Tüp bebek kimlere yapılır? Fiyatı nedir? Süreç ne kadar sürer?
Yaşam

Tüp Bebek Kimlere Yapılır? Fiyatı Nedir? Süreç Ne Kadar Sürer?

01 Kasım 2017 - 13:48:23

Tüp bebek; çocuk sahibi olmak isteyen çiftler tarafından tercih edilen bir tedavi yöntemidir.

Tüp Bebek Yöntemi Nedir?

Tüp bebek yöntemi ilk bulunduğu dönemde yalnızca bayan üreme sisteminde yer alan tüplerin tıkalı olma durumunda kullanılan bir yöntem olurken günümüzde birçok farklı üreme sistemi rahatsızlığında tercih edilebiliyor. Bu işlemin ismi de bulunduğu dönemden gelirken artık herkes tarafından bilinen bir yöntem olarak kullanılıyor. Basit anlamda bu yöntem uygulanırken babadan alınan sperm ve anneden alınan yumurtalık hücreleri, yapay bir ortamda döllenerek tekrar anne rahmine geri bırakılıyor. Bunun sonucunda da gebeliğin başlaması beklenirken gebelik olma ihtimali de son derece yüksek oluyor.

Tüp Bebek Tedavisi Ne Zaman Uygulanır?

Çiftler arasında kısırlık olarak adlandırılan durum, 2 sene boyunca korunmasız cinsel ilişki olmasına rağmen gebeliğin gerçekleşmemesi durumudur. Bu durumda çiftler için birçok farklı tedavi yolu olurken tüp bebek tedavisi, bu tedaviler arasına en son tercih edilen ancak en yüksek oranda etki eden işlemdir. Ücret olarak bazı çiftler için yüksek olması ve buna ek olarak daha kısa süreçlerde tedaviler ile gebeliğin mümkün olması bu tedavi yönteminin en son seçenek olarak uygulanmasını öngörmektedir.

Tüp Bebek Kimler Yaptırabilir?

Tüp bebek yöntemine yönelirken ilk etmen açıklanamayan kısırlık durumudur. Genel olarak yapılan testler sonucunda erkekte ve bayanda sorunun ne olduğu belirlenir. Bunun sonrasında da bu sorunun üzerine gidilerek çözüm aranmaktadır. Ancak sorun belirlenemezse direkt olarak garanti sonuca gidilir ve tüp bebek yöntemi uygulanır. Buna ek olarak bayan üreme sistemi içerisinde yer alan tüplerde sorun varsa ya da yumurtalarda bir sorun varsa bu yöntem uygulanabilir. Bayanların düzgün adet görmemesi ya da hiç adet görmemesi bu yöntemin uygulanmasına sebep olacaktır. Erkeklerde ise sperm sayısının yeterli olmayışı ya da sperm hücrelerinin yeteri kadar hareketli olmayışı gebelik ihtimalini düşürmektedir. Bu durumda da tüp bebek yöntemi uygulanabilir.

Tüp Bebek Süreçleri Nelerdir?

Tüp bebek işlemleri 6 farklı aşamadan oluşmaktadır. Bu doğrultuda ilk aşama çiftlere verilen eğitimdir. Yapılacak işlemler, ortaya çıkabilecek sorunlar, riskler ve sürecin tamamı bir eğitim halinde çiftlere verilmektedir. İkinci aşamada ise annenin yumurtalıkları tamamen kontrol altına alınmaktadır. Belirli testler uygulanırken bu aşamada ilaç tedavisi de uygulanır. Sonraki aşamada yumurtalıkların uyarılması ve sonrasında bu uyarıya karşı alınan tepkiler ölçülür. Böylece yumurtalıkların gelişerek istenen düzeye gelmesine çalışır. Dördüncü aşama olarak istenen düzeye gelen yumurtalar kadının vücudundan alınarak laboratuvar ortamına konur. Bunun sonrasında yapay ortamda döllenme işlemi gerçekleşmektedir. Bu işlem gerçekleşirken erkeklerden de sperm hücreleri alınarak yumurta ile döllenmesi sağlanır. Sonrasında embriyo oluşumu gerçekleşirken bu embriyonun anne rahmine transferi gerçekleşmektedir. Bu işlem sayesinde gebelik gerçekleşmektedir.

Tüp Bebek Fiyatları Ne Kadar?

Günümüzde tüp bebek fiyatları farklı merkezlerde gerçekleştirilmektedir. Tedavinin yapıldığı hastaneye göre fiyatlarda değişiklik gözlemlenebilmektedir. Her yıl fiyatta belli artışlar meydana gelmektedir.

Yorumlar
Şule Bayındır 01 Kasım 2017 - 13:58:23 Tüp bebek fiyatları 2017 yılı için ne kadar? Tüp bebek merkezleri tedavi için oldukça işe yarar sonuçlar yaratabiliyormuş diye duydum. Uzun süredir çocuk için uğraşıyoruz ama sanırım tüp bebek tedavisi görmemiz gerekiyor. İşe yarar mı?cevapla
Hacer Yıldız 11 Eylül 2018 - 16:40:25 Tüp bebek fiyatları 2018 yılında özellikle çok fazla artış gösterdi. Ben geçen sene bu yöntem sayesinde ikiz çocuk annesi oldum. Şimdiki fiyatlara baktığımda geçen seneye oranla baya artmış. Biz son çare olarak bu yöntemi denemiştik iyi ki de denemişiz.cevapla
yorum yaz
İsim veya Nick: Yorum: