Sağlık

Situs İnversus Totalis Nedir? Nedenleri Nelerdir?

05 Nisan 2020 - 20:40:15
Situs İnversus Totalis Nedir? Nedenleri Nelerdir?

Situs inversus totalis; insan vücudundaki organları ayna şeklinde yer değiştirmesi yani ters olması durumudur.

Situs İnversus Totalis Nedir?

Vücuttaki iç organların yerlerinin normal bir insan vücuduna göre ters olması durumu olarak nitelendirilen situs inversus totalis, oldukça nadir görülen bir durumdur. Bu duruma sahip insanların kalpleri sol değil sağ taraftadır. İlk olarak bu durum 1452-1519 yılları arasında Leonarda Da Vinci tarafından görülmüş ve çizilmiştir. Daha sonra başka sanatçılar tarafından da çizilmiştir. İlk olarak ise Matthew Baillie tarafından tanımlanmıştır.

Görülme sıklığı %0,01 olan bu durum bir hastalıktan ziyade anatomik yapı olarak nitelendirilmektedir. Günümüzde bu duruma sahip belli oranlarda insanlar bulunmaktadır. İnanması biraz güç olsa da bu kişilerin kalbi solda değil sağdadır. Bu da bazı durumlarda sağlık açısından olmasa da terslik meydana getirebilmektedir. Örneğin, situs inversus totalis olan ve bayılan bir kişiyi, diğer insanlar öldü zannedebilir. Bu durumdan haberi olmayan insanlar nabız ve kalp atışı için sol tarafa dikkat ettikleri zaman kişinin kalbi durmuş gibi algılayabilirler. Bu nedenle çoğu kişinin bilmediği bir tanım olarak nitelendirilen ama dünyaca ünlü isimlerde bile rastlanılabilen bir vücut yapısı olarak belirtmek gerekebilir.

Situs İnversus Totalis Nedenleri Nelerdir?

İç organların ters olması durumu çoğu zaman otozomal resesif geçişlidir. Tek yumurtalı ikizlerde X kromozomuna bağlı olarak geçiş gösterebilmektedir. Bu durumun oluşması doğuştan kaynaklanmaktadır. Vücut yapısı tamamen bu şekilde geliştiğinden herhangi bir sağlık problemi oluşturmamaktadır. Bu bir hastalık değildir ve organların yer değiştirmesi için tedavi uygulanamaz. Eğer bazı anormallikler ve bozukluklar meydana geliyorsa bu tarz bir durumda birtakım tedaviler uygulanabilmektedir.

Nedeni henüz belirlenememiş olan situs inversus totalis, bilim adamları tarafından genlerin mutasyona uğraması olarak açıklansa da kesin net bilgiler bulunmamaktadır. Dünya üzerinde ve ülkemizde bu duruma sahip insanlar bulunmaktadır. Normal bir insan gibi yaşamını sürdürebilen insanların vücudu doğuştan bu şekilde çalıştığı için herhangi bir sorun oluşmamaktadır.

Situs İnversus Totalis Belirtileri Nelerdir?

Kişi herhangi bir sebepten ötürü tıbbi bir tedavi görmediği sürece bu durumun anlaşılması oldukça güçtür. Situs inversus totalis belirtileri bulunmamaktadır. Anca kontrol sayesinde anlaşılmaktadır. Bu bir rahatsızlık ya da hastalık olmadığı için, belirtileri de bulunmamaktadır. Fakat doktor kalbinizi dinlendiğinde ya da bir organınızda sağlık sorunu meydana geldiğinde situs inversus ortaya çıkabilmektedir. Uzmanlara göre sağlık açısından bir zararı olmayan bu durum ile kişi ömür boyu yaşamını devam ettirebilmektedir.

Situs İnversus Totalis Zararları Nelerdir?

Pek çok kişinin farkında olmadan bu şekilde yaşadığını belirten uzmanlar situs inversus totalis durumunun insan yaşamının devam ettirilmesi konusunda bir zararı olmadığını belirtmektedirler. Embriyonun gelişimi sürecinde rastlanan bazı rotasyon durumların bu duruma neden olduğu düşünülmektedir. Genel olarak radyolojik uygulamalar ile kendini gösteren bu durum sağlık açısından bir risk barındırmasa da bazı hastalıkların daha sık yaşanmasına neden olabilmektedir.

Yorumlar
yorum yaz
İsim veya Nick: Yorum: