Tırnakların kenarındaki etlerin soyulması nasıl önlenir?
Sağlık

Tırnakların Kenarındaki Etlerin Soyulması Nasıl Önlenir?

20 Ağustos 2018 - 09:04:12

Bazı etkenlerin yol açtığı tırnakların kenarındaki etlerin soyulmasını önlemek için kullanılan tedavi teknikleridir.

Tırnak Etleri Nasıl Geçer? Nasıl Alınır?

Bir sürü kişinin yaşadığı bu sorun derin olduğu zaman acı verici olabilmektedir. Tırnakların kenarındaki etlerde soyulmanın olması vücutta sorun olduğunu göstermektedir. Vitamin ve mineral eksikliği bu soyulmalar yol açar. Can yakmaz fakat etler normalden fazla yarık ise can acıyabilir. Doktora bu rahatsızlıktan dolayı başvurulduğu zaman mineral ve vitamin takviyesi yapılabilir. Rahatsızlığı tedavi edilebilmesi için öncelikle hastalığın tespit edilmesi önemlidir.

Tırnak Etleti Neden Çıkar? Neden Soyulur?

Tırnakların kenarındaki etleri parçalar halinde dökülmesi, bu etlerin bilinçli biçimde koparılması can acıtır. Ayrıca etlerin koparılması çözüm olmamakla birlikte sorunun büyümesine yol açar. Etin koparıldığı yer kanayabilmekte ve yara olabilmektedir. Mikrop buluşma ihtimali olan bu durum sebebinin anlaşılması gerekir. Sebebin ne olduğunu bilmek çözüm sürecini beraberinde getirir. Problem C vitamininin eksik olmasından kaynaklanabilmektedir. Bunun dışında havanın çok sıcak veya soğuk olması halinde eller korunamaz ise et problemi meydana gelir. Elleri soğuk ya da sıcak suda bekletmek, uzun süre suyla haşır neşir olunan bir iş yapmak, elleri çok fazla yıkamaz, sabun, deterjan gibi kimyasal madde içeren ürünlere eldiven giymeden dokunma bu problemi doğurur. Tırnak etleri normalden fazla kuruduğu zaman soyulma gerçekleşir. Mantar sorunu, beyazlatma özelliği olan ürünler, oje kullanımı, tırnak yemek şeklindeki etkenler hali hazırdaki sık karşılaşılan nedenlerdendir.

Tırnak Kenarındaki Etler Nasıl Temizlenir?

Çamaşır suyu, deterjan gibi malzemeleri kullanırken eldiven takılmalıdır. Bu sayede eller zararlı maddelerden korunur. Manikür yaptırma esnasında kişiye özel aletler kullanılır. Başkasını kullandığı aletlerin kullanılması bu sorunun ortaya çıkmasına neden olabilir. Eller yıkanırken tırnaklar yumuşak dokulu fırça ile fırçalanmalı ve kenarlardaki ölü deriler atılmalıdır. Eller her zaman nemlendirilmelidir. Sürekli oje kullanılmamalı, tırnakların hava almasına imkan tanınmalıdır. Manikür işleminde tırnak etleri kesilmemeli, bunun yerine ileri itilmelidir. Bol su içmek bu tarz sorunların oluşmasını engeller. Tırnak etleri C vitamini kaynağı olan limonla ovulabilir ve limonun iyileştirici etkisinden faydalanılabilir. El bakımı düzenli yapılmadır. Soğuk havalarda eldiven giymeyi ihmal etmemek gerekir.

Tırnak Kenarındaki Etler İçin Yapılması Gerekenler Nelerdir?

Tırnak etleri koparıldığında kanama olur ise o alan kapatılmalıdır. Kapatılmayan derinin enfeksiyon kapma olasılığı bulunmaktadır. Kimyasal içeriği olan ürünler el ile direkt olarak temas etmemeli, bu durumu önlemek için eldiven giyilmelidir. Manikür uygulamasında kullanılan aletler kişiye özel olduğu için baş bir kişinin şahsi bakım ürünleri kullanılmamalıdır.Etlerin nemlendirilmesi için bitkisel yağlar kullanılabilir. Çay ağacı yağı, portakal yağı elleri nemlendirme özelliğine sahiptir. El ve tırnaklara limon sürülebilir. C vitamini fazla olan besinler tüketilmelidir. Portakal ve greyfurt gibi besinlerin C vitamini fazla olduğundan dolayı sık tüketilmesi önerilir. Tırnakların kenarındaki etlerin soyulmasını önlemek için beslenme ve el bakımına dikkat edilmelidir.

Yorumlar
Serap Dilsiz 20 Ağustos 2018 - 09:14:12 Daha önce hiç manikür yaptırmadım. Tırnaklarımın yanındaki etleri almak istiyorum. Bunu evde kendim nasıl yapabilirim? Bu etlerin yumuşaması ve kalkması için ne yapmam gerekiyor? Bunun doğal yöntemi nedir?cevapla
yorum yaz
İsim veya Nick: Yorum: