Saç dökülmesi kaç yaşında başlar? Kaç yaşına kadar sürer?
Sağlık

Saç Dökülmesi Kaç Yaşında Başlar? Kaç Yaşına Kadar Sürer?

30 Nisan 2018 - 04:38:41

Saç dökülmesi, hem bayanların hem de erkeklerin yaşayabildiği sorunlar arasında gösterilirken yaş da bu aşamada önemli bir değişkendir.

Saç Dökülmesi Kaç Yaşında Başlar?

Saçlar, insanların görüntüsünde son derece önemli bir yer tutmaktadır. Özellikle bayanlar için vazgeçilmez kabul edilen saçların dökülmesi çok ciddi bir problem olarak algılanabilir. Saç dökülmelerinde genetik etmenler de rol oynadığından insanlar ailesinde kellik problemleri varsa kendilerinde de bunun olup olmayacağını merak ederler. Bu sebeple de saç dökülmelerinin başlayacağı yaş konusunda araştırmalar yapılır. Araştırmalara göre hem kızlarda hem de erkeklerde 15-16 yaşlarında saç dökülmesi başmaktadır. Ergenlik döneminde hormonal dengelerde de ciddi sapmalar olduğundan saç dökülmeleri çok hızlı bir biçimde gerçekleşebilir.

Saç Dökülmesi Kaç Yaşına Kadar Sürer?

Saç dökülmesi, bir son gösterilebilecek bir durum olarak nitelendirilemez. Genel olarak önlemler alınsa dahi azalan ancak hiçbir zaman durmayan bir durumdur. Tıbben saç dökülmesinin durması, insanların saçlarının çok kalitesiz hale gelmesine sebep olduğundan istenen bir durum da değildir. Kişilerin sorun yaşamaması için dökülen saçların yerine saçların çıkması ve bu döngünün kusursuz bir şekilde işlemesi gerekir. Bayanlarda ve erkeklerde yaşanan saç dökülme problemleri varsa bu sorun hayatlarının sonuna kadar devam eder. Ancak araştırmalara göre 40 yaşından sonra bu durum biraz azalmaktadır. Bunda saç miktarının da genel olarak azalması etkin bir rol oynar.

Günde Ne Kadar Saç Dökülmesi Normaldir?

İnsanlar, gün içerisinde dökülen saçlarını sürekli olarak görebilirler ancak bunları tek tek saymaları mümkün olmaz. Genel olarak dökülmenin yaşandığı ancak baş kısmında kalmaya devam saç telleri de bulunmaktadır. Bu sebeple de net bir sayı söyleme oldukça zordur. Ancak insanların, gün içerisinde 70 ile 100 arasında değişen sayılarda saç dökülmesinin gerçekleşmesi oldukça doğal bir durumdur. Genelde saçta kaybedilen bu tellerin yerine yenileri rahatlıkla gelebilir. Ancak bu sayı 150'ye yaklaştığında veya bu eşiği geçtiğinde ciddi biçimde sorunlar ortaya çıkmaya başlayacaktır. Bu durum bir kellik belirtisidir ve kişilerin kontrollere başlaması gerekebilir.

Saç Dökülmesinin Psikolojik Etkileri Nelerdir?

Saç dökülmeleri insanlarda kellik korkusuna sebep olan durumlardan birisidir. Bu aşamada erkekleri çok daha az endişe duyan tarafı oluştururlar. Bilinçli olarak saçlarını tamamen kestiren ya da çok kısa düzeyde kesen milyonlarca erkek olduğu için bu konuda endişe etmelerini gerektirecek çok fazla bir durum yoktur. Genel olarak bu endişeler 20 yaşına kadar devam eder ve sonrasında ortadan kalkar. Ancak kadınlarda hayatları boyunca devam eden psikolojik sorunlara sebep olabilmektedir. Bayanların, dış görünüşlerinde saçlarından güç alma düşüncesi bulunur ve bunun bozulması psikolojik olarak son derece zorlayıcı bir durumdur. Saç dökülmesi herkeste ve her yaşta olurken yalnızca belirli bir seviyenin üzerine çıktığında sorun yaratmaya başlayacaktır.

Yorumlar
Murat Başoğlu 30 Nisan 2018 - 04:48:41 Saç dökülmesi ne zaman başlar? Ne zaman tehlikeli olur? 25 yaşındayım ve ailede saç dökülmesi problemi var. Benim çok fazla dökülmüyor ama son zamanlarda biraz arttı. Bu mevsimsel mi yoksa dökülmeye mi başladı bilmiyorum. Nasıl durdurabilirim?cevapla
yorum yaz
İsim veya Nick: Yorum: