Yaşam 17 Aralık 2021 - 18:03:19

Saç Besleyici Doğal Yöntemler

Saç Besleyici Doğal Yöntemler

Saç besleyici doğal yöntemler; saç köklerine vitamin desteği sağlayarak dökülme problemlerinin önüne geçen, hızlı uzamasına yardımcı olan ve aynı zamanda daha canlı daha parlak olmasını sağlayan uygulamalardır.

Saçları Canlandırmak İçin Ne Yapmalı?

Saçların daha parlak ve canlı olması için saç besleyici doğal yöntemlerden yararlanmak ve böylece saçlar için gerekli olan mineral desteğini sağlamak gerekmektedir. Saçları kestirmek yerine saçlara iyi gelen doğal yöntemler ile hayal edilen saçlara kavuşmak mümkündür. Önemli olan saçları besleyen doğal yöntemlerin ne olduğunu bilmektir.

En önemli aksesuarımız olan saçlarınızın daha sağlıklı olmasını istiyorsanız eğer, sürekli taramaktan kaçınınız. Saç kurtuma makineleri ve düzleştiriciler ısı özellikleri nedeni ile saça zarar verdiğinden uzak durmalısınız. Saçlarınıza kullandığınız ürünlerin kimyasal olmamasına özen göstermelisiniz.

Doğal saç parlatma yöntemlerine baktığımızda öncelikle aşırı sıcak su ile saçların yıkanmaması detayı belirtilmektedir. Bunun haricinde saçlar için kullanılan şampuan da önemlidir. Eğer yapabiliyorsanız duştan sonra saçlarınızı soğuk su ile durulayınız. Soğuk su nemin saçta kalmasını sağlar.

Sürekli boya, maşa gibi işlem gören saçların kesilmesi saça fayda sağlar. Herhangi bir işlem görmeyen saçın uzaması için kesim yapılması doğru bir yöntem değildir. Saçları parlak ve güçlü bir hale getirmek için kesimden farklı olarak doğal bakım yapmak ve sağlıklı beslenmek gerekir. Özelikle bol su içmek saçların kuvvetli olmasını sağlar.

Saçları Güçlendirmek İçin Ne Yapmalıyız?

Saçlarınızın daha dolgun, gür ve parlak olmasını istiyorsanız evde saç bakımı uygulamalarından destek alabilirsiniz. Bunlar kısaca şöyledir:

  • Yağ asitleri, antioksidanlar ve E vitamini bakımından zengin olan zeytinyağı ile saçlarınıza bakım yapabilirsiniz. Bu doğal yağı kür haline getirerek saçınıza maske şeklinde sürebilirsiniz. Ayrıca yağı saç diplerinize güzelce masaj yaparak uygulayabilir ve sonrasında yarım saat beklemesini sağlayabilirsiniz. Zeytinyağı ile saç bakımı haftada 1 defa yeterli olacaktır.
  • Avokado saçı besleyen bir başka doğal yöntemdir. Saça yumuşaklık veren bu meyve, yıpranmış saçları onarır. 1 adet avokadoyu blendera atınız ve pürüzsüz hale gelene kadar çekiniz. Daha sonra üzerine iki çay kaşığı zeytinyağı ekleyip, saçınıza masaj yaparak uygulayınız. Yaklaşık 1 saat beklettikten sonra yıkayınız.
  • Vitamin ve mineral açısından zengin olan yumurta, saç derisini beslerken aynı zamanda doğal parlaklık ve canlılık kazandırır. 1 yumurtayı iyice çırparak saç diplerinize uygulayınız ve 20 dakika bekletiniz. Bekleme süresinde saçınıza bone örtünüz. Ardından ılık su ve şampuan ile saçlarınızı yıkayınız.

Bu doğal yöntemlerin haricinde gün içerisinde saçlarınız için vitamin kullanabilirsiniz. Saçları kuru bir şekilde veya her gün taramak saçların kırılmasına neden olur. Bu yüzden şekil verileceği zaman saçlar taranmalıdır. Saçlar için kaliteli taraklar kullanılmalıdır. Tarağın ucu plastik veya metal ise saçlar çok kolay bir şekilde hasara uğrar. Saçlar serbest kalmalı ve nefes alabilmelidir. Özelikle saç bantları ile saçların sıkıca toplanması saça zarar verir. Bu tarz toplamalar saçların kırılmasına yol açmaktadır.

Saç Besleyici Maske ve Serum

Eğer saçlarınız çok yıpranmışsa, en iyi saç maskesi tarifini sizler için şöyle belirtebiliriz:

  • Yoğurt, bal ve elma sirkesi karışımı bu konuda oldukça etkilidir. 3 yemek kaşığı yoğurdu, 1 yemek kaşığı bal ve elma sirkesi ile karıştırınız. Saçlarınıza masaj yaparak uygulayıp, yarım saat sonrasında durulama sağlayabilirsiniz. Mat saçlarınız bu maske sayesinde ışıl ışıl olur.
  • Avokado yağı, badem yağı ve zeytinyağı bir başka maske yöntemidir. Bu 3 doğal yağı aynı oranda karıştırınız ve saç diplerinize masaj yaparak uygulayınız. Birkaç saat beklettikten sonra durulayabilirsiniz.

Saçları besleyen pek çok yöntem vardır. Bu maskelerin yanı sıra hazır olarak satılan karışımlar da vardır. Doğal yöntemler bu konuda en fazla tercih edilen uygulamalar olsa da saç besleyici serumlar da sıklıkla kullanılmaktadır. Bu serumlar saç kökünü güçlendirir ve dökülme problemlerini giderir.

Saç Besleyici Yağlar Nelerdir?

Saçları besleyen doğal yöntemlerden biri Hint yağıdır. İlk olarak yarım çay fincanı hintyağını ısıtınız. Isıtılan yağı saç derisine sürünüz ve deriye masaj uygulayınız. Masaj yapılmasının sebebi saçın yağı iyice emmesi içindir. Yaklaşık 30 dakika bekletiniz. Süre dolduktan sonra saçlar yıkanır ve durulanır.

Saç köklerini besleyen yağlardan bir diğeri çörek otu yağıdır. Saçları güçlendirir ve dökülmesini engeller. Aynı zamanda beyazlamasını da engeller. Bitkisel saç bakım yağları arasında biberiye yağı, ısırgan tohumu yağı, susam yağı, hindistan cevizi yağı, fındık yağı, ceviz yağı gibi farklı alternatifler de bulunmaktadır.

Saçlarınızın güçlenmesi için saç dökülmesine iyi gelen yağlardan destek alabilirsiniz. Saç besleyici doğal yöntemler sayesinde saçlarınız daha güçlü ve sağlıklı olur. Böylece dökülmeler azalır, gür ve parlak bir görünüm kazanır.

  • saç besleyici doğal yöntemler
  • sağlıklı saçlar için ne yapmalı
  • sağlıklı saçlar için doğal maskeler
  • saçların sağlıklı olması için doğal yöntemler
Yorumlar
Deniz Türkeş Saçlarımda çok fazla kırılma var ve bu dökülmeye neden oluyor. Saç besleyici bitkisel yağlar nelerdir? Doğal yöntemlerle saçları beslemek için nasıl bir yöntem uygulamam gerekiyor? Doğal yöntemler etkili olur mu? cevapla
Neriman Arslan Saçları besleyen maskeler ve şampuanlar var. Ben de saçlarımın parlaması ve güçlenmesi için bazı yöntemler uyguluyorum. Etkili de oluyor. Doğal çözümler bu konuda bence her zaman daha başarılı oluyor. Çünkü saçların beslenmesini sağlıyor. cevapla
yorum yaz
Salatalık Suyu Faydaları Nelerdir? Kaç Kaloridir? Tarifi Nasıldır?