Sağlık 22 Aralık 2020 - 01:56:35

Testis Kanseri Belirtileri, Tedavisi ve Ameliyatı

Testis Kanseri Belirtileri, Tedavisi ve Ameliyatı

Kanser türlerinden biri olan testis kanseri genel olarak testisler içerisinde yer alan hücrelerin orantısız bir şekilde büyümesinden ve testisin bir bölümünde şişkinliğin meydana gelmesi ile belirti gösteren kanser türüdür.

Testis Kanserinin Belirtileri Nelerdir?

Kanser hastalığında kanserli hücrelerin büyümesi ve diğer bölgelere yayılması da mümkündür. Kanserin ilerleyişi vücudun diğer bölgelerine kanserli hücrenin yayılması ile olur. Tümörlerin kısa sürede vücutta yayılarak kanser hastalığında ilerleme gösterdiği görülmektedir. Genellikle erkeklerin bu sağlık sorunu nedeni ile birçok sıkıntı yaşadığı görülmektedir. Testis kanseri erkeklerde testislerin bir bölümünde hızlı bir şekilde büyüyen ve sert tümör hücresinin görünür şeklinde belirmesi hastalığın en önemli belirtilerinden biridir. Anormal bir şişlik testislerde meydana gelmiş ise mutlaka doktor kontrolünün yapılması gerekmektedir. Üreme sisteminin en önemli parçalarından biri olan testisler erkekler için oldukça önemlidir. Üremeyi engelleyen yapıdaki testis kanserleri çocuk sahibi olmanın da önünü kesmektedir.

Testis Kanseri Türleri ve Çeşitleri Nelerdir?

Her kanser türü gibi bu hatsalığın da türleri bulunmaktadır. Tümör yapısı farklı olan testis kanserleri tedavi şeklinde de değişiklik gösterebilir. Erkek üreme organlarının bir parçası olan ve hormon salgısının yapıldığı testisler normal şartlarda düzenli olarak vücudun erkeklik yapısını kontrol altına almaktadır.

Testis Kanseri Ağrı Yaparmı?

Bu kanser türünün belirtileri arasında herhangi bir ağrı gözlenmemektedir. Testisler üzerinde yumru şeklinde şişlik yer alır. Testislerde ağrı olmasa bile kasık bölgesi ve bel kısmında aralıklı şekilde ağrı meydana gelebilmektedir. Bu durumda kişinin testislerinde herhangi anormal bir şişlik meydana gelmiş ise ve bel ağrısı ya da kasık ağrısı gibi ağrılardan şikayetçi ise mutlaka uzmana başvurması gerekmektedir. Kanserli hücreler çok fazla vücutta yayılmadan kişinin tedavisine başlanmalıdır. Nadirde olsa testis kanserinin ileriki aşamalarında da iyileşme meydana gelebilir.

Testis Kanserinin Tedavisi Var mı? Nasıl Olur?

Kanserli hücrelerin vücutta diğer bölgelere yayılmaması ve kişini sağlığını tehdit etmemesi için bazı durumlarda kanserli hücrenin vücuttan alınması için tedavi amaçlı ameliyat gerekebilir. Her kanser türünde ameliyat iyileşme göstermese bile bu kanser türünde özellikle ilk aşamalarda ameliyat yapılması hücrenin vücuttan alınması kişinin eski sağlığına kavuşmasına yardımcı olabilir. Böylece ameliyat sonrasında kişi vücudunda herhangi kanserli hücre ile tedavi edilmek zorunda kalmaz.

Testis Kanseri Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Kanserli hücreler vücudun her bölgesinde görülebilir. Testislerde oluşan tümörün sağlığı tehdit altına alınmadan vücuttan alınması ameliyat sonrasında testislerde oluşan şişliğinde ortadan kalkmasına yardımcı olur. Kişinin sağlıklı dokuları korunarak tümörlü olan hücre yapısı vücuttan alındığında bölgede ameliyat izi dışında herhangi bir iz söz konusu değildir. Bunun yanı sıra tümörler tamamen temizlenmesi gerekmektedir. Ameliyat sonrasında kişinin sağlık durumunun iyileşmesi hızlı bir şekilde sağlanır. Kanser hücreleri vücutta tekrar olabilen hücrelerdir. Sağlıklı dokulara zarar vermemesi için düzenli olarak doktor kontrolünün yapılması gerekir. Gerekli ilaç tedavileri yapılarak kişinin sağlığı gözlem altında tutularak testis kanseri tekrarlanması önlenebilir.

  • testis kanseri
  • testis kanseri belirtileri
  • testis kanseri ağrı yaparmı
Yorumlar
Elmas Ceylan Testis kanseri nüks eder mi? Eşim testis kanseri ve tedavisinin son aşamasına geldik diyebiliriz. Kafamızda tek soru ve korku var. Bu hastalık tekrarlar mı? Tedavi sonrasında tekrar oluşmaması için ne yapmamız gerekiyor? cevapla
Damla Akyol Testis kanserinin nedenlerini bilmiyorum ama bu hastalığı atlatanlar var. Tedavi sürecinde uygulanan yöntemler vücudun tepkisi oldukça önemli. Bu kanseri önceden fark etmek ve erken teşhis yapmak için ne yapmak gerekir? Nasıl anlaşılır? cevapla
yorum yaz
Süt Sarımsak Zencefil Kürü Nasıl Kullanılır? Ne İşe Yarar? Kullananların Yorumları Nelerdir?