Sağlık

Spordan Sonra Kas Ağrısına Ne İyi Gelir? Nasıl Geçer?

26 Mayıs 2019 - 09:50:08
Spordan Sonra Kas Ağrısına Ne İyi Gelir? Nasıl Geçer?

Düzenli bir şekilde egzersizlerini gerçekleştiren kişiler ilk dönemlerde spordan sonra kas ağrısı yaşarken bunun önüne geçmek için atabileceği adımlar bulunmaktadır.

Spor Yaptıktan Sonra Kas Ağrısı Nedenleri

Sporun insan vücudu için faydaları herkes tarafından bilinirken spor sonrasında ortaya çıkan ağrılar insanları son derece rahatsız eden durumlardan birisidir. Bu ağrıların birçok farklı sebebi olurken en yaygın sebep uzun süredir spor yapmayan kişilerin spora başlamasıdır. Hamlık ağrısı olarak da isimlendirilen bu ağrılar hemen herkeste kendisini gösterirken 3-4 gün kadar devam eder. Sporun ileri aşamalarında programın değiştirilmesi ve daha ağır bir hale getirilmesi de bu ağrıların oluşmasına sebep olan durumlardan bir tanesidir. Ayrıca antrenman sırasında doğru bir şekilde nefes almayan kişilerde de bu ağrılar meydana gelebilir. Son olarak kasları ısıtmadan hareketlere başlanması onlara zarar veren durumlardan birisidir.

Spordan Sonra Kas Ağrısına Ne İyi Gelir?

Sporlarını yapan ve ertesi gün büyük ağrılar çekmeye başlayan kişiler, bundan kurtulmak için belirli adımlar atabilirler. Bunlardan bazıları ağrıların oluşmasını engellerken bazıları oluşan ağrıların ortadan kaldırılmasında etkili olmaktadır. İlk olarak insanların vücutlarını normal bir hale döndürmesi gerekmektedir. Spordan sonra bir müddet dinlenen kişiler kalp ritimlerini normal hale getirirlerse oluşabilecek ağrılar azalacaktır. Bunun yanı sıra spordan önce esneme hareketlerinin yapılması bu ağrıların oluşmaması için etkili bir yöntemdir. Beslenme alışkanlıklarının düzenlenmesi ve spora göre beslenmek de insanlarda bu ağrıların ortaya çıkmasını engelleyen etmenler arasında yer alır. Spor sonrasında alınan ılık duş çok faydalı olurken mümkünse masaj ile desteklenmesi gerekmektedir.

Spordan Sonra Kas Ağrısına İyi Gelen Yiyecekler

Salonlarda ya da evlerinde sporlarını yapan kişilerin kasları belirli oranda hasar görür. Bu hasarlar, kasların gelişmesini sağlarken sporun doğal döngülerinden bir tanesidir. Bu hasarın sonrasında kasların tekrar eski haline gelebilmesi için yoğun miktarda protein kullanımına ihtiyaç duyulur. Aksi halde bu hasarlar tedavi edilemezken insanların verdikleri kilolar kaslarından gitmeye başlar. Spordan sonra protein ağırlıklı beslenmek ve diğer enerji verici madde olarak karbonhidratları seçmek insanların ağrılarını hafifletecektir. Bu tarz beslenmenin spordan sonraki 90 dakika içerisinde gerçekleştirilmesi gerekmektedir. Aksi halde faydalı olmamaktadır.

Spor Sonrası Kas Ağrısı Nasıl Geçer?

Kaslarında ağrıların oluşmasını istemeyen kişilerin düzenli bir biçimde su tüketmesi çok büyük önem taşır. Spor aşamasında vücutta laktik asit birikmesi söz konusu olacaktır. Bu asidin dağıtılması için bolca su içmek gerekir. Bunun yanı sıra ılık bir duş da suyun en iyi şekilde kullanımlarından birisidir. Ilık suyun kaslar üzerinde rahatlatıcı bir etkisi bulunur. Bu sayede kaslardaki hasarların daha kolay bir biçimde iyileşmesi mümkün olacaktır. İnsanlarda spordan sonra kas ağrısı engellenebilen ve ortadan kaldırılabilen olumsuzluklardan birisi olarak gösterilmektedir.

Yorumlar
yorum yaz
İsim veya Nick: Yorum: