Yaşam 05 Mayıs 2021 - 11:52:06

Selülit Yapan Şeyler, Yiyecekler ve İçecekler

Selülit Yapan Şeyler, Yiyecekler ve İçecekler

Deri altında yağların rastgele birikmesi sonucunda oluşan selülit, portakal kabuğu görünümün bir oluşumdur. Selülit yapan yiyeceklerin ve içeceklerin fazla tüketilmesi bu oluşumların meydana gelmesine neden olmaktadır.

Selülit Yapan Şeyler Nelerdir?

Genel olarak selülit, günlük hayatta tüketilen yiyecek ve içeceklerden dolayı meydana gelmektedir. Bacaklarda, basen bölgesinde, kollarda ve karın bölgesinde meydana gelen portakal kabuğu görünümü genç, yaşlı herkest görülebilmektedir. Sıkı bir diyet programı uygulayarak fazla kilolardan kurtulduğunuz zaman da selülitlerin kaldığını görebilirsiniz. Cilt derisinin altında top top biriken bu yağlar, çıplak göz ile dışarıdan görülebilir. Buna selülit denir. Selüliti engellemenin yollarına baktığımızda ise direkt olarak beslenme düzeninden bahsetmek gerekmektedir.

Selülite neden olan pek çok etken bulunmaktadır. Vücutta kan dolaşımı dengeli ve düzgün bir şekilde oluşmuyorsa besinlerden alınan yağlar işlenmeden deri altında birikir. Bunun nedeni dolaşım bozukluğu nedeniyle damardaki doku sıvısının sızmasıdır. Sızan bu sıvı bağ dokusu tarafından sarılır ve etrafında yağlar meydana gelir. Bunun yanı sıra genetik özellikler ve hormonal bozukluklar da selülit yapan şeyler arasında yer alır.

Selülit kadınlarda çok daha fazla görülmektedir. Çünkü kadınlık hormonu olarak bilinen östrojen vücutta yağ depolanmasına neden olur. Bundan dolayı kadınların vücutları selülit oluşumuna daha yatkındır. Sağlıksız beslenme de bu sürecin daha da hızlı gerçekleşmesine sebebiyet verir. Selülit yakan yiyecekler tüketerek ise oluşumun engellenmesini sağlayabilirsiniz.

Selülit Yapan Şeyler

Selülit Yapan Yiyecekler Nelerdir?

Sağlıksız beslenmek vücudun dolaşım, sindirim ve bağışıklık sistemini bozmaktadır. Bu durum farklı hastalıkların oluşmasına neden olabilirken selülite de sebebiyet veren durumlar arasındadır. Hangi yiyecekler selülit yapar diye sıralayacak olursak:

Kızartmalar: Yağ içerisinde kızartılarak elde edilen besinlerin her biri selülite neden olmaktadır. Türk mutfağının vazgeçilmez lezzetleri arasında yer alsa da vücudun yağ depolamasına neden olurlar. Bundan dolayı haşlama, buharda pişirme ya da ızgara yöntemleri tercih edilmektedir.

Şekerli besinler: İşlenmiş şeker içeren her türlü yiyecek kan şekerinin ani yükselmesine ve vücudun yağ depolamasına neden olur. Bu durum dolaşım sistemini yavaşlatır ve sonrasında selülit oluşumu meydana gelir. Beyaz şekeri hayatınızdan tamamen çıkartmanız gerekir. Çaya, kahveye şeker atmamanız, şerbetli tatlılardan uzak durmanız gereklidir.

Tuzlu yiyecekler: Aşırı tuz tüketimi tıpkı şekerde olduğu gibi dolaşım sisteminin yavaşlamasına neden olur ve bunun sonucunda selülit oluşumu kaçınılmaz olur. Tuz vücudumuz için gereklidir. Fakat aşırı tüketilmesi problem yaratmaktadır. Yemeklere çok tuz eklenmemelidir. Bununla birlikte kaya tuzu, himalaya tuzu tüketilmesi sağlık açısından daha iyidir. Günde toplam 5 gram kadar tuz alınız. Ayrıca turşu gibi çok tuzlu besinleri de çok az miktarda tüketiniz.

Katı yağlar: Doymuş yağ bakımından zengin olan katı yağlar, dolaşım ve sindirim sistemi fonksiyonlarını yavaşlatır ve bozar. Bu da selülite neden olur. Zeytinyağı gibi sağlıklı yağları tüketmeye özen gösteriniz.

Cipsler: Selülite neden olan yiyecekler arasında yağlı, tuzlu ve kızartılmış, uzun süre raflarda beklemiş cipsler de yer almaktadır. Kalori açısından oldukça yüksek olan cipsler, vücutta sindirim, dolaşım sistemini yavaşlatır ve bağışıklığı düşürür. Bu durum selülite sebebiyet verir.

Selülite sebep olan besinler arasında bakliyatlar, patates, elma ve havuç da sayılabilir. Bunlar her ne kadar sağlıklı besinler arasında gösterilse de yanlış pişirildiği zaman aşırı nişasta ve karbonhidrat alımına neden olabileceğini unutmayınız. Kafein selülit yapar mı diye sıklıkla sorulmaktadır. İçilen çay ya kahve selülit yapmamaktadır. Fakat süt tozu ve şeker kullanılmaması gereklidir. ayrıca fazla kafein vücutta ödem oluşmasına neden olur.

Selülit Yapan Yiyecekler

Selülit Yapan İçecekler Nelerdir?

Yağ tabakasının deriti deforme etmesine bağlı olarak meydana gelen selülit, günlük hayatta tüketilen pek çok içecek sebebiyle oluşabilir. Bu içecekler şu şekildedir:

Hazır meyve suları: Kalori ve şeker değeri yüksek olan hazır meyve suları selülite neden olabilir.

Alkol: Alkol almak vücudun fazla yağ ve kalori depolamasına neden olur. Bu durum hareketsizlik ve hantallaşma meydana getirir. Her gün düzenli olarak alkol tüketmek selülit oluşumu için kaçınılmazdır. Sindirimi ve kan dolaşımını yavaşlatan alkol vücut için sağlıklı değildir. Çok içilmemelidir.

Çay: Normal tüketildiği zaman bir yan etkisi olmayan çay, aşırı ve şeker ile birlikte içilirse vücutta selülite davetiye çıkartır.

Kola: Gazlı içecekler selülit yapar mı diye merak ediyorsanız şeker ilavesi ve tatlandırıcı içerikleri nedeniyle bu tarz içecekler selülit oluşumunda kaçınılmaz sondur.

Turşu suyu: Yüksek oranda tuz içeren bu içecek portakal kabuğu görünümü meydana getirebilmektedir.

Kremalı içecekler: Doymuş yağ ve şeker yönünden zengin olacak içecekler, kremlalı kahveler ve diğer içecekler selülite neden olmaktadır.

Kahve: İdrar söktürücü ve sıvı tutulmasını önleyici etkisi bulunan kahve, gereğinden fazla tüketilirse selülit meydana getirir. İçerisine süt tozu ve şeker eklerseniz bu durum daha da kaçınılmaz bir hal alır.

Vücudunuzun pürüzsüz gözükmesi için bu tarz içecekleri oldukça sınırlı tüketmeye özen gösteriniz. Aksi durumda selülit oluşumları artış da gösterebilmektedir. Bu durumdan kurtulmak için ise selülit yakan içeceklerden, detokslardan ve kürlerden yararlanabilirsiniz.

Selülit Yapan İçecekler

Selülit İçin Ne Yapmalı? Etkili Çözüm Nedir?

Öncelikle belirtmek gerekir ki selülitten kurtulmak için selülit yapan yiyecekler ve içeceklerden uzak durmanız gerekmektedir. Bunun yanı sıra en etkili selülit çayı hakkında bilgi alabilirsiniz. Yeşil çay bunlar arasında en sık tüketilen içecektir. Metabolizmayı hızlandıran ve yağ yakımını destekleyen bu içecek ile selülit oluşumunu engelleyebilirsiniz. Bunun yanı sıra selülite iyi gelen yağlar tüketilebilir, egzersizler yapılabilir.

  • selülit yapan yiyecekler
  • selülit yapan şeyler
  • selüliti engellemenin yolları
  • selülit yakan yiyecekler
  • hangi yiyecekler selülit yapar
  • selülite neden olan yiyecekler
  • selülite sebep olan besinler
  • kafein selülit yapar mı
  • selülit yapan içecekler
  • gazlı içecekler selülit yapar mı
Yorumlar
Henüz yorum yazılmadı. İlk yorumu sen yaz!
yorum yaz
Kegel Egzersizi Nedir, Ne Demek? Nasıl Yapılır? Faydaları ve Yorumları