Soya sütü zayıflatır mı? Soya ürünü zararları
Zayıflama

Soya Sütü Zayıflatır mı? Soya Ürünü Zararları

21 Ağustos 2017 - 22:04:15

Soya sütü, besin değerleri açısından çok zengin olmasına rağmen zayıflama konusunda da oldukça yardımcı olan bir besin kaynağıdır. Peki soya sütü gerçekten zayıflatır mı? Kilo verdirirken bir yan etkisi zararı olur mu?

Soy Sütü Nedir? Ne İşe Yarar?

Soya sütü üzerine yapılan araştırmalarbu besinin birçok sağlıklı bileşimi içerdiğini ortaya koydu. Bu besin protein bakımından zengindir. B vitamin ve demir kaynağıdır. Bu süt laktoz laktoz içermez. Bu nedenle, soya sütü laktoz intoleransı olan insanlar için iyi bir seçimdir. Laktoz içermesi nedeniyle inek sütü içmeyenlerin en iyi alternatiflerinden biridir. Aynı zamanda sağlık için faydalıdır.

Soya Sütünün İçeriği Nedir?

Protein açısından zengin bu besin inek sütünüzden daha fazla lif içerir. İçindeki izoflavon, belli kanser türlerine, özellikle göğüs kanserine karşı korur. Bu süt inek sütüne göre biraz daha yağlıdır, ancak bu yağ kötü kolestrol içermez. Dolayısıyla sağlığa zarar vermez. İnek sütü ve inek sütü arasındaki fark, bu besinlerin inek sütüne göre 1 ila 4 kat daha az kalsiyum içermesidir. Fazla kilolarınızdan şikayetçiyseniz, diyet listenize ekleyin. Neden mi çünkü bu sütü eklemek için sağlıklı birçok sebep var. Ancak ülkemizde pek bilinmiyor. Ama son zamanlarda popülaritesi ve tüketimi artan bir gıda haline geldi. Özellikle vejeteryanlar için bu süt, sebzeden başka alternatif olarak sağlıklı bir besin haline geldi.

Soya Sütü Nasıl Yapılır?

Bu besin, soya fasulyesi macununu belirli işleme tabi tutarak elde edilir. Gerçek bir süt olmasa da, vücudumuzdaki vücut için çok önemli olan demir, kalsiyum, fosfor gibi vitaminleri ve mineralleri içerir. Bir hayvansal besin olmadığı için doymuş yağ ve kolesterol içermez. Bunların yanı sıra, hastalıklardan korunmamızda önemli yer tutan fitokimyasallar açısından zenginiz. Gastrointestinal sorunları olan insanlar için iyi bir alternatiftir. Çünkü laktoz içermez. Laktoz intoleransı olan insanlar da kolayca tüketebilirler. Yapılan çalışmalarda bu besinin karın bölgesindeki yağın azaltıcı bir etkiye sahip olduğunu göstermiştir.

Soya Ürünleri Sağlığa Zararlı mı?

İçimizde sağlığımızın korunması için oldukça önemli fitokimyasallar var. Bu fitokimyasallardan biri olan 'lesitin', kalp sağlığımız için yararlıdır ve vasküler oklüzyon ve kalp krizine karşı koruma sağlar. Fitosterol, kan kolestrolü ve LDL (kötü kolesterol) düzeylerini etkileyerek kardiyovasküler hastalıklardan korur. Bu besin ayrıca "fito östrojen" olarak adlandırdığımız bitki östrojenleri bakımından zengindir.

Soya Sütünün Faydaları ve Zararları Nelerdir?

Bu madde özellikle kadınlarda ve birçok kanser türünde yaşlanmanın etkilerine karşı koruyucudur. Bununla birlikte, meme kanseri tanısı konmuş veya risk altındaki kadınlar bu ürünleri tüketmenin bilinçli olması gerekir. Bu nedenle, doktorlarına veya diyetisyenlerine danışmaları da önemlidir. Çok faydalı olan bu gıdalar bazı durumlarda tehlikeli olabilir. Kemik sağlığı için gerekli olan kalsiyum içerir. İnek sütüne kıyasla düşük kalsiyum oranı nedeniyle, birçok şirket soya sütü içine kalsiyum ekliyor. Bununla birlikte, doğal olmayan kalsiyum vücuttan çabuk atılır. Soya fasulyesini farklı şekillerde tüketebilirsiniz. Lezzetini sevmeyenler müsli ile tüketebilir, yemekler de kullanabilir, hatta kendiniz için bir tatlı hazırlayabilir. Kısacası, inek sütünün kullanıldığı her tarifte alternatif olarak kullanılabilir.

Yorumlar
Işıl Çırak 17 Ağustos 2017 - 16:48:11 Zayıflamak için kullanmak istiyorum ama soya sütünün tadı nasıl birde kullandıktan sonra herhangi bir yan etkisi olur mu? Kilo vermek için nasıl kullanılıyor? Bir süredir kilo vermek için uğraşıyorum ama kilo veremiyorum bunu denemek istiyorum. cevapla
dilek feza 06 Nisan 2018 - 21:58:31 soya sütü neden ve nasıl yapılır? zayıflamak için 1 günde ne kadar içmek gerekiyor ve ne kadar süre kullanmak gerekiyor? 1 ay kadar kullandık diyelim ortalama kaç kilo verebiliriz. Nasıl içilmeli yani demek istediğim aç mı tok mu içmeli ne önerirsiniz.cevapla
yorum yaz
İsim veya Nick: Yorum: