Terlemek zayıflatırmı? Terlemenin kilo vermeye etkisi
Zayıflama

Terlemek Zayıflatırmı? Terlemenin Kilo Vermeye Etkisi

22 Eylül 2018 - 03:37:31

Terlemek; vücudun gözeneklerinden sızan, renksiz ve tuzlu, kendine özgü bir kokusu olan sıvıya verilen addır.

Terlemek Zayıflatır mı? Kilo Verdirir mi?

Terlemek her vücutta meydana gelen bir durumdur. Terlemenin pek çok nedeni vardır. Hava sıcak olduğunda, spor yaptığınızda ya da stres altında olduğunuz vücudunuz terleyebilir. Terlemek vücuttan su atmak anlamına gelmektedir. Bu özelliğinden dolayı zayıflama sağladığına dair birtakım düşünceler meydana gelmektedir. Terleyerek verilen kilolar su içerek tekrar geri alınabilir. ter sadece vücutta ödeme bağlı olarak meydana gelen kiloların dışarı atılmasına yardımcı olur. Terlemek tamamen vücudun kendini soğutma çabasına girmesi ile meydana gelmektedir. Bu nedenle tek başına kilo verme konusunda etkili değildir.

Terlemenin Kilo Vermeye Etkisi Nedir?

Terleme sırasına verilen kilolar aslında yağ değil vücuttaki su oranıdır. Bu nedenle terlemek zayıflama konusunda tek başına etkili değildir. Hareket etmeden aşırı sıcaktan dolayı terliyor olmanız zayıflamayı sağlamaz. Terlemenin zayıflamaya birtakım etkileri vardır. Bunlardan biri terleme sonucu artan vücut ısısının düşürülmesine bağlı olarak metabolizmada olumlu etkiler meydana getirir. Bunun yanında vücutta kilo almaya neden olan zararlı toksin maddeler terleme sayesinde dışarı atılır. Bu toksin maddeler dışarı atıldığı zaman metabolizma kan akışını sağlarken besin ve oksijen taşır. Eğer ki bu toksin maddeler vücutta kalırsametabolizma oksijen ve besin yerine atık madde boşaltımı yapacaktır. Terlemek aslında vücut için oldukça faydalı bir olgudur. Fakat kilo vermede tek başına etkili olamamaktadır.

Terlemek İyi Midir? Terleyerek Kilo Verme Nasıl Olur?

Terlemek vücut için oldukça sağlıklı bir durumdur. Terlemek ani bir şekilde kilo kaybına neden olabilir. Bu kilo kaybı yağ olarak değil vücuttaki su oranının düşmesine bağlı olarak meydana gelmektedir. Spor yaptığınız zaman hem terleyip hem kalori yakabilirsiniz. Bu şekilde zayıflama sağlayabilirsiniz. Vücutta yağ yakımına bağlı olarak kilo kaybının yaşanması için öncelikle enerji yani kalori yakımının gerçekleşmesi gerekmektedir. Bu da fiziksel aktivitelere bağlı olarak ortaya çıkmaktadır. Bu nedenle uzmanlar terlemenin sadece su kaybına yol açtığını dile getirmektedirler. Terlemek vücut için sağlıklıdır fakat aşırı terlemek bir takım zararlı etkilerin meydana gelmesine yol açabilir.

Terlemenin Metabolizma Üzerindeki Etkileri Nelerdir?

Terleme başladığında aslında vücut ısısı oldukça yükselmiş demektir. Vücut ısısı yükseldiğinde metabolizmanın çalışma hızı artar. Buna bağlı olarak ise vücutta yağ yakımı meydana gelir. Metabolizma hızındaki bu artış zayıflamaya beraberinde getirir. Fakat bu süreçte vücudun birtakım fiziksel aktivite içerisinde olması gerekmektedir. Hareketsiz bir şekilde terleme olduğunda metabolizma hızında artış yine olur fakat bu artış sizin kilo vermenizi sağlayacak kadar kalori yakmanıza neden olmaz. Bu nedenle kilo verebilmek için öncelikle efor sarf etmeniz gerekmektedir.

Terlemenin Faydaları ve Zararları Nelerdir?

Terlemek zayıflama üzerinde çok fazla etkili olmasa da aslında vücut için çok faydalı bir eylemdir. Böbreklerdeki fazla su, vücuttaki toksin maddeler bu şekilde dışarı atılır. Terlediğiniz zaman vücudunuz serinler ve kalbinizin daha rahat çalışmasını sağlar. Ayrıca birçok hastalığın geçmesi ve iyileşmesi için de faydalı etkiler meydana getirecektir.Fakat terlemek her zaman faydalı değildir. Çok fazla terlemek vücutta su kaybına neden olacağı için güçsüzlük ve halsizlik meydana getirebilir. Ayrıca terlemek bazı hastalıklarında oluşmasına neden olur. Soğuk algınlığı ve nezle gibi hastalıklar meydana gelebilir. Terleme vücudun pek çok bölgesinde meydana gelebilir. Koltuk altı, genital bölge, sırt gibi pek çok bölgede görülebilir. Terleme sonucu deri üzerinde birtakım rahatsızlıklar meydana gelebilir. Bu neden terlemek aslında her ne kadar faydalıysa bir o kadar da zararı vardır. Terlediğiniz zaman duş almanız vücudunuz için sağlıklı olacaktır.

Yorumlar
Aylin Akça 22 Eylül 2018 - 03:47:31 Terleyerek kilo verilir mi diye bende çok araştırdım ama bu şekilde zayıflamak için öncelikle egzersiz ve spor yapılması gerekiyormuş. Bölgesel zayıflamalar da tıpkı bu şekilde. Korse ya da termal kemer takarak spor yaptığınız zaman terleyerek kilo verebilirsiniz.cevapla
yorum yaz
İsim veya Nick: Yorum: