Yaşam28 Ağustos 2020 - 12:13:40

Saç Düzleştirmek Saça Zarar Verir mi? Yıpratır mı?

Saç Düzleştirmek Saça Zarar Verir mi? Yıpratır mı?

Saç düzleştirmek saça zarar verir mi sorusu kadınlar tarafından ilgi odağı olan konulardan bir tanesidir.

Saç Düzleştirmek Saça Zarar Verir mi?

Çoğu düzleştirici saç yapısına zarar vermektedir. Dış kısımdan düz şekilde görülen saçların mikroskop altında incelendiği zaman bazı yerlerinin zayıfladığını görmek kaçınılmazdır. Kullanımı basit olan düzleştiricilerin faz ısı vermesi ve yeteri kadar koruyamamasından dolayı saçlar kurumakta ve kabarık, kıvırcık şekle dönmektedir. Saçlar zaman içinde inceldiği için kopmalar oluşur. Saçın korunması için düzleştiricinin ısınmasında sonra kullanılmadan öncesinde kapatılır. İki yüz derece ısınan düzleştiricilerin tercih edilmemesi bunun yerine yüz seksen derece olanlarının kullanılması tavsiye edilir. Düzleştirici kullanılmadan önce saçları ısı karşısında koruyan bakım ürünlerinin kullanılması önerilir. Bu sayede saç dökülmesi kopması ve yıpranması minimum orana indirilir. Isıdan koruma özelliği olan spreylerin yüzde yüz etkisi olmasa da saçların zarar görmesini önler. Fakat düzleştirme işleminin her gün yapılmaması gerekir. Ayrıca kullanılan aletin çok fazla sıcak olmaması gerekmektedir.

Düzleştiricinin Saça Zarar Vermemesi İçin Ne Yapılmalı?

  • Öncelikle saçların düzleştirilmesi için saçın kuru olması gereklidir. Kurutma işlemi maksimum ısıda yapılmamalı tam tersine uzun sürse de orta ısıda yapılmalıdır. Aşırı sıcak saça zarar verir.
  • Bütün hafta saçları hep düzleştirmek yerine çeşitli modelleri kullanabilirsiniz. Bu sayede saç her gün zarar görmekten kurtulmuş olur.
  • Saçlara uygulanan sıcaklık derecesi tahmin edildiğinden daha da önemlidir. Yüksek ısı saçı iyi düzleştirse de saça çok fazla zarar verir.
  • Ayda bir kez saça iyi bir bakım yapılması gerekir. Saç yapısı ve türüne göre bakım ürünleri tercih edilebilir.
  • Saç uçlarının kestirilmesi tavsiye edilir. Saç uçları düzenli kestirilirse saçlar iyi ve hızlı uzar.
  • Düzleştirici kullanımı öncesinde ısıyı engelleme etkisi olan saç ürünleri kullanılmalıdır. Bu ürünler sayesinde sıcak saça çok fazla zarar veremez.

Saç Nasıl Düzleştirilir? Nelere Dikkat Edilmelidir?

Saç düzleştirme işleminde birtakım hususlara dikkat edilmelidir. Saçlarda düğüm oluştuğunda çözülmeli ve bu şekilde saç düzleştirilmemelidir. Düzleştirme esnasında saçların toka yardımı ile parçalara ayrılması tavsiye edilir. Saçlarını sık aralıklarla boyayan kadınların daha çok özenli olması gerekir. Boyada kimyasal maddeler olması saçlar için olumlu sonuçlar yaratmaz. Hem sıcaklık hem de boya faktörü saçları hızlı yıpratır. Bu yüzden bakım ve saçları koruma özelliği olan ürünleri kullanımı arttırılmalı veya düzenli kullanılmalıdır.

Saçların Sağlıklı Olması İçin Nasıl Beslenmelidir?

Saçların sağlıklı olması için sadece dış bakım değil iç bakım da gerekir. Ağız yoluyla tüketilen gıdaların saçlara sağladığı etki fazladır. Demir içeren balık, su teresi, ıspanak ve tavuk tüketilmelidir. Omega3 oranı fazla olan ton balığı, çilek, sardalye, ıspanak, ceviz, Selenyum içeren erik, kavun, soğan, sarımsak bolca tüketilmelidir. Saç düzleştirmek saça zarar verdiği için hekimin tavsiye ettiği saç bakım ürünleri kullanılabilir. Ayrıca saçlar her ay veya ihtiyaca göre bakımı düzenli yapılmalıdır.

Yorumlar
Yağmur GökçeSaçlarımı her gün olmasa bile 2 günde 1 düzleştiriyorum. Saç düzleştirme tarağı ve kremi aldım bazen de bunlarla yapıyorum. Saçlarıma bakım yapıyorum yıpranmasın diye ama ister istemez zarar görüyorlar. Saçların yıpranmasını önleyecek yöntemler var mı?cevapla
yorum yaz
Rsv Virüsü Nedir? Belirtileri Nelerdir? Bulaşıcı mı? Kaç Günde Geçer?