Sigarayı bırakmak için bitki çayları
Sağlık

Sigarayı Bırakmak İçin Bitki Çayları

11 Şubat 2018 - 09:04:54

Sigaranın zararları herkes tarafından biliniyor olsa da bırakmak için adım atan insanların sayısı oldukça sınırlı düzeydedir. Bu doğrultuda bitki çayları çok ciddi şekilde fayda sağlayabilir.

Sigarayı Bırakmak İçin Bitkisel Çay

Sigara tüketimi dünya üzerinde her geçen yıl azalıyor olsa da hala milyonlarca insan sigara kullanıyor. Birçok kişi bırakmak istemesine rağmen bırakamazken farklı yöntemlere yönelim gösteriyor. Bu aşamada sigaraya olan isteği azaltan bitki çayları hazırlanabilirken bu sayede daha kolay bir biçimde sigarayı bırakmak mümkün olabiliyor. Karabaş otu, bu amaç için kullanılabilen bitkiler arasında ilk sırada yer alırken demlenen çayın insanlar üzerinde sigarayı bırakmada olumlu etkiler ortaya çıkardığı belirtiliyor. Bu etkinin oluşmasında kişilerin psikolojik olarak kendisini hazırlaması ve bırakmak istemesi de gerekiyor. Bu bitki çayı, ciddi bir destek ürünü olarak tercih ediliyor.

Sigarayı Bırakmak İçin Hangi Çaylar Kullanılır?

Günümüzde sigarayı bırakmak için kullanılabilen iki farklı bitki çayı bulunuyor. Bu bitki çaylarının içerisinde kullanılan maddelerde belirli oranda nikotin yer aldığından sigaraya olan arzuyu ciddi anlamda kesebiliyor. Karabaş otu, kişilerin canları her sigara istediğinde kullanılabilecek bir bitki çayıdır ve kolaylıkla satın alınıp evde hazırlanabilir. Bunun yanı sıra içeriğinde nikotin olduğu bilinen patlıcanın kullanılması ile hazırlanan çaylar da kişilerin sigara ihtiyaçlarını belirli oranda karşılayacak ve anlık isteklerini ortadan kaldıracak bir üründür.

Sigarayı Bırakmak İçin Bitki Çayları Ne Kadar İçilmelidir?

Normal şartlarda bitki çaylarının günde 2 defadan fazla tüketilmesi belirli yan etkilerin oluşmasına sebep olmaktadır. Bu sebeple de kişilere genel olarak bu dozu aşmamaları önerilir. Ancak kişiler sigarayı bırakmak için bir destek ürünü arıyor ve bu bitki çaylarını kullanıyorlarsa bu durumda günlük kullandıkları miktar daha fazla olabilecektir. Sigarayı bırakarak vücutları için çok zararlı olan bir maddeden kurtulmak isteyen kişiler, bitki çaylarının yan etkilerini rahatlıkla göze alabilirler. Midede çeşitli sorunlar ya da uyku düzenlerinin bozulması gibi yan etkiler çok büyük sorunlar yaratmayacaktır. Bu sebeple de gün içerisinde insanlar canları sigara istediklerinde bitki çaylarını tüketerek bu isteklerini ortadan kaldırabilirler. Ancak her gün daha az bitki çayı tüketmeye özen göstermek ve sonrasında bu tüketimi de sonlandırmak gerekecektir.

Sigara Ne Kadar Sürede Bırakılır?

Sigaranın bırakma süresi insanlara göre değişiklik gösterirken psikolojik açıdan da oldukça önemli bir konudur. İnsanların sigara tüketimini bir daha yapmayacakları konusunda kendilerine söz vermeleri ve bu sözleri tutmaları gerekir. Bu sözü tutmak için de bu bitki çayları önemli bir seçenek olacaktır. Ancak sürekli olarak insanlar bu bitki çaylarını kullanamaya devam edemeyeceğinden 2-3 aylık bir süreç içerisinde sigaranın ve bu bitki çaylarının tamamen hattan çıkarılması gerekir. Sigara bırakmaya karar veren kişiler, doğru bitki çayları ile birlikte bu süreci daha rahat bir şekilde atlatabilirler.

Yorumlar
Bahar Gürses 11 Şubat 2018 - 09:14:54 sigarayı bırakmak için tavsiyeler nelerdir? 20 yıldır içiyorum ve artık ciddi anlamda zarar görüyorum. Bırakmam gerekiyor fakat yapamıyorum. Bitki çayları işe yarar mı? Sigarayı bırakmak için macun olduğunu duydum. Bu konuda bilgisi olan var mı?cevapla
Cemil Özer 12 Kasım 2018 - 13:39:09 Bitkisel kürler sigarayı bırakma konusunda etkili oluyor diyorlar. Ben yaklaşık olarak 15 yıldır sigara içiyorum. Artık bırakmak istiyorum ama nasıl bir yöntem uygulasam etkili olur onu bilmiyorum. Sigarayı azaltmak için hangi bitkiler etkili olur?cevapla
yorum yaz
İsim veya Nick: Yorum: