüketilen ürünlerden biridir.

Pirinç Patlağı Nedir? Zayıflatır mı?

Tüketilen pirinç patlağı içerisinde arsenik bulunmaktadır. Dolayısı ile ürün çoğu kişinin bilmediği bir sürü zarardan oluşmaktadır. İrlanda'da yapılan araştırmaya göre bu ürünün içinde sağlığı tehlikeye atacak oranlarda arsenik bulunduğu belirtilmiştir. Arsenik sağlığı olumsuz etkilediği için ara öğünlerde tüketilen bu ürünün pek sağlıklı olmadığını gözler önüne sermektedir. Arseniğin yüksek seviyede olması çoğu hastalık türüyle ilişkilendirilmektedir. Zayıflama konusunda ise henüz tam bilgiler bulunmamaktadır.

Pirinç Patlağının Zararları Nelerdir?

Arseniğin bebeklerde gelişimi olumsuz yönlerde etkilediği söylenir. Birçok araştırma kapsamında arşenin neden olduğu zararlı etkilerin bebekler için daha tehlikeli olduğu ifade edilmiştir. Bebeklerin hem zeka gelişimini hem de bağışıklık sistemini etkilediği ifade edilen arsenik bu ürünün içerisinde fazla seviyede yer alır. Çoğu ebeveyn bebeklere pirinç patlağı, gevreği vermektedir. Fakat satışa sunulan bu krakerlerin çoğunda arsenik olduğu belirtilir. Pirinç içeren ürünler çok fazla güvenli olmadığı için bebeklere verilmesi önerilmemektedir.

Arsenik Nedir, Ne Demek?

Doğa içerisinde serbest bir biçimde var olan arsenik, yarı metal özelliğindeki bir tür kimyasaldır. Arsenik, kimya alanında As sembolüyle gösterilir. Metal, ametal özellikleri olan element olarak tanıtılır. Günümüz koşullarında görülen çoğu hastalığın sebebi olarak nitelendirilmektedir. Arseniğin mermi, gülle gibi araçların sert olması ve şekil alması amacıyla kullanıldığı bilinen gerçekler arasındadır. Arsenikten alınan bileşiklerin bazıları tarım alanında kullanılır. Bu bileşiklerle böcekler öldürülür ve zehir amacı ile kullanılır. Hatta en fazla kullanıldığı alan fare zehrinin üretimidir. Pirinçte bulunan arsenik seviyesinin on kat fazla olduğu bazı bilgilerden biridir. Ülkelerin durumuna göre miktarı çeşitlilik gösteren arşeni, pirinç içerisinde doğal halde meydana gelmektedir. Pirinç içerisinde yetiştiği suda bu kimyasal madde vardır. Pirinç ile diğer gıdalar kıyaslandığında pirincin on kat daha çok arsenik içerdiği belirtilebilir. Aşırı tüketilmesi ile çoğu hastalığa yakalanmak kaçınılmaz bir hal alır.

Pirinç Patlağı Kullanımı Nelere Yol Açar?

İnsan hayatını ciddi seviyelerde tehdit etmekte olan arsenik tam olarak tehlikeli maddelerden biridir. Arsenik içeren eşya ve gıdaların hepsi çeşitli hastalıkların habercisi olarak ifade edilmektedir. Aşırı derecede halsizlik problemleri ortaya çıkabilir. Arseniğin neden olduğu önemli tehlikelerden biri zehirlenmelerdir. Zehirlenmeler vücuttaki birçok organa önemli derecede zarar verir. Arsenik zehirlenmesinin meydana gelmesi böcek ilacının solunması, iyice yıkanmayan meyve ve sebzelerin ilaçtan dolayı tüketilmesiyle ortaya çıkar. Arsenik zehirlenmesi kusma, mide bulantısı, kas krampı, koyu renkli idrarın gelmesi, boğaz bölgesinde yanma, baş dönmesi gibi sorunlara yol açabilmektedir. Yüksek seviyede arsenik gibi tehlikeli bir madde barındıran pirinç patlağının tüketilmesi tavsiye edilmemektedir. Ayrıca pirinç patlağı zayıflatırmı şeklindeki soruların net bir cevabı bulunmamaktadır.

Yorumlar
Seher Öz 15 Ağustos 2018 - 17:41:59 Pirinç patlağı kalorisi ne kadar? Nereden bulunur? Faydaları nelerdir? Fiyatı ne kadar? Önceden bu tarz çikolatalar yemeyi çok severdim. Fakat zararlı olduğunu duyduğum günden beri yemiyorum. Yan etkisi var mı?cevapla
yorum yaz
İsim veya Nick: Yorum: