Spor öncesi ve sonrası beslenme önerileri nedir? Ne yenmeli?
Sağlık

Spor Öncesi ve Sonrası Beslenme Önerileri Nedir? Ne Yenmeli?

01 Mart 2018 - 09:53:47

Spor yaparak istedikleri vücuda kavuşmak isteyen kişiler, bunun için spor öncesi ve sonrası beslenme düzenlerine çok dikkat etmelidir.

Spor Öncesi Beslenme Nasıl Olmalıdır?

Spordan öncesi beslenme düzenleri incelendiğinde kişilerin enerji verici besinleri tüketmelerinin daha doğru olduğu görülmektedir. Normal şartlarda kişilerin protein ve karbonhidrat ağırlıklı besleneceği düşünülürken gün içerisinde alınacak olan karbonhidratın spordan önce alınması gerekmektedir. Ancak spordan önce kavramı, hemen öncesini nitelemezken 1-2 saat aralığında değişmektedir. Öğle yemeğinde karbonhidrat alan kişiler bunun 1-2 saat sonrasında sporlarına başlayabilirler. Bu aşamada sindirim sistemlerinin verimliliği önemli olurken çok erken başlandığında mide yanması ya da bulantı gibi problemler ortaya çıkabilmektedir.

Spor Öncesi Ne Yenmeli?

Spor öncesinde karbonhidrat ve protein alabilecek olan kişiler besinlerini de buna göre seçmelidirler. Genel olarak bulgur pilavı bu dönem için alınabilecek en iyi ürünlerden birisi olarak gösterilebilir. Pirinç pilavı da tercihler arasında yer alıyor olsa da imkan olduğu sürçe bulgur pilavını seçmekte fayda olacaktır. Bunun yanı sıra pilava ek ızgara ya da haşlanmış tavuk tercih edilebilmektedir. Yakın dönemde spor yapacakları için kişilerin alacakları düşük miktardaki yağı gözardı etmesi mümkün olmaktadır. Çok yağlı ve şekerli yemeklerden her zaman kaçınılması gerekirken çok fazla besin tüketmemek ve küçük porsiyonlar seçmek de önem arz etmektedir.

Spor Sonrası Beslenme Nasıl Olmalı?

Spor sonrasında kişilerin kasları kasılmış bir halde olur ve yüksek miktarda enerjiye ihtiyaç duyarlar. Bu dönem, proteinlerin alınacağı dönemdir ve yükleme yapılması çok büyük önem taşır. Yeterli seviyede protein alınmazsa büyümek ve gelişmek için hazır hale gelmiş kaslar yeterince gelişemezler. Bu da yapılan sporun belirli bir kısmının boşa gitmesi anlamına gelmektedir. Bu sebeple de günümüzde protein deposu olarak belirtilen besinler nelerse bu ürünlerin spordan sonra tüketilmesi gerekir. Spordan öncesinde beslenme saatini ayarlamak zorunda olan kişiler spor sonrasında hemen beslenmeye başlayabilirler. Çok uzun süre beklenmesi olumsuz etkiler dahi doğurabilmektedir. Bu sebeple de protein deposu ürünlerin hemen tüketilmeye başlaması gerekir.

Spor Sonrası Ne Yenmeli?

Spor sonrasında alınacak olan protein depoları genel olarak hayvansal ürünlerdir. Kırmızı et bu listenin en üstünde yer alırken ızgara kırmızı et tüketimi ile gerekli protein ihtiyacı karşılanabilmektedir. Bunun yanı sıra yumurta, süt ve tavuk eti gibi ürünlerden de gerekli proteinler alınmaktadır. Genel olarak yalnızca yemekte protein deposu ürünlerden almak ihtiyacı tam olarak karşılamaz. Bu sebeple spordan hemen sonra süt tüketimi ve bir süre sonra yemekte protein ağırlıklı gıdaların tüketimi ile birlikte protein ihtiyacı karşılanıyor. Spor öncesi ve sonrası beslenme düzenini kuran kişiler buna uzun süre devam ettiklerinde sistemli olarak kilo verebilecek ve istedikleri fiziğe kavuşabileceklerdir.

Yorumlar
Ersen Doğan 01 Mart 2018 - 10:03:47 Spor öncesi protein almak gerekiyor mu? Spor yapmaya başlamadan önce neler yemek gerekiyor? Spordan sonra genelde bir açlık oluyor. Bunu nasıl giderebilirim? Ne yemem gerekiyor spor yaptıktan sonra?cevapla
Handan Karabudak 07 Ocak 2019 - 14:20:24 Spor öncesi muz yemek ne gibi faydalar sağlar merak ediyorum. Spor yapan birçok kişinin öncesinde muzlu smoothie içtiğini görüyorum. Sonrasında tüketmek kiloya neden olabilir diye düşünüyorum. Spor yapmadan önce ne yemeliyiz?cevapla
yorum yaz
İsim veya Nick: Yorum: