Sigara isteğini azaltan besinler ve yiyecekler
Yaşam

Sigara İsteğini Azaltan Besinler ve Yiyecekler

16 Ekim 2017 - 08:56:33

Sigarayı bir anda kesen kişiler ilk dönemlerde çok yüksek oranda sigara içme isteğini hissedebilirler. Bu isteği azaltmak için bazı yiyecekler tüketilebilir.

Sigarayı Bırakma Kararı Almak

İnsanların sürekli olarak sigara tüketmek istemeleri onların herhangi bir işe adapte olamamalarına sebep olurken kendi hayatlarının da çok düzensiz olmasına ve sinirli olmalarına, sosyal ve ekonomik açıdan zorlanmaları anlamına geliyor. İnsanlar sigaranın zararlarını bilmelerine rağmen tüketmeye devam ediyorlar. Bazen bu zararlarını fiziksel olarak görmeye başlamaları bazen yanlarındaki insanların baskıları bazen de yaşadıkları anlık bir olay sigarayı bırakma kararı vermelerini sağlıyor. Sigaranın içerisinde yer alan maddeler sigaranın bırakılmasını zorlaştırdığından kişilerin kendileri ile verecekleri önemli bir mücadele de bu şekilde başlamış oluyor.

Sigara İsteğini Azaltan Şeyler Nelerdir?

Kişilerin sürekli olarak sigara içme isteği psikolojik olarak onları zorlarken bu durumdan kurtulmak için atılması gereken adımları araştırıyorlar. Bu aşamada belirli yiyeceklerin tüketilmesi kişilerde sigaraya olan isteği farklı yollardan azaltıyor. Bu da kişilerin psikolojik olarak sigaraya karşı dayanım göstermesini mümkün kılıyor. Bu aşamada sigaraya karşı olan isteği azaltan meyve ve sebzeler çok önemli olurken tüketimleri de son derece rahat bir biçimde gerçekleştirilebiliyor.

Sigara İsteğini Azaltan Besinler Nelerdir?

Sigaraya karşı dayanımı arttıran ve isteği azaltan ürünlerin başında portakal geliyor. Yapılan araştırmalar, kişilerin bir ay boyunca her gün yarım portakal tüketmesi durumuna sigaraya karşı olan isteklerinin %79 azalmasını sağlıyor. Bu oran çok yüksek ve etkili olduğundan genel olarak kış aylarında bırakmak bu besin sebebiyle çok daha rahat oluyor. Domates de sigaraya karşı olan önemli besinlerden birisi oluyor. Araştırmalar sigara ile domatesin beynin aynı noktasını uyardığını gösterirken bu sayede domates tüketiminin sigaraya karşı olan isteği azalttığı belirtiliyor. 1 ay boyunca her gün 1 çay bardağı domates suyu içen kişilerde sigaraya karşı istek ciddi biçimde azalıyor. Buna ek olarak domates ısıl işlem uygulanarak hazırlandığından içerisindeki maddelerin vücut içerisindeki emilimi daha kolay oluyor ve çok faydalı bir besine dönüşüyor.

Sigaranın Zararları Nasıl Azaltılır? Nasıl Temizlenir?

Sigaranın insan vücuduna verdiği üst seviyedeki zarar, sigaranın bırakılması ile birlikte ortadan kaybolmaya başlıyor. Ancak bazı besinler vücudun en iyi haline geri dönmesini hızlandırarak insanların çok kısa süre içerisinde daha olumlu etkileri görmesini sağlıyor. Muz ve elma tüketimi bu aşamada çok büyük faydalar gösterebiliyor. Muz, içeriğindeki B vitamini ve potasyum ile birlikte sigaranın tüm zararları etkilerine karşı olumlu sonuçlar veriyor. Elma tüketimi ise akciğer fonksiyonlarının düzelmesinde çok etkili oluyor. Zencefil ve sarımsak gibi besinler de akciğerlerin temizlenmesinde ve en kısa sürede eski haline dönmesinde etkin bir rol oynuyor. Genel olarak tatlıyı daha fazla seven kişiler ise aynı etkiler için keçiboynuzunu kaynatarak hazırladıkları içeceği tercih edebiliyor.

Yorumlar
Sevgi sezgin 10 Ekim 2017 - 10:57:02 sigara içme isteğimi yenemediğimde bir türlü sigarayı bırakamıyorum. Nasıl bırakabilirim?cevapla
Feyza Doğan 01 Eylül 2018 - 10:43:28 Sigara isteği ne zaman biter nasıl geçer onu öğrenmek istiyorum. 10 yıldır sigara kullanıyordum. Bıraktım ve 1 ay oldu nerdeyse. Ama isteğim hiç azalmıyor. Sürekli aklıma geliyor. Bu isteği azaltmanın yolu var mı?cevapla
yorum yaz
İsim veya Nick: Yorum: