Turp otu salatasının tarifi ve yapılışı
Sağlık

Turp Otu Salatasının Tarifi ve Yapılışı

21 Aralık 2018 - 17:38:31

Ülkemizin Ege bölgesinde yetişen turp otu, vücut için son derece faydalıdır ve genel olarak turp otu salatası olarak tüketilmektedir.

Turp Otu Salatası İçin Gerekli Malzemeler Nelerdir?

Ege bölgesinin birçok farklı şehrinde yabani olarak yetişen turp otu, lezzet olarak son derece iyi bir düzeyde olduğu için salatası yapılarak tüketilmektedir. Turp otundan salata yapmak isteyen kişiler ilk olarak gerekli malzemeleri hazırlarlar ve sonrasında yapım işlemi için işe koyulabilirler. Salata için gerekli malzemelerin ilk sırasında 1 kilogram kadar turp otu gelmektedir. Bu ota ek olarak limon suyu, zeytinyağı, tuz ve sarımsak gerekli olmaktadır. Bazı kişiler lezzet açısından daha zengin bir hale getirmek için içerisine farklı sebzeler katabilirken en doğrusu orijinal haliyle tüketerek bu otun tadını almak olacaktır.

Turp Otu Salatasının Tarifi ve Yapılışı

Salata tarifi denildiğinde akla hemen farklı yeşillikler gelirken turp otu da özellikle Ege bölgesinde akla ilk gelen ürünlerden birisi. Bu ürünü kullanarak salatalarını hazırlamak isteyen kişilerin ilk olarak turp otunu çok iyi bir şekilde yıkaması gerekmektedir. Özellikle yabani olarak yetişmiş olanlarından alınmışsa bu daha önemli bir aşama haline gelmektedir. Bunun sonrasında bu otun doğranma aşamasına gelinirken taze sapları da kullanılacak şekilde doğranması gerekmektedir. Sert olan saplarını kestikten sonra atabilirsin ancak diğer taze ve daha yumuşak olan saplar lezzetinin kaynağı olarak gösterildiğinden salatanın içerisinde kalması gerekmektedir. İyice yıkanıp doğranan turp otunun salatasının yapılabilmesi için 10 dakika kadar haşlanması gerekmektedir. Bu haşlanma sonrasında süzülür ve diğer tüm malzemeler ile sunuma hazır hale getirilir. Malzemeler çok sıcakken dökülmezse daha doğru bir etki yaratacaktır. Soğuk olarak sunulan salatalar arasında olduğunun da unutulmaması gerekir. Bazı kişiler ürünü bir gün boyunca dolapta bekleterek tüm malzemeler ile daha iyi harmanlanmasını tercih etmektedir.

Turp Otu Salatası Hangi Yemekler ile Tercih Edilir?

Yeşil salata ve Ege denildiğinde akla ilk olarak balık gelmektedir. Bu tarz yeşillikler, balık ile birlikte muhteşem uyum gösterdiğinden turp otu salatası da Ege'den taze olarak çıkmış balıklarla kullanılabilmektedir. Lezzetinden son derece memnun olan kişiler alkollü masalarda meze olarak da bu ürünü tercih edebileceklerdir. Bunlara ek olarak kırmızı et ile de son derece uyumlu bir ürün olarak gösterilmektedir. Burada tercih tamamen kullanıcılara bırakılır.

Turp Otu Salatasının Kalori Değeri Nedir?

Diyetlerinden dolayı kalorilerine dikkat eden ya da bunu alışkanlık haline getirmiş olan kişiler, salatalarını yerken kalori değerlinin aklını kurcalamaması için turp otunu araştırabilirler. Bu otun 100 gramının 66 kalori değeri vardır. Diyet yapan kişilerin de bildiği üzere bu çok uygun bir değerdir ve rahatlıkla tüketimi gerçekleştirilebilmektedir. Sofralarda yer alan salata çeşitleri arasında lezzeti ile öne çıkan ürünlerden olan turp otu salatası vücut için de oldukça faydalı bir ürün olarak gösterilmektedir.

Yorumlar
Serpil Özyüce 22 Aralık 2018 - 10:29:03 Turp otu salatasının kalori değeri düşük olduğu için diyet yaptığım zamanlarda tüketirdim. Bence tadı da güzel. Şuan diyette değilim ama sağlık açısından yine arada bir yapıp yiyorum. Tarifi de basit kendiniz çeşitlendirebiliyorsunuz.cevapla
yorum yaz
İsim veya Nick: Yorum: