Rooibos çayı nedir? Ne kadar içilmeli? Nasıl demlenir? Faydaları ve zararları
Yaşam

Rooibos çayı nedir? Ne kadar içilmeli? Nasıl demlenir? Faydaları ve zararları

26 Kasım 2017 - 09:46:36

Rooibos çayı, mineral bakımından oldukça zengin olan ve ülkemizde kızıl çay olarak bilinen bitkisel içerik genel olarak kilo vermeye ve formda kalmaya yardımcı olarak kullanılan bir çaydır.

Rooibos çayı nedir? Özellikleri nelerdir?

Türkiye'de adı kızıl çay veya kırmızı çay şeklinde tanımlanan bu çay kızıl çalı denilen bir bitkiden elde edilmektedir. Güney Afrika'nın en bilindik çayları arasında yer alan rooibos, kızıl çalı familyasına aittir. Çay demlendiği zaman kırmızı renge bürünür. Mineral açısından ziyadesi ile zengin olan çayın yeşil renkteki türü de hali hazırda tüketilmektedir. Yeşil rooibos bitki çayı tat olarak yavan bir lezzette sahipken kırmızı olan türü tatlı bir lezzete sahiptir. Çayın içerisinde kafein bulunmamakta ve antioksidan yönünden güçlü bir çay türü olarak ifade edilebilir.

Rooibos tea nasıl demlenir?

Bu çayı tanıyan ve faydalarını bilen çoğu kişi rooibos çayı nasıl demlenir sorusunun cevabını bilmemektedir. Bu çayın hazırlanma şekli oldukça basittir. İlk olarak yapılması gereken bir bardak kadar su kaynatmaktır. Bir bardak ölçü bir kişi için geçerlidir. Bir bardak su ölçüsüne 1 çay kaşığı kadar bu çaydan eklenir. Su kaynatılır ve kaynama işleminden sonra bir çay kaşığı kızıl çay atılır ve çay demlenmeye bırakılır. Demleme süresi yaklaşık olarak beş dakikadır. Beş dakika bekletilen çay servis edilebilir. Bahsedilen çayın tarifi yeşil ve kırmızı çay için de geçerlidir. Kişi bu çayı denemeden önce sağlık kontrollerini yaptırmalı ve herhangi bir rahatsızlığa sahipse doktoruna danışmadan bu çayı tüketmemelidir.

Rooibos çayının faydaları ve zararları nelerdir?

  • Rooibos çayının faydaları oldukça fazladır. Bu faydalardan ilki bu çay antioksidan açısından zengin bir bitki olmasıdır.
  • İnsan vücuduna çeşitli yararları vardır. Özellikle olumsuz olaylar yaşandığında ve kişi negatif hissettiği zaman bu çayı tüketebilir. Bu çayın sinirleri yatıştırma etkisi bulunmaktadır.
  • Sindirimi düzenler ve çoğu hastalığın meydana gelmesini engeller.
  • Alerjik rahatsızlığı olan insanlar bu çayı tüketmektedir. İçerisinde polifenol bulunmakta ve bu polifenoller hücre zarlarının korunmasını sağlar. Bu faydalar dolayısı ile kanser türleri engellenmektedir.
Rooibos çayı neye iyi gelir?

Kolesterol oranını dengeler ve vücudun kalp hastalıklarına karşı çözüm odaklıdır. Yaşlı insanlarda çok sık görülen Alzheimer rahatsızlığı için faydalıdır. Çünkü antioksidan gücü beyin hücrelerini korur. Bu sayede kişinin hafızası deforme olmaz. Sindirim sisteminin sağlıklı çalışmasına olanak tanıdığı için mide bulantısı, mide ülseri ve kusma gibi problem yaşayan kişilere yardımcı olur. Kalsiyum oranı yüksek olan çay diş sağlığı açısından önemli bir yer edinmektedir. Özellikle kemiklerin sağlıklı olması için fayda sağlayan çayın tüketilmesi önerilmektedir. Cilt problemlerinde bu çay kullanılmaktadır. Egzama, yanık ve pişik gibi rahatsızlıklar için tedavi edici özelliğe sahiptir. Faydaları arasında tedavi edici birçok özellik bulunmaktadır. Rooibos çayı zararları yoktur. Herhangi bir yan etkisi olmadığı söylenmektedir. Kişi her ihtimale karşı doktora danışabilir.

Rooibos çayı ne zaman içilmeli? Ne kadar içmeli?

Rooibos çayı ne kadar içilmeli sorusunun yanıtı kullanım amacına göre farklılık göstermektedir. Birçok fayda sağlayan zengin içerikli bu çayı sağlıklı yaşam için rahatlıkla kullanabilrisiniz. Kilo vermek için kullanıyorsanız günde 2-3 defa, formda kalmak içinse günde 1-2 defa içebilirsiniz.

  • rooibos çayı
  • rooibos çayı nedir
  • rooibos çayı ne kadar içilmeli
  • rooibos çayı nasıl demlenir
  • rooibos çayı faydaları
  • rooibos çayı zararları
Yorumlar
Gözde Çıracı 26 Kasım 2017 - 09:56:36 Rooibos çayı fiyatı ne kadar aktarlarda var mı? Nerede bulunur? Bu çaydan şikayeti olan var mı? Çok övülen bir çay olduğu için etkilerini ve tadını çok merak ediyorum. Gün içerisinde ne kadar içilmeli bir yan etkisi var mı?cevapla
Çiğdem Çetin 27 Kasım 2017 - 09:41:43 Rooibos vanilya çayı fiyatı nedir tadı nasıl bilen var mı? Son zamanlarda hemen hemen herkesin bildiği içtiği bir çay. Ben de adını çok duyuyorum ama henüz denemek kısmet olmadı. Birden fazla çeşitleri var sanırım öyle mi?cevapla
Fatma Sağlam 16 Nisan 2018 - 09:43:32 ben bu çayı zayıflamak için kullanmak istiyorum. Rooibos çayı zayıflatırmı? Kilo vermek için nasıl kullanmalıyım günde 2-3 defa demişsiniz bu kilo fazlasına göre mi ayarlanıyor yoksa çayın kalitesine göre mi aktarda satılıyor mu?cevapla
Yeşillik 26 Temmuz 2018 - 11:57:03 Bu çay gerçekten bukadar faydalı mı kullanıp memnun kalan varcevapla
Yesim 28 Eylül 2018 - 16:35:12 Ben roybos cayini kullandim denemeye deger faydali ustelik tadi da guzel yan etkisi yok zaten gunde 1 bardak aksam yemeginden 1 saat sonra ictimcevapla
yorum yaz
İsim veya Nick: Yorum: