Sezeryan doğum sonrası korse kullanımı ne zaman olur?
Yaşam

Sezeryan Doğum Sonrası Korse Kullanımı Ne Zaman Olur?

26 Ekim 2017 - 02:19:38

Kadınların büyük bir kısmı sezeryan doğum sonrası korse kullanmayı tercih etmektedirler. Bunun nedeni göbek bölümünün incelmesi ve sıkılaşması konusunda korselerin oldukça etkili olmasıdır.

Sezeryan Doğum Nedir, Ne Demek?

Sezeryan doğum normal doğuma göre şiddetli sancıların var olmadığı bir doğum türü olduğu için kadınlar tarafından sık tercih edilmektedir. Sezeryan doğum anestezi altında yapılmaktadır. Sezeryan ameliyatı narkoz altında yapıldığı için anne adayı doğum esnasında normal doğumda yaşanan sancıların hiçbirini hissetmez. Fakat doğumdan sonra kişinin karşılaştığı problemler arasında dikiş sancısı ve göbek kısmındaki meydana gelen çıkıntı yer almaktadır. Doğumdan sonraki süreçte anne adayının göbek kısmında çıkıntı durumu, sarkma, fırlama ve yağlanma sorunlarının oluşması kadının kaygıya kapılmasına neden olur. Bu tarz ve buna benzer problemlerden dolayı anne korse kullanarak kaygı halinden bir nebze de olsa kurtulmaktadır.

Sezeryan Doğumdan Sonra Korse Kullanımı

Sezeryan doğumdan sonra korse kullanmak kadınlar için önemli bir aşamadır. Anne doğum sonrası kendini güzel ve sağlıklı görmek istediği için karın bölgesinde sarkan derinin toparlanmasını ister. Karın bölgesindeki deri sarkmalarını ortadan kaldırmanın en güzel yöntemi diyetisyen eşliğinde diyet programı uygulamak ve doğum yapan kadınlara yönelik egzersizler yapmaktır. Sezeryandan sonra korse kullanmak göbek bölgesindeki sorunları kalıcı olarak ortan kaldırmaz, sadece bu problemleri geçici olarak gizler. Anne hamilelikten önceki kilo ve düz karın bölgesine diyet ve spor yardımı ile ulaşabilir. Doğumdan sonra meydana gelen sarkmalar hamilelik döneminde alınan kilo ve karın kaslarının zayıflamasıyla ilgili bir durumdur. Bütün bu sorunların çözümü için spor hocasının önerdiği doğru karın egzersiz çeşitlerini uygulamak ve diyetisyenden yardım almaktır.

Doğumdan Sonra Korse Ne Zaman Kullanılmalıdır?

Sezeryan doğum sonrası korse kullanma durumuyla ilgili doktoruna danışması gerekir. Doktor korse kullanımı gerekli gördüğü ve onay verdiği taktirde annenin korse kullanması herhangi bir sorun teşkil etmez. Fakat doğum sürecinden sonra göbek bölgesine atılan dikişler yeni olduğu için korse dikişleri sıkıştırarak zarar verebilir. Genel itibari ile korse kullanmak için tavsiye edilen süre doğumdan sonraki kırk gün olarak ifade edilmektedir. Her şeye rağmen annenin doktoruna danışması ve hekimin onayında korseyi kullanması en geçerli ve sağlıklı yoldur.

Doğumdan Sonra Korse Kullanmak Zararlı mı?

Doğumdan sonra korse kullanmak yağların erimesiyle ilgili herhangi bir fayda sağlamamaktadır. Doğumun en olumsuz taraflarından biri olan göbek sarkmasını tedavi etmenin en güzel yolu sağlıklı diyet ve hoca kontrolünde spor yapmaktır. Özellikle sezeryan doğumdan sonra kullanılan korselerin bel sağlığına zarar verdiği belirtilmektedir. Belin çevresinde bulunan kaslar güçsüzleştiği, bel ağrıları ve kas tutulmaları meydana geldiği için korse kullanmadan öncede doktora başvurmak önemlidir. Doğumdna sonra korse kullanan kişilerin bütün günden ziyade günün belirli aralıklarında korse kullanılması gerektiği tavsiye edilmektedir. Bel kısmında sorun ve herhangi bir ağrı yaşayan annelerin beyin cerrahi doktoruna danışarak korse kullanmaları önerilir.

Yorumlar
Habibe Şavak 26 Ekim 2017 - 02:29:38 Doğumdan ne kadar sonra korse kullanımı uygun olur? Bir zararı olur mu? Bide nasıl takmak gerekiyor günde kaç saat takılı kalmalı? doğumdan sonra korse kullananlar var mı etki görüyor musunuz arkadaşlar? cevapla
Ülviye Ateşoğlu 07 Eylül 2018 - 16:22:04 Arkadaşlar merhaba. Doğum yapalı yaklaşık 1 ay oldu. Dikiş ağrılarım geçti. Sezeryan doğum yaptım ve korse kullanımına başlamak istiyorum. Ne kadar zaman geçmesi gerekiyor? Bide bir yan etkisi olur mu onu öğrenmek istiyorum. cevapla
yorum yaz
İsim veya Nick: Yorum: