Sülükle tedavi edilen hastalıklar
Sağlık

Sülükle Tedavi Edilen Hastalıklar

23 Ekim 2018 - 09:53:14

Sülükle tedavi yöntemi, birçok hastalığın tedavi edilmesinde ve ortaya çıkabilecek komplikasyonların engellenmesinde uygulanan bir tekniktir.

Sülük Tedavisi Nedir? Nasıl Yapılır?

Sülükler kanın pıhtılaşmasını engelleyen peptitlerin ve proteinlerin salgılanmasına yardımcı olmaktadır. Bu özelliği sayesinde sülükler birçok hastalığın tedavisi için tıp alanında da kullanılmaktadır. Tıp alanında kullanılan sülüklerin 3 tane çenesi bulunmaktadır. Her çeneleri küçük dişlerden oluşmaktadır. Sülükler cildi dişleriyle delerek antikoagülanlar yani kanın pıhtılaşmasını engelleyen maddeler yayarlar. Ortalama olarak yarım saat boyunca kişiden kan emer. Her sülük yaklaşık olarak 15 ml kadar kan emmektedir. Antibakteriyel özelliklere sahip olan bu canlılar pek çok hastalığın iyileşmesi için yardımcı olmaktadır. Biyolojik açıdan aktif bileşenlere sahip olan bu canlılar ağrıların azalmasına yardımcı olmaktadır.

Sülük Tedavisi Hangi Hastalıklar Için Uygulanır?

Sülük tedavisi günümüzde birçok hastalığın tedavisinde kullanılmaktadır. Damar tıkanıklığı bu hastalıklardan bir tanesidir. Damar tıkanıklığı hastalıklarında kan akışının düzenlenmesine yardımcı olmaktadır. Aynı zamanda varisli damarlar için de etkili olmaktadır. Kan dolaşımının artmasını sağlayan sülükler kellik tedavisinde de kullanılmaktadır. Kıl köklerinin beslenmesini ve güçlenmesini sağlayarak yeni saçların oluşuma destek olmaktadır. Antibakteriyel bileşenlere sahip olan sülükler aynı zamanda saç derisinde mantar enfeksiyonları ve saçkıran problemlerine de çözüm olur. Bu canlıların tükürük bezlerinde hirudin isimli bir madde bulunmaktadır. Kanın pıhtılaşmasını engelleyen bu madde sayesinde diyabet hastalarına tedavi edici bir teknik sağlanabilmektedir. İşitme ve kulak hastalıklarında iltihap giderici etkisi sayesinde damarlardaki kan akışını hızlandırır ve olumlu etkiler sağlar. Sülükler göz tansiyonu olan hastalara yardımcı olmaktadır. Bölgedeki genel kan basıncının düşürülmesini sağlamaktadır. Son olarak bu canlılar cinsel rahatsızlıklar için de kullanılmaktadır. İktidarsızlık gibi problemlerin giderilmesinde etkili olmaktadır. Prostat hastalığı içinde kullanılan sülükler aslında bu konuda çok etkili değildir. Anlık olarak rahatlama sağlamaktadır.

Sülük Tedavisinde Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Hamile kadınlara uygulanması uygun olmayan sülük tedavisi aynı zamanda 18 yaşın altındaki bireyler için de uygun değildir. Bu tedavi yöntemi sürekli olarak kontrollü ve denetimli olmalıdır. Bu tedavi yöntemi önemli miktarda kan kaybına neden olabilir. Sülükler kendilerine yer bulana kadar hasta yalnız bırakılmamalıdır. Sülük tedavisinde alerjik birtakım reaksiyonlar görülebilir. Bu nedenle bunlara karşı tedbirli olmalı ve bilinçli davranılmalıdır. Bu tedavilerin uzman kişiler tarafından yapılması gerekmektedir. Aynı zamanda bu tedavi öncesinde kişinin mutlaka kan sayımının yapılması gerekmektedir. Tedavi sırasında 12'den fazla sülük kullanılmamalıdır.

Sülük Tedavisinin Faydaları ve Zararları Nelerdir?

Kan akışını hızlandıran ve kanın yenilenmesini sağlayarak vücuda şifa sağlayan sülük tedavisinin faydalarının yanında zararları da bulunmaktadır. Bu canlılar vücutta şişlik, leke ya da kaşıntılı bir kızarıklık meydana getirebilir. Nefes almada güçlük, hafif baş dönmeleri, göüste sıkışma gibi yan etkiler oluşabilir. Tedavi sonrasında sülüğün ısırdığı bölgelerde kaşıntı ve kızarıklık birçok kişide meydana gelmektedir.

Sülük Tedavisi Yapan Hastaneler Nerelerdir? Fiyatı Ne Kadar?

Sülük tedavisi ülkemizde yaygın olarak uygulanan bir tedavi yöntemidir. Hem özel hastanelerde hem de devlet hastanelerinde yapılmaktadır. Fiyatı yaptırılan yere göre değişkenlik göstermektedir. Ortalama fiyatları yüksek değildir. İnternet üzerinde tıbbi sülük satışı da bulunmaktadır. Fakat bu yöntemin uzman doktorlar tarafından yapılması daha sağlıklı ve güven verici olmaktadır.

Yorumlar
Rabia Seçil Özen 23 Ekim 2018 - 10:03:14 İstanbul sülük tedavisi yapan birçok hastane var. Ben varis için yaptırmayı düşünüyorum ama ne kadar etkili olur emin değilim. Biraz da korktuğum için araştırıyorum henüz. Fiyatı çok pahalı değil sanırım. Ne kadar sürüyor tedavisi? Sonrasında nelere dikkat etmek gerekiyor?cevapla
yorum yaz
İsim veya Nick: Yorum: