Yaşam

Saç Besleyici Doğal Yöntemler

25 Ekim 2017 - 14:51:17
Saç besleyici doğal yöntemler

İnsanların en çarpıcı aksesuarı olan saçların sağlıklı olması için saç besleyici doğal yöntemler saçlara rahat bir şekilde uygulanabilmektedir.

Saçların Sağlıklı Olması İçin Ne Yapmalı?

Kadınlar sağlıklı, uzun saç istedikleri için saçları devamlı olarak kestirmektedirler. Fakat kesim yaptırmak saçların uzaması için kalıcı bir yöntem değildir. Saçları kestirmek yerine saçlara iyi gelen doğal yöntemler ile hayal edilen saçlara kavuşmak mümkündür. Önemli olan saçları besleyen doğal yöntemlerin ne olduğunu bilmektir. Saçların uzun hali kafanın şekliyle orantılıdır. Yeni teknolojilerin dahi bu durumu değiştirmesi söz konusu değildir. Saçların ölü olduğunu söylemek kişileri şaşırtabilir. Fakat aslında saçlar ölüdür. Sürekli boya, maşa gibi işlem gören saçların kesilmesi saça fayda sağlar. Herhangi bir işlem görmeyen saçın uzaması için kesim yapılması doğru bir yöntem değildir. Saçları parlak ve güçlü bir hale getirmek için kesimden farklı olarak doğal bakım yapmak ve sağlıklı beslenmek gerekir. Özelikle bol su içmek saçların kuvvetli olmasını sağlar.

Saçları Beslemek İçin Ne Yapmalıyız?

  • Gün içerisinde uygun fiyatı olan bir vitamin kullanılabilir.
  • Saçları kuru bir şekilde veya her gün taramak saçların kırılmasına neden olur. Bu yüzden şekil verileceği zaman saçlar taranmalıdır.
  • Saçlar için kaliteli taraklar kullanılmalıdır. Tarağın ucu plastik veya metal ise saçlar çok kolay bir şekilde hasara uğrar.
  • Saçlar serbest kalmalı ve nefes alabilmelidir. Özelikle saç bantları ile saçların sıkıca toplanması saça zarar verir. Bu tarz toplamalar saçların kırılmasına yol açmaktadır.

Saç Bakım Ürünleri Nasıl Olmalı?

Saçlar için kullanılan ürünlerin kaliteli olması çok önemlidir. Marketlerde, mağazalarda satılan birçok saç ürünün içerisinde çeşitli kimyasal maddeler vardır. İçerisinde silikon barındıran ürünler saçların hızlı bir şekilde kırılmasına yol açar. Özelikle şampuan seçimine dikkat edilmelidir. Saçın tipi, yapısı ve şekline göre şampuan konusunda karara varılmalıdır. İçinde koruyucu madde olduğu belirtilen ürünler saçı yıpratmaktadır.

Saçı Besleyen Doğal Yöntemler

Kurumuş saçların yeniden canlanması için zeytinyağı kullanmak gerekir. Saçlarına parlaklık vermek isteyen ve saçlarını beslemeyi hedefleyen kişiler zeytinyağı kullanabilirler. Öncelikle iki çorba kaşığı zeytinyağı ısıtılır. Isıtılan zeytinyağı saça masaj yaparak uygulanır. Bunun yanı sıra havlu sıcak suda ıslatılır ve ıslanan havlu başa sarılır. Bu uygulama 2 ila 3 kez yapılır. Bu sayede saçların yağı güzel bir şekilde emmesi sağlanır. Uygulama bittikten sonra saçlar şampuanla yıkanır ve iyi bir şekilde durulanır. Hızlı bir şekilde kırılan saçlar için zeytinyağı bakımı çözüm olacaktır.

Hint Yağının Saça Uygulanması ve Faydaları

Saçları besleyen doğal yöntemlerden biri Hint yağıdır.İlk olarak hintyağı ısıtılır. (Yarım çay fincanı olacak şekilde) Isıtılan hintyağı saç derisine sürülür ve deriye masaj yapılır. Masaj yapılmasının sebebi saçın yağı iyice emmesi içindir. Uygulamadan sonra saçlar yavaş bir şekilde kaynar suya batırılır. Havluya sarılır ve 30 dakika bekletilir. Süre dolduktan sonra saçlar yıkanır ve durulanır. Saç besleyici doğal yöntemler sayesinde saçlarınız daha güçlü ve sağlıklı olur. Böylece dökülmeler azalır, gür ve parlak bir görünüm kazanır.

Yorumlar
Deniz Türkeş 19 Ekim 2017 - 17:40:04 Saçlarımda çok fazla kırılma var ve bu dökülmeye neden oluyor. Saç besleyici bitkisel yağlar nelerdir? Doğal yöntemlerle saçları beslemek için nasıl bir yöntem uygulamam gerekiyor? Doğal yöntemler etkili olur mu?cevapla
Neriman Arslan 07 Eylül 2018 - 15:23:56 Saçları besleyen maskeler ve şampuanlar var. Ben de saçlarımın parlaması ve güçlenmesi için bazı yöntemler uyguluyorum. Etkili de oluyor. Doğal çözümler bu konuda bence her zaman daha başarılı oluyor. Çünkü saçların beslenmesini sağlıyor.cevapla
yorum yaz
İsim veya Nick: Yorum: