Yaşam

Saç Diplerinde Ağrı ve Kaşıntı Neden Olur? Nasıl Geçer?

17 Mayıs 2020 - 13:07:34
Saç diplerinde ağrı ve kaşıntı neden olur? Nasıl geçer?

Saç diplerinde kaşıntı ve ağrıların çeşitli nedenlerden dolayı meydana gelme durumudur.

Saç Diplerinde Kaşıntı Neden Olur?

Saç derisinde meydana gelen kaşıntılar, yanmalar, dökülmeler bazı zamanlarda önemli belirtiler ile kendini göstermektedir. Var olan belirtiler insanların sosyal yaşantısını, fiziksel ve psikolojik sağlığını bozmaktadır. Kaşıntıların oluşmasının çeşitli sebepleri olabilir. Mantar, parazit ya da bit rastlanan nedenler arasında yer alır. Bu tarz bakterilerin temizlenmemesi halinde sürekli olarak kaşıntılar oluşur.

Saçta Kaşıntı Nelere Yol Açar?

Kaşıntının olması ise kepekli deriyi meydana getirmektedir. Kepeğin olması görüntü kirliliğine yol açar. Kaşıntıların, döküntülerin meydana gelme nedenleri bahsi geçen etkenlerden daha önemli olabilmektedir. Kafa derisinde oluşan hastalıklar bu tür durumlara yol açabilmektedir. Sedef hastalığı gibi problemler saç derisinde kaşıntıları oluşturur. Fakat genel olarak kişilerde meydana gelen kaşıntıların çoğunluğu saçların iyi yıkanıp durulanmaması ile ilgilidir. Saçlar düzenli ve iyi bir şekilde temizlendiği zaman kaşıntılar, döküntüler meydana gelmez.

Saç Diperi Neden Ağrır? Neden Acır?

Saç diplerinin yanması deride oluşan enfeksiyonel durumlarla ilgili olabilmektedir. Saç derisinde mantar gibi olumsuz etkenler mevcutsa yanma ve kaşınmanın olması olası bir durumdur. Bunun yanı sıra içeriğinde çok fazla kimyasal madde olan şampuanların kullanılması yanma sorununa yol açmaktadır. Bu yüzden kullanılan şampuanların içeriğindeki maddelere ve saç tipine uygun olup olmadığına dikkat edilmesi gerekir. Saçları çok sıkı toplamak ve uzun süre toplu bir şekilde kullanmak kaşıntı ve acımalara neden olur. Günümüz koşullarında çok yoğun bir şekilde kullanılan saç boyaları acı, kaşıntı ve yanma sebepleri arasında yer alır. Hassas cildi olan kişilerin bitkisel boyaları kullanmaları gerekir. Saç nezlesi bu tür problemlere yol açar. Saçların ıslak olması, kurutulmaması ve bu şekilde dışarı çıkılması saç nezlesine yol açar. Islak saçlarla uyumak nezle nedenleri arasındadır. Bu durum sonucunda yanma ve kaşınmalar meydana gelir.

Saç Diplerinde Ağrı ve Kaşıntı Nasıl Önlenir?

Saçların her gün yıkanması sağlıklı bir durum değildir. Saçların her gün yıkanması derideki yağ dengesini bozmaktadır. Gün içinde saçların minimum iki kez taranması gerekir. Güneşte çok fazla kalmamak, güneşlenirken kafa bölgesini şemsiyenin altında korumak gerekir. Parabensiz ve alkolsüz şampuanlar kullanılmalıdır. Kimyasal maddelerin olduğu şampuanları kullanmak saç ve saç derisi için zararlıdır.Stresten kaynaklı olarak saç dipleri kurur. Bu yüzden meydana gelen kaşıntı, yanma sorunlarının önüne geçmek için stresten uzak durmak gerekir. Günde en az iki en fazla üç litre su içilmelidir. Vücut için olduğu kadar saçlar için de su içmek önem taşır. A, C ve B vitaminleri düzenli olarak alınmalıdır. Beslenme ve uyuma düzenine dikkat edilmesi gerekir. Saç diplerinde ağrı ve kaşıntıların olmaması için ıslak saç ile dışarı çıkılmaması gerekmektedir.

Yorumlar
Ebru Aktaş Saçlarımı topladığım zaman diplerinde aşırı bir ağrı oluyor. Duş aldığım zaman da geçmiyor. Bunun olmaması için ne yapmam gerekiyor? Bu sonrasında kaşıntı da meydana getiriyor. Kaşıntı ve ağrı nasıl geçer?cevapla
yorum yaz
İsim veya Nick: Yorum: