Sağlık

Ter Kokusuna Kesin Çözüm Nedir? Ağır Ter Kokusu Neden Olur?

17 Temmuz 2020 - 08:50:15
Ter Kokusuna Kesin Çözüm Nedir? Ağır Ter Kokusu Neden Olur?

Ter kokusu; özellikle yaz aylarının gelmesi ile birlikte sıklıkla ortaya çıkan ve vücuttaki toksin maddelerin dışarı atılması sonucunda kötü bir koku olarak meydana gelen durumdur.

Ter Kokusuna Kesin Çözüm Nedir?

Cildimizde yaşayan bakteriler terleme ile birlikte aside dönüşür ve bunun sonucunda kötü bir koku meydana gelmektedir. Bakterilerin proteini parçalaması sonucunda ortaya çıkan bu koku oldukça rahatsız edicidir. Ter kokusu genel olarak apokrin bezlerine bağlı olarak gelişir. Bu bezler, genital bölge, koltuk altı, memelerde, göz kapaklarında , kulaklarda ve göz kapaklarında bulunmaktadır. Ter kokusu her ne kadar rahatsız edici bir durum olsa da asıl olarak vücuda zarar veren bir şey değildir. Bu kokuyu engellemek için pek çok yöntem bulunmaktadır.

Her gün duş almak, ter kokusunun önlenmesini sağlamak için etkili bir yöntemdir. Duş jeli ya da sabun ile vücudunuzu yıkadığınızda ve özellikle terleyen bölgeleri güzelce köpürtüp yıkadığınızda kokunun önlenmesini sağlayabilirsiniz. Dilerseniz anti bakteriyel özelliği bulunan sabunları da kullanabilirsiniz. Böylece daha iyi temizlik etkisi meydana getirebilirsiniz. Doğal bazı yöntemler ile ter kokusuna kesin çözüm bulmak mümkündür. Karbonat ter kokusunun giderilmesi için etkili bir yöntemdir. Bir yemek kaşığı karbonat ile bir yemek kaşığı limonu karıştırıp koltuk altınıza sürüp belli bir süre beklettikten sonra yıkayarak kokunun giderilmesini sağlayabilirsiniz.

Ter Kokusunu Gidermek İçin Doğal Yöntemler

Gün içerisinde ter kokusunu gidermek için bitkisel bazı yöntemler bulunmaktadır. Bunları şu şekilde belirtebiliriz:

Elma sirkesi: Vücuttaki toksin maddeleri ve bakterileri temizleyen elma sirkesi, mantar olmak üzere pek çok cilt hastalığının giderilmesinde etkili olmaktadır. Elma sirkesi ile birlikte suyu karıştırıp terleyen bölgelerinize bu karışımı sürebilirsiniz. Her gün düzenli olarak bu işlemi uygulamak ter kokusunu engelleyebilmektedir.

Limon: Vücudun PH dengesinin sağlanmasını sağlayan limon aynı zamanda anti bakteriyel özelliği sayesinde ter kokusunun önlenmesi gibi etkiler meydana getirmektedir. Koltuk altınıza ya da terleyen bölgelerinize limon sürerek kokuyu önleyebilirsiniz. Hassas ciltler için genel olarak su ile karıştırılarak kullanılması önerilmektedir.

Biberiye Kürü: Bakteri ve mantar kaynaklı kokuların giderilmesini sağlayan biberiye bitkisi, ter kokusunun önlenmesi için de faydalı olmaktadır. Yarım fincan miktarında biberiye yağını 4 bardak suyun içerisine karıştırınız. Bu karışımı kısa bir süre demleyiniz. Banyo sırasında genital bölge hariç vücudunuzun terleyen her bölgesine sürebilirsiniz. Kullanım öncesinde öncelikle cildinizin ufak bir bölgesinde deneyiniz.

Ağır Ter Kokusu Neden Olur?

Günlük hayatı olumsuz yönde etkileyen ter kokusu, genel olarak sağlıksız beslenen ve temizliğine dikkat etmeyen kişilerde yoğun bir şekilde görülmektedir. Terlemek doğal bir eylemdir. Vücudun bir tür kendini soğutma yetisidir. Bu durum metabolizmanın da etkili çalıştığını gösteren bir durumdur. Koku genel olarak toksin maddelerden ve bakterilerden kaynaklanmaktadır. Stres altında da terleme ve ter kokusu meydana gelebilmektedir. Ayrıca bu durumun nedeni farklı birtakım hastalıkların belirtisi de olabilmektedir.

Ter Kokusunu Önlemek İçin Ne Yapmalıyız?

Özellikle havalar ısındığı zaman terlemek daha fazla görülmektedir. Ter kokusunu önlemek için temizliğinize dikkat etmelisiniz. Her gün duş almaya, giydiğiniz kıyafetlerin naylon olmamasına özen gösteriniz. Ayrıca doğal yöntemler ile de kokuyu engelleyebilirsiniz.

Yorumlar
yorum yaz
İsim veya Nick: Yorum: