Sağlık 01 Kasım 2021 - 08:51:00

Ruşur Taşı Nedir? Faydaları Nelerdir? Kullanımı ve Yorumları

Ruşur Taşı Nedir? Faydaları Nelerdir? Kullanımı ve Yorumları

Ruşur taşı; sefitab olarak da ifade edilen cilt renginin beyazlamasına yardımcı olan ve cilt temizliğinde kullanılan bir temizlik ürünüdür. İran'da hamam taşı olarak bilinen ve son yıllarda Türkiye'de popüler olan bu doğal taş Sefitab mağarasından doğal olarak elde edilmektedir.

Ruşur Taşı Nedir, Ne Demek?

İran da çok eski zamanlardan bu yana kullanılan ruşur taşı, hamam kültüründen gelen bir temizlik malzemesi olarak nitelendirilmektedir. Doğal bileşenlere sahip olan bu taş cilt kararmalarının giderilmesini sağlarken aynı zamanda cilt bakımının gerçekleşmesini de sağlamaktadır. Kadınların güzellik sırları arasında yer alan bu taş, yoğun bir tebeşir parçasını andırmaktadır. Cildi ölü deriden arındırmak için kullanılan eski ve etkili ürünlerden biri olan ruşur taşı günümüzde de sıklıkla tercih edilmektedir.

Cildin zaman içerisinde uğramış olduğu deformasyonun giderilmesini sağlayan ruşur taşı, güneş lekelerinin, koltuk altı kararmalarının, doğum , cilt ve yaşlanmaya bağlı olarak gelişen lekelerin giderilmesini sağlamaktadır. Cilt kararmalarında faydalı ve etkili olan ruşur taşı, çok eski zamanlardan bu yana kullanılmaktadır. Son yıllarda ülkemizde popüler hale gelmiş olan bu taş, asıl olarak İran'ın hamam kültürününü ifade etmektedir. Kadınlar hamamlarda güzellik ve cilt bakımı için bu taşı kullanmış, günümüzde de kullanımına devam edilmektedir.

Ruşur Taşının Faydaları Nelerdir?

Cilt bakımının gerçekleşmesine yardımcı olan sefitab taşı, aynı zamanda ciltteki ölü derinin giderilmesini sağlamaktadır. Ölü hücrelerin arındırılmasına katkı sağlamaktadır. Cildimiz zaman içerisinde zarar görür ve yıpranır. Eğer ki bu ölü derinin temizlenmesini sağlamazsak lekelenme ile birlikta aynı zamanda yaşlanma belirtileri meydana gelmektedir. Yaşlanma belirtileri kırışıklık ve leke olarak kendini göstermektedir. Ruşur taşının faydalarına baktığımızda içerisinde doğal bileşenler sayesinde cildin tazelenmesini ve arınmasını sağlamaktadır.

Ciltteki gözeneklerin sıkılaşmasına yardımcı olan bu taş özellikle cilt beyazlatma konusunda kullanılmaktadır. Kadınlarda koltuk altı bölgesinde sıklıkla görülebilen kararmalar bu taş sayesinde beyazlatılmaktadır. Cildin hemen hemen her bölgesi için kullanılabilmektedir. Eski bir formül olmasına rağmen oldukça etkilidir.

Ruşur Taşı Nasıl Kullanılır?

Nemli ve ıslak cilde uygulanması gereken sefitab taşının kullanımı, direkt olarak cilt yüzeyine olacak şekildedir. Cildinizin canlı ve nemli gözükmesini sağlayan ruşur taşını kararma ya da leke bulunan bölgeye sürünüz. Sürdükten sonra yaklaşık olarak 1 dakika boyunca bekleyiniz. Elinizle naik bir şekilde oval hareketler ile masaj uygulayınız. Cildin arınmasını sağlayan bu taşı cildinize sürdükten sonra su ve sabunla temizleme sağlayınız. Cildin daha pürüzsüz gözükmesini sağlayan bu sabun aynı zamanda cilt lekelerinden kurtulmanıza da destek olmaktadır.

Ruşur Taşı Kullananlar ve Yorumlar

Son zamanlarda sıklıkla kullanılan ruşur taşının yorumlarına baktığımızda oldukça olumlu cümlelere görülmektedir. Vücuda uygulanırken dikkat edilmesi gereken en önemli nokta cildin ıslak ve nemli olmasıdır. Islak kese ile cildinize uygulayıp, sonrasında normal duş alır gibi duş almak yeterli olmaktadır.

  • ruşur taşı
  • ruşur taşı nedir
  • sefitab taşı
  • ruşur taşının faydaları
  • ruşur taşı nasıl kullanılır
  • ruşur taşının kullanımı
  • ruşur taşı kullananlar
  • ruşur taşının yorumları
Yorumlar
Henüz yorum yazılmadı. İlk yorumu sen yaz!
yorum yaz
Pnömotoraks Nedir? Belirtileri, Ameliyatı ve Çeşitleri