Siyatik sinir ağrısı nedir? Neden olur? Nasıl geçer?
Sağlık

Siyatik Sinir Ağrısı Nedir? Neden Olur? Nasıl Geçer?

26 Ağustos 2017 - 03:52:17

Siyatik sinir, leğen kemiğinden başlar, kalçadan geçer, bacaklardan dize doğru iner. Diz üzerinde ikiye bölünür ve baldır bölümüne kadar iner.

Siyatik Sinir Nedir, Ne Demek?

Başka bir deyişle, buradan topuklara uzanan dördüncü ve beşinci bel omurları, "siyatik" olarak adlandırılır. Siyatik ağrı, sadece belli bir bölgeyi değil, o bölgedeki diğer organları da etkiler. Bu yazımızda bu sinir ağrısının neden olduğunu ve bu ağrılara neyin iyi geldiğini sizinle paylaşacağız.

Siyatik Ağrının Sebepleri Nelerdir?

Bu ağrının temel nedeni sinirlerdir. Sinirler pamuk ipliğinden daha hassastır. En ufak bir kaza veya basınçta hasar meydana gelebilir. Bunların hepsinin sebepleri:

 • Omurgadaki sinirlerin baskısı
 • İnflamatuar alanlar siyatiği etkiler
 • Diyabet veya diğer omurga hastalıklarının etkileri
 • Omurilik disklerinde sinüs sıkıştırması, omurga eğrilikleri
 • Omurganın kireçlenmesi
 • Omurgada bulunan tümörler
 • Göbek fıtığı
 • Kemik bozuklukları
 • İğnenin yanlış vurulması
 • Ağır spor uygulamaları
 • Doğumdaki güçlük

Siyatik Sinir Ağrısı Nasıl Anlaşılır?

Bu rahatsızlığınızın olup olmadığını küçük bir egzersiz testi ile anlamak mümkündür. Dizlerinizi kırmadan düz bir şekilde yatağınıza yatın. Bu işlem sırasında ağrılar hissederseniz ve ayağınız yükseltilirken ağrı da artarsa, bu siyatik sinirden kaynaklıdır. Ancak bu ağrı spor yapmayan birinde de olabilir. Bu yüzden yaşadığınız ağrının spor yapmamaktan mı yoksa siyatik sinirden mi kaynaklandığını bu alanda uzman bir doktora danışarak öğrenebilirsiniz.

Siyatik Sinir Ağrısı Nasıl Önlenir? Nasıl Tedavisi Edilir?

Peki bundan nasıl korunabilirsiniz? Duruşunuza öncelikle dikkat etmeniz gerekmektedir. Omurganın duruş bozukluğu olmaması ve arasındaki disklerdeki sinirlerin sıkışmaması için dik duruş önemlidir. Spor diğer önemli bir konudur. Karın kaslarınızı kuvvetlendirmek için mekik ya da şınav çekebilirsiniz. Ayakkabınızı bile bağlarken yere eğilip öyle bağlayın. Yine yük kaldırırken birden dengesiz hareket yapmayın eğilerek yükü eşit oranda kaldırmaya özen gösteriniz. Ne uzun süre oturun ne de uzun süre ayakta kalmamaya özen gösterin. Eğer bir ağrı hissediyorsanız hemen bir yere oturup ağrı geçene kadar en az bir dakika oturun. Saatlerce yüksek topuklu ayakkabı giymemeye özen gösterin. Bu da siyatik sinire neden olmaktadır.

Siyatik Sinir Hastalığı Nasıl Geçer?

Yatak istirahati tedavide önemli bir yere sahiptir. Yatağın altına kalın bir tahta koymak doğru olacaktır. Doktorunuzun uygun gördüğü tedavi yöntemleri takip edilir. Doktorun tavsiyesi ile; Akupunktur, B1 ve B2 vitamin enjeksiyonları, AHT tedavisi, Epidural steroid enjeksiyonları, Ultrason uygulaması, Kas gevşeticileri, Impulse IQ tedavisi, Ray terapisi, Antienflamatuar ilaçlar, Parasetamol ve narkotik ilaçlar kullanılabilir. Bunun dışında fizik tedavisi; germe ve güçlendirme egzersizleri ile masaj terapisi diğer önemli tedavilerdir. Siyatik sinir hastalığının tedavisi için hastanelerin fizik tedavi bölümüne başvurup muayene olabilirsiniz. Eğer fizik tedavi uzmanı doktor gerekli gördüğü taktirde sizi genel cerrahi bölümüne sevk edebilir. Bu hastalığa bakan diğer bölümler ise; dahiliye, nöroloji ve ortopedi bölümleridir. Bu hastalıktan şüpheleniyorsanız mutlaka biran önce doktora başvurup tedaviye başlayınız.

Yorumlar
Suna Yıldız 21 Ağustos 2017 - 12:38:52 Siyatik ağrının nedenleri nelerdir? Ağrılarımın nedeninin siyatik olup olmadığını nasıl anlayabilirim?cevapla
Serap Güneş 11 Nisan 2018 - 15:12:26 Siyatik sinir sıkışması nerede olur? Ağrısının geçmesi için ne yapmak gerekiyor? İğnesi ya da ilaçları bu hastalığın geçmesi için etkili olur mu? Tedavi süreci ne kadar sürer? Tedavi edildiğinde kesin iyileşme durumu var mı?cevapla
yorum yaz
İsim veya Nick: Yorum: