Sakız çiğnemek zayıflatırmı? Sakız çiğnemenin faydaları ve zararları
Zayıflama

Sakız Çiğnemek Zayıflatırmı? Sakız Çiğnemenin Faydaları ve Zararları

13 Mart 2018 - 05:43:06

Sakız çiğnemek, vücudumuz için birçok farklı fayda gösterirken kilo vermeye yardımcı olması da bu faydalarından birisidir.

Sakız Çiğnemek Zayıflatırmı? Ne İşe Yarar?

İnsanlar, gün içerisinde kendilerine bir engel bulunmuyorsa rahatlıkla sakız çiğneyebilirler. Hem kolay hem de eğlenceli bir aktivite olarak gösterilen sakız çiğneme ile birlikte kilo vermelerine ciddi anlamda katkı sağlamaları da mümkün olacaktır. İlk olarak kişilerin iştahında azalma olması ve bunun yanında tokluk hislerinin oluşmasına katkı sağlanmış olacaktır. Bu sayede diyet yapan kişiler çok daha rahat bir biçimde diyetlerine uyum sağlarlar. Bunun yanı sıra sakız çiğnemek belirli oranda kalori yakımı da gerçekleşecektir. Her gün düzenli olarak sakız çiğneyerek yakılan kaloriler çok yüksek düzeylerde olmasa da kilo vermeye katkı sağlayacaktır.

Sakız Çiğnemek Ne Kadar Kalori Yakar?

Bu konuda çok sayıda bilimsel araştırma gerçekleştirilirken bu araştırmalar sayesinde sakız çiğnemenin insanlar üzerindeki etkileri kanıtlanmıştır. Yapılan araştırmalarda, ana öğünler öncesinde sakız çiğneyen kişiler, bu öğünde 68 kalori daha az alarak doygunluk hissine ulaşmış ve bu şekilde öğünlerini tamamlamışlardır. Sonraki öğünlerde bu kalori açığını kapama isteği de içlerinde uyanmamaktadır. Bu insanlar, gün içerisinde yaptıkları toplam kalori miktarlarında da %5 oranında daha fazla yakmaktadır. Genel toplama göre sakızla birlikte gün içerisinde 50-100 kalori arasında daha az alınması mümkün olacaktır. Bu durum tek başına kişilerin çok yüksek miktarda kilo vermesini sağlamıyor olsa da düzenli kilo verme evresine giren kişilere katkı sağlayacaktır.

Sakız Çiğnemenin Faydaları Nelerdir?

Bu aktivitenin insanlar için zayıflamanın dışında da faydaları bolca yer almaktadır. İlk olarak kişilerde stresin azalmasına sebep olmaktadır. Sinirlenen insanlar, çok yüksek düzeylere ulaştıklarında dişlerini sıkarlar ya da çenelerini birbirine kilitlerler. Sakız çiğneme işlemi ile birlikte buna gerek kalmazken kişiler sürekli olarak yapılan hareket sayesinde sinirlerini üzerlerinden atacaklardır. Kişilerin konsantre olmasını da rahatlatan bu aktivite, sporcular tarafından da sıklıkla tercih edilmektedir. Bu sayede çok daha konsantre ve odaklanmış bir şekilde işine kendisine veren kişilerin başarılı olmaması oldukça zordur. Akşam uykusunu tam olarak alamayan kişilerin, gün içerisindeki durgunlukları ve uykuya yakın olan halleri de sakız ile ortadan kaldırılabilir.

Sakız Çiğnemenin Zararları Nelerdir? Yan Etkileri Var mı?

Çok uzun süre çiğnemek insanların çene bölgesinde yer alan kaslarda zorlanmalara ya da deformasyonlara sebep olabiliyor. Buna ek olarak sakızların da bir kalori değeri bulunurken çok yüksek miktarda tüketildiğinde bu kalori değerleri kişileri zorlayabiliyor. Ayrıca sakızların içerisinde yer alan bazı maddelerin kanserojen madde olduğu açıklanırken doğru seçimlerin yapılmaması durumunda vücut ciddi şekilde zarar görebiliyor. Son olarak sakız çiğnerken yanlışlıkla yutulması durumunda da ölüme kadar gidebilen sorunlar ortaya çıkabiliyor. Birçok kişinin gün içerisinde yaptığı aktivitelerden birisi olan sakız çiğnemek zayıflama üzerinde belirli bir düzeyde katkı sağlayabiliyor.

Yorumlar
Sinem Durmaz 13 Mart 2018 - 05:53:06 Sakın çiğnemek faydalı mı? Kilo vermek için etkili olur mu? Yemekten sonra sakız çiğnemek hazmı kolaylaştırır diyorlar bu doğru mu acaba? Zayıflamak için böyle bir yöntem uygulamak faydalı olur mu? Neye iyi gelir?cevapla
Mine açalan 14 Ocak 2019 - 11:24:10 Sakız çiğnemek zayıflatır mı bilmiyorum ama sindirime oldukça yardımcı oluyor onu biliyorum. Yemeklerden sonra çiğnendiğinde midenin yiyecekleri daha kolay ve rahat bir şekilde eritmesine yardımcı olduğu için kişiye de yardımcı oluyor.cevapla
yorum yaz
İsim veya Nick: Yorum: