Spordan sonra yemek yemek kilo aldırır mı? Yemezsek ne olur?
Sağlık

Spordan Sonra Yemek Yemek Kilo Aldırır mı? Yemezsek Ne Olur?

01 Şubat 2019 - 13:40:18

Sporlarını yapan kişiler spordan sonra yemek kilo aldırır mı sorusunun cevabını merak ederken uzmanlar bu konuda açıklamalarda bulunuyorlar.

Spordan Sonra Yemek Yemek Kilo Aldırır mı?

İnsanlar, fazla kilolarından kurtulmak istediklerinde bunu diyet ve diyete eşlik eden spor ile gerçekleştiriyorlar. Spor ve diyetin bir arada götürülmesi gerekirken insanlar bunun dengesini en iyi şekilde kurmak zorunda oluyorlar. Uzmanlar, ne zaman öğünlerini gerçekleştirmeleri gerektiğini ve ne zaman sporlarını yapmaları gerektiğini kişilere belirtiyorlar. İnsanların yemeklerini ne zaman yediklerinin kilo alma üzerinde çok büyük etkileri olmuyor. Ancak sindirim sisteminin maksimum verim ile çalışmadığı zamanlarda yemekleri tüketmek biraz sorun yaratabiliyor. Spordan hemen sonra yemek tüketilmesi de bu döneme denk geliyor. Sporda yorulan beden normal haline gelmeden önce yemek tüketilmesi uzmanlar tarafından önerilmiyor.

Spordan Sonra Yemek Yemezsek Ne Olur?

İnsanların spordan sonra yemek yememeleri durumunda herhangi bir zorluk yaşama şartları yoktur. Burada önemli olan sporun hangi saatler içerisinde yapıldığıdır. Eğer insanlar sporlarına ancak akşamın geç saatlerinde zaman ayırabiliyorlarsa bu durumda spordan sonra yemek yememeleri daha faydalı olacaktır. Henüz saat akşam olmadıysa ve akşam yemeklerini tüketmedilerse bu durumda yemeklerini yememeleri onların sindirim sisteminde bozuklukların olmasına ve kendilerini çok güçsüz hissetmelerine sebep olabiliyor.

Spordan Sonra Ne Zaman Yemek Yemek Gerekiyor?

Spordan sonra nasıl besleneceklerini merak eden kişiler bu konuda yaptıkları araştırmalar ile birçok farklı ayrıntıyı öğrenebiliyorlar. İlk olarak kişilerin spordan hemen sonra yemek yemesi bünyeyi belirli seviyede zorlayabiliyor. Bu sebeple de uzmanlar, spordan sonra en az 20 dakika olmak üzere insanların beklemesi gerektiğini belirtiyorlar. Eğer kişiler bu süre zarfında beklerlerse ve sonrasında yemeklerini tüketirlerse çok daha kolay bir biçimde sindirebiliyorlar. Sporlarında çok yüksek efor sarf eden ve kendilerini aç hisseden kişiler, onları yarım saat tok hissettirecek sağlıklı ürünlere yönelim gösterebiliyorlar.

Spordan Sonra Hangi Besinler Tüketilmeli?

Spordan sonra kişilerin yağlarından kurtularak kas miktarını arttırmak istiyorlarsa protein ağırlıklı olarak beslenmesi gerekiyor. Bu dönemde karbonhidrat ve protein yeteri kadar alınırsa kişiler verdikleri kiloları yağlarından verirken çok daha düzgün ve çekici bir vücuda sahip olabiliyorlar. Sporlarından çıkan kişiler süt ile birlikte yarım saat açlıklarını geçiştirebilirken sonrasında et ürünlerine yönelim gösteriyorlar. Et ürünlerinin içerisinde bulunan yoğun protein kasların oluşumuna muhteşem bir şekilde katkı sağlıyor. Kırmızı ya da beyaz et bu dönemde rahatlıkla tüketilebilirken pilav da tercih edilebiliyor. Özellikle bulgur pilavı çok yüksek bir kalori değerine sahip olmadığından rahatça tüketiliyor. İnsanlar, yağlı ve şekerli gıdalar tüketmedikleri sürece bu dönemde bir sorun yaşamıyorlar. Spordan sonra yemek kilo aldırır mı sorusuna cevap arayan kişiler, aldıkları cevaptan sonra biraz bekleyip gıdaları tüketmeyi ve böylece vücutlarının çok daha rahat olmasını sağlıyorlar.

Yorumlar
Derya Altun 01 Şubat 2019 - 13:50:18 Kilo vermek için spora yazılacağım ama öncesinde mi yemek yemek gerekir sonrasında mı bunu bilmiyorum. Vermem gereken yaklaşık 10 kilo var. Hem spor yapmayı hem de kendime düzenli bir beslenme alışkanlığı yaratmayı düşünüyorum.cevapla
yorum yaz
İsim veya Nick: Yorum: