Sperm kalitesini artırmak için neler yapmalı?
Sağlık

Sperm Kalitesini Artırmak İçin Neler Yapmalı?

01 Nisan 2018 - 15:43:12

Döllenme esnasında sperm oranı önemlidir ve spermlerin canlı olması, hareketli olması gibi etkenler kalitesini belirlemektedir.

Sperm Kalitesini Azaltan Nedenler ve Faktörler Nelerdir?

Amerikalı bilim adamlarının gözlemlerine göre erkeklerin işlenmiş etlerden uzak durması tavsiye edilmektedir. Bilim adamları yüz kırk bir çiftte araştırma yapmış ve bu araştırma sonuçlarına göre salam, pastırma ve sosis tüketen erkeklerin spermlerinin kalitesiz olduğu öngörülmektedir. Sigara içmek sağlığa zarar vermekte ve sperm sayılarını ciddi oranda azaltmaktadır. Spermleri kalitesiz hale getiren etkenlerden bir diğeri de alkoldür. Alkol kullanmak sağlıklı spermlerin olması engellemektedir. Kafein ve kafein içeren gıdalar yüksek oranda tüketildiği zaman spermlere zarar vermektedir. Bazı hastalıklar için kullanılan ilaçlar spermleri olumsuz anlamda etkilemektedir.

Sperm Kalitesini Artıran Besinler Nelerdir?

Stresli bir hayat yaşamak spermlere zarar vermektedir. Bu yüzden stresi azaltmak için sağlıklı beslenmek, uyumak ve yaşamak gerekmektedir. Sağlıklı diyetlerin uygulanmasının erkeklerde meydana gelen kısırlığın etkilerini azalttığı ifade edilmektedir. Gün içinde az hareket etmek ve stresli bir hayata maruz kalmak spermlerin kalitesini azaltmaktadır. Akdeniz diyetlerinin bu duruma iyi geldiği belirtilmektedir. Kişinin az seviyede yağ içeren süt ve süt ürünlerinin tüketilmesi gerektiği söylenmektedir. Yapılan araştırmalara göre on sekiz ülkede kısırlık problemi olan erkeklerin sperm sayısının, şeklinin, hareketliliğinin genetik hali değerlendirildiği zaman pozitif verilerin alındığı belirtilmiştir. Antioksidan içeren besinlerin, E, C vitamini olan yiyeceklerin tüketilmesi önerilmektedir. Ayrıca selenyum, beta karoten, D vitamini, çinko, folik asit vitaminlerinin olduğu besinler düzenli olarak tüketilmelidir.Kümes hayvanı, meyve, balık, sebze, az yağ içeren süt ürünlerinin tüketilmesinin kısırlık problemleri üzerinde olumlu etkileri mevcuttur. Gazlı içecek, tatlı çeşitleri, işlenmiş et türleri, yağlı süt ürünleri, peynir çeşitleri, kahve gibi besinler negatif durumlara yol açmaktadır.

Sperm Kalitesi Nasıl Artar?

Uzmanlar ve yapılan araştırmalar kapsamında erkelerin yaşadığı kısırlık sorunu üzerinde sağlıklı beslenmenin önemli olduğu bilinen gerçekler arasındadır. Hem Akdeniz diyeti ile beslenmek hem de ceviz tüketmek sperm kalitesine olumlu etkiler sağlamaktadır. Amerika'da bu konu ile ilgili araştırmalar yapılmış ve araştırma sonuçlarında gün içinde yetmiş beş gram ceviz yemenin spermler için yararlı olduğu ifade edilmiştir. Ceviz sperm hareketliliği, kalitesi gibi durumlara fayda sağlamaktadır.Çoklu doymamış yağ asidinden meydana gelen ceviz düzenli olarak tüketilmelidir. Çoklu doymamış yağ asitlerinin vücuttaki hücreleri onardığı ve geliştirdiği söylenmektedir. Ceviz spermlerin sağlıklı olması için olmazsa olmaz besinlerden biridir. Çok fazla abartmadan günlük düzenli olarak bu besinin tüketilmesi tavsiye edilmektedir. Kişi sperm kalitesini arttırmak için doktoruna danışmalı, nasıl beslenmesi ve yaşaması gerektiğini sormalıdır. Doktorun tavsiye ettiği diyet listesine ve önerdiği kurallara uyulması erkeğin sperm kalitesi için önem teşkil etmektedir.

Yorumlar
Yeliz Vural 01 Nisan 2018 - 15:53:12 Sperm kalitesini arttıran ilaç ve yiyecekler nelerdir? Yaklaşık 6 aydır deniyoruz ve çocuğumuz olmuyor. Doktor eşimin sperm kalitesinin biraz düşük olduğunu söyledi. bunun üzerine sigarayı bıraktı. Peki spermin kaliteli olması için ne yapmak gerekiyor?cevapla
yorum yaz
İsim veya Nick: Yorum: