Sarı serum hastalığı ve alerjisi
Sağlık

Sarı Serum Hastalığı ve Alerjisi

01 Şubat 2019 - 09:50:03

İnsanların herhangi bir hastalık yaşadıklarında serum takılmadan bu hastalığın geçmeyeceğini düşünmeleri sarı serum hastalığı olarak isimlendiriliyor.

Sarı Serum Hastalığı Nedir?

Hastaneler günün 24 saati aralıksız olarak çalışırken kendilerine müracaat eden insanlara ellerinden gelen en iyi hizmeti vermeyi amaçlıyorlar. Bu aşamada mesai saati bitiminde birçok kişi kendisini kötü hissettiğinde hastanelerin acil servislerine koşuyorlar. Acil servislerde doktorlar tarafından müdahaleleri yapılan kişiler hastalığı kısa süre içerisinde atlatabilmek için serum takılmasını talep ediyorlar. Ancak her rahatsızlıkta doktorlar tedavi olarak serumu düşünmüyor ve bu durumda hastalar ile doktorlar arasında tartışmalar yaşanabiliyor. İnsanların doktorlara serum takmaları için ısrar etmeleri ve onları zorlamaları da sarı serum hastalığı olarak isimlendiriliyor.

Sarı Serum Alerjisi Nedir?

Hastalar, hastaneye geldiklerinde en kısa sürede buradan çıkarak evlerine gitmek istiyorlar. Ancak evlerine gittiklerinde ertesi gün tamamen sağlıklı bir insan olarak uyanma istekleri de oluyor. Özellikle grip ve benzeri rahatsızlıklarda kişilere serum takılarak tedavi yapıldığından insanlar birçok hastalığın serum ile ortadan kalkabileceğini düşünüyorlar. İnsanlar serum olmadan iyileşemeyeceklerini düşünerek doktorlara baskılar uygularken doktorlar da bu yoğun tempo içerisinde kavga etmek ve tartışmak yerine kişilere serum verebiliyor. Bu durumda kişilerin vücutları takılan seruma alerjik reaksiyon gösterirse bu durum sarı serum alerjisi olarak isimlendiriliyor. Bu alerjik reaksiyon sonrasında yaşanan sorunlar çok ileri seviyelere gidebiliyor.

Sarı Serum Hastalığının Zararları Nelerdir?

Sarı serum rahatsızlığında kişiler psikolojik yönden sorunlar yaşayarak iyileşemeyeceklerini düşünüyorlar. Herhangi bir hastalıkta vücudun tedaviye cevap vermesinde düşünce yapısının önemli olduğu sürekli olarak doktorlar tarafından belirtiliyor. İnsanlar, eğer serum almadan iyileşemeyeceklerini düşünürlerse kendilerini halsiz hissetmeye ve yeni bir güne hazır hissetmemeye devam ediyorlar. Bunun yanı sıra serumların doğru anda takılmaması vücuda birçok farklı rahatsızlık verebiliyor. İnsanlar, farklı bir hastalığın tedavi aşamasındalarsa kullanılan ilaçlar ile birlikte serumlar vücuda zarar verebiliyor. Bu da kişilerin tedavide geri gitmesine ve hastalıkları atlatamamasına sebep oluyor.

Sarı Serum Hastalığı Nerelerde Görülür?

Bu durum genel olarak devlet hastanelerinin ve özel hastanelerin acil servislerinde görülebiliyor. Devlet hastanesine giden kişiler arasında eğitim düzeyi çok da yüksek olmayan kişiler doktorlara uyguladıkları baskılar ile birlikte serumların takılmasını istiyorlar. Buna ek olarak özel hastanelerde insanlar kendi paraları ile tedavi olduklarından istedikleri tedaviyi alabileceklerini düşünüyorlar. Bazı durumlarda doktora uygulanan baskı şiddete kadar uzanırken doktorlar bundan kaçınmak için kişilere serumlarını veriyorlar. Buna ek olarak onla zaman kaybetmek yerine kişiler sırada bekleyen hastalara bakmak istediklerinden dolayı hastanın isteğini yerine getirebiliyorlar. Bu durum da tüm hastane düzeninde sorunlara sebep olurken birkaç dakikada çıkacak olan kişinin saatlerce hastanede kalmasına sebep oluyor. İnsanların sarı serum hastalığına yakalanmaması ve düşünce tarzlarını tamamen değiştirmesi için biraz daha bilgi toplaması ve doktorlara her zaman güvenmesi gerekiyor.

Yorumlar
Sevda Karadeniz 01 Şubat 2019 - 10:00:03 Gerçekten de günümüzde sarı serum hastalığını yaşayan bence çok fazla insan var. Bir hastalık durumunda hemen serum takılması çok normal ve faydalı değil bence. Zaten ağır durumlarda doktorlar bunu kendileri öneriyorlar.cevapla
yorum yaz
İsim veya Nick: Yorum: