Yaşam25 Mayıs 2021 - 21:51:49

Saç Boyama Şekilleri, Modelleri, Teknikleri ve İsimleri Nelerdir?

Saç Boyama Şekilleri, Modelleri, Teknikleri ve İsimleri Nelerdir?

Kadınların sıklıkla tercih ettiği saç boyama şekilleri birbiri arasında farklılık göstermektedir. Sizler için bu yazımızda saç boyama modelleri, isimleri hakkında bilgi verirken aynı zamanda bazı tekniklere de değineceğiz.

Saç Boyama Şekilleri ve İsimleri Nelerdir?

Saç boyama terimi birçok şekilde gerçekleştirilebilmektedir. Saça yapılan işlemlerin isimlerini şöyle belirtebiliriz:

Balyaj: Saçın aralarında bazı tutamlarına parlaklık ve ışıltı katmak için uygulanan bir işlemdir. Bu boyama şeklinde amaç saçın doğal bir şekilde güneşte açılmış gibi durmasını sağlamaktır. Ayrıca ışıltılı bir görünüm elde etmek amaçlanmaktadır. Eğer saçlara balyaj yapılıyorsa bakımına önem verilmesi gerekmektedir. Düzenli bakım ile saçlarınızın ahenkli ve canlı gözükmesini sağlayabilirsiniz.

Röfle: Saçın kendi doğal renginden farklı tonlarla yapılan bir işlemdir. Saçın kendi tonunda biraz açık ya da koyusuna olabileceği gibi aynı zamanda başka bir renge de boyama sağlanabilir. Saçtan belli tutamlar alınarak boyama yapılmaktadır.

Ombre: Son yıllarda birçok kişinin tercihi olan ombre saç renginin boy kısmından itibaren birkaç ton açık renge boyatılması işlemine denmektedir. Ton üzeri ton denilen kademeli bir şekilde koyudan açık renge doğru giden bir renk katmanının yaratılması sağlanır. Özellikle kumral saç renklerinde harika bir görünüm oluşturmaktadır.

Bronde: Sarı ve kahve tonlarının birleşmesi ile ortaya çıkan oldukça hol ve doğal bir görünüm sağlamaktadır. Ünlü yıldızların da tercihi olan bu saç boyama şekli oldukça modern bir görünüm meydana getirmektedir.

Saç strobingi: Saç makyajı olarak nitelendirilen bu işlem saçların aydınlatılması yöntemine dayanmaktadır. Bu işlemde saçın üst kısmında bazı noktalar daha fazla ön plana çıkarılır ve saçın geri kalan kısmı biraz daha koyu bir tonda bırakılarak hafif bir konsantrast elde edilir. Bu işlem saç renginin açılması ile yapılır. Saçın zarar görmemesine dikkat edilmelidir.

Cila atmak: Bu terimi çok sık duymuşsunuz. Cila atmak saçı boyadıktan sonra istemedikleri bir renk ile karşılaşanlar, röfle sonrası saçların daha doğal görünmesini sağlamak ve saç rengi akanlar için uygulanan bir yöntemdir. Bu işlemde saça saç açıcı yerine su katılır. Bu şekilde saçtaki renklerin dengelenmesi sağlanır.

Dekolore: Koyu renkteki bir saçın açık bir renge ulaşabilmesi için oksidan ile saç açma işlemine verilen isimdir. Örneği esmer ve saçları siyah olan birisi, saçını maviye boyatmak istiyorsa bu işlemin uygulanması gerekir.

Meç: Özellikle 80'li yıllarda trend yolmuş bir saç boyama uygulaması olan meç, saçı bir tutam koyu bir tutam açık renkte ya da istenilen farklı renklerde boyatma işlemidir.

Bahsetmiş olduğumuz saç renklendirme işlemleri genel olarak sık sık tercih edilmektedir. Tek renk saç boyama işlemleri sağlanabildiği gibi aynı zamanda saçın ışıltılı ya da daha hareketli durmasını sağlayan diğer saç boyama modelleri de bulunmaktadır.

Saç Boyama Teknikleri Nelerdir?

Kuaföre gitmeye vaktiniz yoksa ve saçlarınızın bakımlı, istediğiniz renkte görünmesini istiyorsanız evde saç boyama tekniklerine uyarak kendiniz de renklendirme işlemi uygulayabilirsiniz. Saç boyamanın püf noktaları şu şekildedir:

  • Kullanılan boyanın cildinize bulaşmaması için yüzünüze nemlendirici ya da vazelin sürebilirsiniz. Böylece temizlemesi de kolay olacaktır.
  • Bazı ciltler saç boyalarına karşı hassastır ve tepki verirler. Bu tarz bir durumla karşılaşmamak için öncelikle boyayı kulağınızın arka kısmına sürüp 15 dakika bekleyiniz. Eğer farklı bir durum olmuyorsa işleme başlayabilirsiniz.
  • Kirli saça boyama işlemi yapmak daha iyi olacaktır. Saç temiz olduğu zaman gözenekler açık olur. Bu da saç boyasının emilmesine ve kafa derisinde yanma oluşmasına neden olur.
  • Saçlarınızı boyadıktan sonra aliminyum folyo ya da saç bonesi kullanmanız gerekmektedir.
  • Boyama işlemi bittikten sonra saçlarınızın boyadan tamamen arınması için saç tipinize uygun bir şampuan ile yıkayınız.

Eğer ki evde ilk defa saça boyama işlemi gerçekleştiriyorsanız, renk konusunda biraz araştırma yapınız. Ayrıca saç boyasının tutması için gerekli olan teknikleri uygulayınız. Eğer saçlarınız kıvırcıksa boyama öncesinde saçlarınızı düzleştiriniz. Böylece işiniz daha kolay olacaktır. Ayrıca bekleme süresine de dikkat ediniz. Saçlarını boyadıktan 2 hafta sonrasında tekrar boyama işlemi yapabilirsiniz.

Saç Boyama Modelleri Nelerdir?

Saç boyama işlemi hem erkeklerin hem de kadınların tercihi olmakla birlikte farklı türlerde ve modellerde karşımıza çıkmaktadır. Her yıl farklı bir modelin moda olduğunu görmekteyiz. Kulak arkası saç boyama modelleri son yıllarda en fazla tercih edilen modellerden biridir. Bu uygulamada saçlara yeşil, pembe, mavi gibi farklı bir ton yapılabilmektedir. Genel olarak boyalı kısım altta kalır ve saç toplandığında oldukça hoş bir görünüm elde edilir. Saç boyama modelleri erkekler içinde farklı farklıdır. Bu tarz uygulamalar yukarıda da bahsettiğimiz üzere çeşitlilik arz etmektedir.

Saç Boyarken Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Kendi saçınızı ya da başkasının saçını boyarken her zaman dikkatli olmalısınız. Saç boyarken yanmaması için saça az miktarda yağ sürebilirsiniz. Böylece daha az yıpranmasını sağlarsınız. Ayrıca belirtilen sürelere mutlaka dikkat ediniz. Boya miktarını saçınızın uzunluna ve hacmine göre ayarlayınız. Boyayı saç tipinize göre seçiniz. Boya kutularından çıkan kremleri kullanınız. Saçlarınızı yıpranmadan boyanması önemlidir. Bu konuda dikkatli olunuz.

Yorumlar
Henüz yorum yazılmadı. İlk yorumu sen yaz!
yorum yaz
Metabolizma Hızlandıran Şeyler Nelerdir? Kürler, İçecekler ve Meyveler Hangileridir?