Sırt Ağrısı İçin Egzersiz Hareketleri Nedir?
Sağlık

Sırt Ağrısı İçin Egzersiz Hareketleri Nedir?

08 Nisan 2019 - 09:50:05

Birçok farklı sebepten dolayı ortaya çıkabilen sırt ağrısı için egzersiz hareketleri sayesinde sorunlar kısa sürede çözülebilmektedir.

Sırt Ağrısı İçin Egzersiz Hareketleri

Dizleri göğse çekme egzersizi sırt ağrıları için faydalıdır. Bunun yapılabilmesi için ilk olarak yere bir yoga matı yayılması gerekmektedir. Aksi halde yapılan hareketler sırtınıza avı verebilmektedir. Sırt üstü bir şekilde matın üzerine yatan kişiler ayaklarını da düz bir biçimde uzatmalıdır. Bunun sonrasında bir dizin göğse kadar çekilmesi ve iki el ile tutulması gerekir. 30 saniye boyunca bu şekilde kalan kişilerin sonrasında başlangıç pozisyonlarına dönmesi gerekmektedir. Bu işlemi aynı şekilde diğer diz için de uygulandığında egzersiz 1 defa gerçekleştirilmiş olacaktır. Bu egzersizin art arda 10 defa tekrarlanması sırt ağrılarına karşı çok etkili olmaktadır.

Sırt Ağrısı İçin Ne Yapmalı?

Sırtta yer alan kasların büyük bir kısmı aşağıya doğru uzanarak kaval kemiğine kadar inmektedir. Bu sebeple yaşanan ağrıların bir kısmı uygulanacak olan kalça hareketleri ile ortadan kaldırılabilmektedir. Bunun için ilk olarak bacakların düz bir şekilde tutularak yere oturulması gerekmektedir. Sonrasında sol diz ile 90 derecelik bir dik açı oluşturulması gerekmektedir. Ardından sağ ayak parmaklarının tutulması ve sağ bacağın mümkün olduğunda uzatılması gerekmektedir. Sırtın tamamen düz bir şekilde durması çok önemli olurken sağ ayağın tabanı da tavana bakacak hale gelmelidir. Bu konumda 20 saniye kalmak sırt ağrısına sebep olan kaslara karşı muhteşem bir gelişim gösterecektir. Üç kez bu hareketin tekrarlanması ve sonrasında diğer bacak için uygulanması gerekmektedir.

Sırt Ağrılarına İyi Gelen Egzersizler

Sırt ağrılarını geçiren sırtı uzatma egzersizi uygularken yine yere yatmak gerekmektedir. Bu sefer kişilerin yüz üstü bir şekilde yere uzanması gerekir. Ellerin boynun arka kısmına konması ve birbirine geçirilmesi ile harekete başlanmış olacaktır. Sonrasında omuzların ve başın kaldırılması gerekirken omurganın yavaşça bükülmesiyle kalkmaya başlanmalıdır. İlk olarak orta ve üst sırt kısmının bükülmeye başlaması gerekli olmaktadır. Yavaş ve dikkatli bir şekilde kalkmaya ve omurgasını bükmeye başlayan kişiler, esneyebildikleri kadar esneyerek hareketi tamamlamalıdır.

Sırt Ağrısı Nasıl Geçer?

Omurilik kolonunda yaşanan ağrılar birçok kişinin şikayetidir. Bu tarz ağrıların ortadan kaldırılmasında kalça döndürme hareketinin çok büyük faydası olmaktadır. Sırt üst yoga matının üzerine yatan kişiler bacaklarını iki yana doğru açması ve düz bir şekilde tutması gerekmektedir. Sonrasında eller de bacakların yanına getirilmelidir. Sol dizin ve vücudun havaya kalkmaya başlaması gerekirken sol ayak parmakların hala yere değmeye devam etmesi gerekmektedir. Dengenin korunması için her iki elin de sağ dizden tutması önemli ve faydalı olacaktır. 30 saniye boyunca bu pozisyonda kalınması gerekirken sırtın her zaman düz olması gerekmektedir. Aynı hareket diğer bacak için de tekrarlandığında egzersiz sonlandırılmaktadır. İnsanların en büyük şikayetleri arasında yer alan sırt ağrıları için egzersiz hareketleri herhangi bir malzemeye ihtiyaç duyulmadan kolaylıkla uygulanabilmektedir.

Yorumlar
Birgül Duman 08 Nisan 2019 - 10:00:05 Sırtımın orta kısmında birkaç aydır geçmeyen bir ağrı var. Nedenini bilmiyorum ama bazı zamanlar çok zorluyor. Bunun için hastanede hangi bölüme gitmem gerekiyor onu öğrenmek istiyorum. Yoganın ya da korse takmasının iyi geldiğini duymuştum. Acaba gerçekten işe yarar mı net olamıyorum.cevapla
yorum yaz
İsim veya Nick: Yorum: