Sigarayı bıraktıktan sonra alınan kilolar nasıl verilir?
Sağlık

Sigarayı Bıraktıktan Sonra Alınan Kilolar Nasıl Verilir?

08 Mayıs 2018 - 10:03:55

Sigarayı bırakmaya karar veren kişilerin birçoğu sonrasında kilo almaya başlarken bu kiloları vermekte de büyük zorluk yaşamaktadır.

Sigarayı Bıraktıktan Sonra Neden Kilo Alınır?

Sigara tüketen kişilerin bıraktıktan sonra genelde kilo alması bir tesadüf değildir. Sigaranın insana vücudu üzerindeki etkilerinin bir anda ortadan kaybolmaya başlaması vücudun düzeninde değişikliklere sebep olurken fazla kilo olarak ortaya çıkabilir. Bu aşamada kişilerin metabolizma hızlarında azalmalar görülecektir ki bu gün içerisinde daha az kalori yakımı anlamına gelir. Bunun yanı sıra sürekli olarak sigara tüketen kişiler, sigaranın yerini farklı bir ürün ile doldurmak isterken bunlar genel olarak abur cubur olarak isimlendirilen ürünler olur. Bunlar da kilo almada çok büyük önem taşımaktadır. Ayrıca insanların tat duyularının geri gelmesi de daha fazla yemek yemelerini sağlayan etmenler arasında gösterilebilir.

Sigarayı Bıraktıktan Sonra Alınan Kiloları Vermek İçin Ne Yapmalıyız?

Sigarayı bıraktıktan sonra kiloların verilmesinde özel bir yöntemin kullanımına gerek olmaz. Artık normal seviyede, sağlıklı ve dinç bir kişi olarak hayatına devam edenler, spor ve diyet ile birlikte sigarayı bıraktıktan sonra aldıkları kiloları rahatlıkla verirler. Protein ve karbonhidrat ağırlıklı bir diyet programı hazırlayan kişiler, bunun yanı sıra salonlarda düzenli bir biçimde sporlarını yapmaya başlayacaklardır. Sporlarını yaparken kişilerin yaktıkları kaloriyi takip etmeleri ve bu şekilde dengelerini en iyi şekilde kurmaları gerekmektedir.

Sigara Bıraktıktan Sonra Kilo Almamak İçin Ne Yapılmalı?

Sigarayı bırakan kişiler sonrasında kilolarını vermekle uğraşmak istemiyorsa ilk dönemde almamaya çok dikkat etmeleri gerekir. Bu aşamada kişilerin ilk yapacakları şey bolca su içmek olacaktır. Sigaranın ardından zehrin dışarı atılmasında da su tüketiminin çok büyük önemi olurken beslenme aşamasında da insanlara katkı sağlamaktadır. Metabolizma hızının azalmamasını sağlamak adına bolca su tüketimi çok büyük önem taşır. Bunun yanı sıra kişilerin çok fazla gıda tüketimine başlamaması da önemlidir. Kişilerin önceden yedikleri porsiyonları arttırmaması ve aynı şekilde devam etmesi gerekir. Son olarak abur cubur tüketimine başlanmaması önemlidir ve bu ürünler yerine meyve ya da kuruyemiş gibi ürünler tercih edilerek sorunlar çözülebilir.

Sigarayı Bıraktıktan Sonra Alınan Kilolardan Kurtulma Yöntemleri

Sigarayı bıraktıktan sonra alınan kilolar ile başı derde giren kişiler, bu kilolarını verirken sabırlı olmalı ve diyetlerine tamamen sağdık kalmalıdır. Bu aşamada ayda 3-4 kilo verilmesi gerekir ve kişilerin daha yüksek seviyeleri hedeflemesine gerek yoktur. Sağlıklı bir şekilde kilo vermek isteyen kişiler, bu düzeyde bir kilo verme programı uygulayarak 2-3 ayda istedikleri kiloya dönebilirler. Böylece hem açlık hissini minimum düzeyde yaşayacak hem de sağlıklı bir şekilde kilo vereceklerdir. Sigaranın insan vücuduna zararlı etkileri bıraktıktan sonra da devam ederken fazla kilo almamak için insanların çok dikkatli olması ve planlı bir şekilde ilerlemesi gerekmektedir.

Yorumlar
Sezen Akkaya 08 Mayıs 2018 - 10:13:55 2 aydır sigara içmiyorum ve yaklaşık 5 kilo aldım. Bu kilolardan nasıl kurtulabilirim? Sigarayı bırakmak için sürekli farklı şeylerle meşgul oldum ve fındık fıstık biraz fazla yedim. Çok aşırı kilo almadım ama rahatsız ediyor.cevapla
yorum yaz
İsim veya Nick: Yorum: