Sağlık 16 Ağustos 2021 - 01:13:38

Sebze Yemekleri Nelerdir? Pratik Sebze Yemekleri Tarifleri

Sebze Yemekleri Nelerdir? Pratik Sebze Yemekleri Tarifleri

Sebze yemekleri genel itibari ile Akdeniz mutfağına ait olan hem lezzetli hem de sağlıklı yemek çeşitleridir.

Sebze Yemekleri Nelerdir? Nasıl Yapılır?

Türk mutfağı için ziyadesi ile önemli bir yere ait olan enfes sebze yemekleri çeşitli tariflerle yapılmaktadır. Her sebzenin kendine has özelliği, rengi, vitamin ve minerali vardır. Bunlardan biri mücverdir. Türklerin en çok sevdiği yemeklerden biri olan mücver kabak sebzesi ile yapılır. Kabak dışında tercihe göre karnabahar ve patatesle de yapılabilmektedir. İmambayıldı patlıcanla hazırlanan ve çok sevilen bir diğer yemektir. Bu yemeğin yanında hünkar beğendi yapılabilir. Patlıcanla yapılan başka bir yemek de karnı yarıktır. Karnıyarık imambayıldı yemeğinin kıymalı halidir. Sıcak bir biçimde tüketilmesi önerilir. Kokusu ve lezzeti enfes olan bu yemeği misafirlerinize pilav, salata eşliğinde servis edebilirsiniz.

Türlü Yemeği Nasıl Olur?

Sağlıklı birkaç sebzenin bir araya gelmesi ile yapılan türlü muazzam yemekler arasındadır. Sebzelerin birlikte pişirilmesi ve sonucunda görsel bir şova dönüşmesi türlü yemeğini tanımlar. Kış güveci ismindeki çok fazla kişinin bilmediği yemek türü bir sürü sebzenin şifa ve rengini tencere içinde toplamaktadır. Pek sevilmeyen ama sağlık için çok önemli olan kapuska yemeği akşam sofralarının vazgeçilmezi olabilir.

Pratik Sebze Yemekleri Tarifleri Nelerdir?

Enginar oldukça pratik bir sebze yemeğidir. Bu yemek için gerekli olan malzemeler; beş tane ayıklanmış şekilde enginar, iki tane havuç, bir tane soğan, üç tane patates, bir tane kırmızı biber, bir çay bardağı zeytinyağı, iki yemek kaşığı un, bir tatlı kaşığı toz şeker, bir buçuk su bardağı su ve taze bir limonun suyu, bir miktar dere otu ve tuz hazır edilmelidir. Yemeğin dikkat edilmesi gereken püf noktası içerisine bezelye ilave edilebileceği ve yemeğin ılık hale gelinceye kadar tencerede bekletilmesidir.

Zeytinyağlı Enginar Nasıl Yapılır?

Enginar çiçek halinde alınıp temizlenebildiği gibi soyulmuş olanları da alınabilir. İlk olarak enginarlar limon yardımı ile ovulur. Enginarın her biri beş ila altı üçgen dilim biçiminde kesilmelidir. Kesilen enginarlar, limon suyu ve unun koyulduğu bir kabın içine alınır. Kabın içine su da eklenmelidir. Enginarlar bir süre bekletildikten sonra havuç, soğan, biber ve patates doğranır. Tencerenin içinde ilk olarak soğanlar, sonra havuç, patates ve biberler dizilir. Enginarlar süzülür fakat durulanmaz. Dizilen bütün sebzelerin en üstüne de enginarlar yerleştirilir. Tencerenin içine zeytinyağı ve bir buçuk su bardağı soğuk su ilave edilir. Şeker ve tuzun atılmasından sonra tencere kapağı iyi bir biçimde kapatılarak orta ateşte yemek pişmeye bırakılır. Pişme süresi tahmini olarak yirmi beş dakikadır. Pişme süresi dolduktan sonra sebzelerin piştiğini anlamak için çatal yardımı ile sebzelerin durumuna bakılır. Yemek piştiyse ocağın altı kapatılır ve yemek dinlenmeye bırakılır. Yemek ılık hale gelince dereotu ile süsleme yapılır. Enginar gibi pratik sebze yemekleri tariflerini deneyerek yeni tatlar denemek güzeldir.

  • sebze yemekleri
  • pratik sebze yemekleri
  • sebze yemekleri nelerdir
Yorumlar
Elif Baya Hangi sebze yemekleri kolay yapılır? Sebze yemekleri daha hafif ve sağlıklı olduğu için genel olarak evde bu tarz yemekleri yapmaya özen gösteriyorum. En kolayları ve lezzetlileri hangileri? Püf noktaları nelerdir? cevapla
yorum yaz
Nar Zayıflatırmı? Kilo Verdirirmi? Nar Kilo Yapar mı?