Sağlık 14 Ekim 2021 - 08:50:02

Soğuk Algınlığı ve Koronavirüs Farkı Nedir?

Soğuk Algınlığı ve Koronavirüs Farkı Nedir?

Soğuk algınlığı ve koronavirüs farkı; ateş ve ortaya çıkan semptomlar açısından değişkenlik göstermektedir.

Soğuk Algınlığı ve Koronavirüs Farkı Nedir?

Grip, nezle ve covid-19 sıklıkla birbirine karıştırılan rahatsızlıklardır. Aslında bu hastalıkların her biri birbirinden farklıdır. Fakat semptomlarında aynı şeyler görülebilmektedir. Son zamanlarda korona virüs dünya üzerindeki birçok insanı etkisi altına almıştır. Vakaların yaklaşık olarak %80 oranı herhangi bir belirti vermezken geri kalanı için oldukça önemli sonuçlar meydana gelebilmektedir. Özellikle kronik hastalar, yaşlı insanlar ve astımı olanlar için coronavirüs oldukça tehlikelidir. Grip ve nezle gibi hastalıklar kısa sürede iyileşmesi gösterir ve ölüm gibi sonuçlara neden olmaz. Korona virüs akciğerde iltihaplanma gibi durumlar meydana getireceği için oldukça ciddi sorunlara sebebiyet vermektedir.

Genel olarak soğuk algınlığı ve koronavirüs farkına baktığımızda ateş olarak ilk semptomu sayabiliriz. Nezle ve gripte çoğu zaman ateş gözlenmez. Belirtiler 1-2 gün içerisinde hafifler ve kendiliğinden azalır. En fazla 1 hafta devam etmektedir. Biraz yorgunluk ve halsizlik gibi etkiler de meydana getirebilmektedir. Grip ise biraz daha ağır şekilde geçmektedir. Yüksek ateş ve solunum sıkıntısı meydana getirebilir. Genel olarak akciğere inmez. Üst solunum yollarında kalır.

Covid-19 yani korona virüs nezle gibi basit belirtiler ile ortaya çıkmaktadır. Kuru öksürük, yüksek ateş ve boğaz ağrısı ile başlar ama kısa süre içerisinde virüs akciğeri enfekte eder. Bunun sonucunda öksürük şiddetlenir, semptomlar güçlenir ve ölüm gibi sonuçlara neden olabilir. Her öksüren, burnu akan ve ateşi olan kişi korona değildir. Korona virüs daha çok akciğeri hedef almaktadır.

Corona mı? Soğuk Algınlığı mı? Grip mi? Alerji mi?

Grip ve soğuk algınlığı genel olarak benzer belirtiler ile ortaya çıkmaktadır. Ortaya çıkan semptomlar kendiliğinden ya da birtakım bitki çayları, ilaçlar ile birkaç gün içerisinde iyileşme göstermektedir. Fakat corona tam tersi olarak her geçen gün biraz daha ağırlaşmaktadır. Korona virüs tat alma duyularında azalma meydana getirmektedir. Bununla birlikte yüksek ateş, kuru öksürük gibi belirtiler meydana gelmektedir. Daha çok akciğer tomografisi ile kendini göstermektedir. Akciğerde cam kırığına benzeyen görseller ile kendini göstermektedir. Grip, soğuk algınlığı gibi hastalıklar çoğunlukla akciğere inmez ama covid-19 bu duruma neden olabilmektedir.

Mevsim geçişlerinde sıklıkla gözlemlenen alerji zaman zaman corona virüs gibi algılanabilmektedir. Alerjide genel olarak hapşırma ve burun akıntısı meydana gelmektedir. Corona virüste hapşırma semptomuna rastlanılmamaktadır. Bu nedenle sık sık hapşırma söz konusu ise alerjiden bahsetmek mümkündür. Burada doğru tanı için test yapılması gerekmektedir.

Covid-19 Semptomları Kaç Gün Sürer?

Genel olarak kuluçka süresi yaklaşık olarak 2-14 gün kadar sürmektedir. Çoğu vaka da kısa sürede belli olurken bazı kişilerde ortaya çıkması yaklaşık olarak 14 gün sürmektedir. Ortaya çıkarken başta grip belirtileri ile kendini gösterir. Birkaç gün içerisinde hastalık daha da ilerler ve bağışıklığı yıldırma hareketine geçer. Eğer kişinin bağışıklığı güçlüyse kısa süre içerisinde iyileşme sağlanabilir. Bazı kişilerde iyileşme 1 ay kadar sürebilir. Virüsün vücuttan atılması vakit alabilir.

Koronavirüs Öldürür mü? Nelere Yol Açar?

Bu zamana kadar görülen vakaların %80 herhangi bir belirti vermeden atlatmaktadır. Fakat geri kalanı için durum farklı olabilmektedir. İleri yaştaki kişiler, kronik hastalar bu virüs nedeniyle hayatını kaybedebilir. Korona virüs tehlikeli be ölümcüldür. Bu nedenle kesinlikle dikkat edilmesi gerekmektedir.

  • soğuk algınlığı ve koronavirüs farkı
  • covid-19 semptomları
  • covid-19 semptomları kaç gün sürer
  • koronavirüs öldürür mü
Yorumlar
Henüz yorum yazılmadı. İlk yorumu sen yaz!
yorum yaz
Köri Nedir? Neye Kullanılır? Körinin Faydaları ve Zararları Nelerdir?