Saç yağlanması nasıl geçer? Ne iyi gelir?
Sağlık

Saç Yağlanması Nasıl Geçer? Ne İyi Gelir?

27 Mart 2018 - 10:51:46

Bayanların en büyük sorunlarından birisi olan saç yağlanması çok sıklıkla karşılaşılan bir durum olurken sorunu çözmek ve öncesinde önlemler alarak engellemek mümkün olabilir.

aronya çayı

Saç Yağlanması Neden Olur?

Saç yağlanması, aslında bir saç problemi değil deri problemi olarak gösterilir. Kafatası üzerinde yer alan yağ bezeleri, vücudun diğer kısmında olduğu gibi belirli oranda yağ salgılanmasına sebep olmaktadır. Salgılanan bu yağ, doğru oranlarda olduğunda saçı besleyerek daha sağlıklı ve güçlü olmasını sağlar. Ancak fazla salgılanan yağ, saçı beslemesine rağmen saçın yapısında bozulmalara sebep olacaktır. Bu sebeple de kişiler yağlı saçlarla kalmak istemezler ve sorunu çözmek için adımlar atmaya başlarlar. Dış ortamın da yağlanma etkileri olabilmektedir.

Saç Yağlanması Nasıl Geçer?

Saç yağlanmasının önlenmesinde ilk aşamada beslenme düzeninin oluşturulmasıdır. Yenilen gıdalar, vücudun yağ salgısında ciddi dengesizliklere sebep olurken bu durum saçların da sıklıkla yağlanmasına sebep olmaktadır. Bunun yanı sıra saç köklerinin çok kuru kalması sebebiyle bölgede yağ salgısı da artacaktır. Bu sebeple saçların çok uzun sürelerde kuru kalması yağlanmanın daha hızlı bir şekilde gerçekleşmesine sebep olmaktadır. Daha sık banyo yapmak bu bölgenin kurumamasını sağlarken yağ salgısının minimal düzeyde kalmasına etki edecektir. Ancak banyo yaparken çok sıcak su kullanmak da yağların daha fazla salgılanmasını tetikleyebildiğinden bundan da kaçınmak gerekli olabilir.

Saç Yağlanması Saçı Döker mi?

Saçların dökülmesi birçok kişi için karşılarına çıkacak en büyük problemlerden birisi olurken bu duruma teşvik eden etmenlere karşı çok dikkatli olunması gereklidir. Yağlanma da birçok kişiye göre saçlarda yaşanan dökülmeleri tetikleyici bir durumdur. Ancak bu kanının bilimsel açıdan bir dayanağını bulmak oldukça zor. Genelde saçların aşırı yağlanması kalitesinin düşmesine sebep olduğundan daha rahat koptukları belirtilir. Fakat bir yandan da yağlar sayesinde saç kökleri daha sağlam olacaktır. Bunun yanında yağlı saçların ağırlıkları da daha fazla olacağından bu durum saç köklerinin daha fazla zorlanması anlamına gelmektedir. Bu durum da belirli zamanlarda saç dökülmelerini tetikleyebilir.

Saç Yağlanması İçin En İyi Şampuan Nedir?

Günümüzde tercih edilebilecek şampuan markasının sayısı son derece fazla olduğundan kişiler ekonomik açıdan değerlendirerek ürünleri satın alırlar. Ancak herkes saçlarında etkileri göremedikleri ürünlerden vazgeçerek farklı markalara yönelim gösterecektir. Bu aşamada yağlı saçlara karşı özel olarak üretilen formülleri içeren şampuanların kullanımı son derece doğru bir karar olur. Herhangi bir şampuanın önerilmesi bu aşamada doğru olmaz. Bir şampuan herhangi bir kişide olumlu etkiler gösterirken diğer bir kişide aynı etkileri ortaya çıkarmayabilir. Bu sebeple de deneyerek en doğru şampuanın belirlenmesi en doğru karar olacaktır. Birçok kişinin ortak sorunu olan saç yağlanması durumunu engellenmesi için günlük hayatın içerisinde değişikliklerin yapılması ve en doğru saç ürünlerinin kullanılması gerekmektedir

aronya çayı

Yorumlar
Nuran Kesim 27 Mart 2018 - 11:01:46 Saç yağlanması nasıl önlenir? Saçlarım çok çabuk yağlanıyor. Sabah yıkıyorum daha akşam olmadan yağlanıyor. Bunu nasıl engelleyebilirim? Saçlarımın yağlanmaması için nasıl bir yöntem uygulamam gerekiyor?cevapla
yorum yaz
İsim veya Nick: Yorum:
aronya çayı