Yaşam12 Haziran 2020 - 08:49:18

Sarı Kantaron Yağı Neye Yarar? Fiyatı Ne Kadar?

Sarı Kantaron Yağı Neye Yarar? Fiyatı Ne Kadar?

Doğada kendiliğinden yetişebilen sarı kantaron bitkisi zengin vitamin ve mineralleri sayesinde birçok alanda tercih edilen ve dikkat çeken bitkilerden biridir.

Sarı Kantaron Yağı Nedir? Ne İşe Yarar?

Kantaron bitkisinin yağı saf zeytinyağında bekletilerek elde edilmektedir. Ülkemizde Ege Bölgesi' nde sıkça karşılaşılan bu bitki insan sağlığı açısından da büyük öneme sahiptir. İçerdiği E vitamini ciltte yenileme sağlayarak cildin özellikle lekeli bölgelerinde iyileşmeye yardımcı olur. Saf zeytinyağında bekletilen kantaron bitkisi içeriğindeki vitamin ve mineralleri saf zeytin yağının içerisine salar. Daha sonra sarı kantaron yağı olarak satışa sunulmaktadır. Evde de hazırlanabilen sarı kantaron yağı özellikle cilt için son derece önemli bitkisel yağlardan biri olarak bilinmektedir.

Sarı Kantaron Yağının Faydaları Nelerdir?

  • Kantaron bitkisinin içerisinde A, E ve C vitaminleri bol miktarda bulunmaktadır. Cilt yenileme için kullanılan kantaron yağı özellikle yaralarda ve yara izlerinde oldukça etkilidir. Ameliyat lekelerinde düzenli kullanımda lekelerin azaldığı görülmektedir. Açık yaralarda hızlı bir şekilde onarım sağlar. Kısa sürede iyileşme sağlayan sarı kantaron yağı cildin yeteri kadar E vitamini almasına yardımcı olur.
  • Sarı kantaron yağı özellikle bronşit hastalarında tedavi amaçlı olarak tercih edilebilmektedir. Astım hastalarının da tedavisinde yardımcı olan sarı kantaron yağının kısa sürede astım krizlerinin azalmasında etki göstermektedir.
  • Yanıklarda ciltte iz kalmasına engel olur. Özellikle güneş yanıklarında cildin hasar görmesine engel olmaktadır. Leke tedavisinde sonuç alınabilen sarı kantaron yağı gece yatmadan önce cilde uygulanarak cildin kendini yenilemesi sağlanır.

Sarı Kantaron Yağı Neye Yarar? Neye İyi Gelir?

Antiseptik özelliği sayesinde mikropların ölmesine yardımcı olur. Dezenfekte görevi görmektedir. Bunun yanı sıra sivilcelerin kurutulması için kullanılabilmektedir. Mide ülserinden kaynaklı mide yanmaları ve kanamalarında tedavi edici özelliği olan sarı kantaron yağı düzenli kullanıldığında mide yaralarını iyileştirici etkiye sahiptir. Cilt egzamalarında özellikle cilt yüzeyinde meydana gelen kaşıntıları ve döküntüleri iyileştirme amaçlı tercih edilebilmektedir. Bunun yanı sıra romatizmalarda ağrı hafifletici etkiye sahiptir. Sarı kantaron yağının cilt sorunlarında sıkça tercih edilmesi cildin yenilenmesi için birebir etki göstermektedir. Güneş lekeleri sarı kantaron yağı sayesinde cilt tonunu eşitleme özelliğine sahiptir.

Sarı Kantaron Yağı Nasıl Kullanılır?

Sarı kantaron yağının cilt lekelerine iyi gelmesi ve yaralarda iyileştirme göstermesinin başlıca nedeni içerdiği E vitamini sayesindedir. Fakat bu bitkisel yağ cilde güneş görülmediği zamanlarda uygulanmalıdır. Bu yağ cilde uygulanıp güneşe çıkıldığında lekelenme yapabilmektedir. Sarı kantaron yağı ayrıca temiz cilde uygulanması gereken yağlardan biridir. Özellikle yüz bölgesine kullanılacak ise cildin kalıntılardan tamamen temizlenmesi gerekir. Aksi takdirde ciltte sivilcelenmeye sebep olabilir. Masaj yağı olarak uygulanabilen bu bitkisel yağ diğer yağlar ile karıştırılıp uygulanabilir. Bunun dışında kremlerin içerisine ilave edilerek de kullanılabilen bitkisel yağlar arasında yer alır. Böylece E vitamini sayesinde cilt hızlı bir şekilde onarılmış olur.

Yorumlar
Gizem SaralSarı kantaron yağı nereden alınır? Sivilceye iyi gelir mi? Kullanımı nasıl olmalı? Fiyatı ne kadar? Faydaları için kullanmak istiyorum nereden bulabilirim? Aktarlarda var mıdır? Ya da internet üzerinden sipariş verebilir miyiz?cevapla
Handan KızılGeçen yıl köyde sarı kantaron yağı yapmak için bu çiçeklerden oldukça topladım. Cilt üzerinde yenileyici etki meydana getiriyor. Bu özelliği sayesinde sivilce gibi problemler için de çözüm olabiliyor. Herkese iyi gelir mi bilmiyorum ama ben çok memnun kaldım.cevapla
yorum yaz
Göz Çevresi Bakımı İçin Bitkisel Yağlar