Tüy dökücü kullanmak zararlımı?
Yaşam

Tüy Dökücü Kullanmak Zararlımı?

01 Ekim 2017 - 09:59:00

Yüzyıllardır istenmeyen tüylerle alakalı çeşitli yöntemler denenirken son yıllarda tüy dökücü krem kullanımı popüler bir noktaya gelmiştir.

Sir Ağda Nedir, Ne Demek?

Yıllardır denenen yöntemler arasında en çok talep gören seçenek sir ağdadır. Sir ağda doğal reçineden üretilmiştir. Güzellik uzmanları bu ağdayı doğru bir şekilde uyguladıkları zaman etkili sonuç alınmaktadır. Sir ağda kullanımından sonra tüylerin çıkma süresi uzun bir zaman alır. Aynı zamanda ağda tüylerin azalmasına destek olur. Fakat ağda acı veren bir işlem olduğu için bu epilasyon yöntemi caydırıcı bir hal almaktadır.

Lazer Epilasyon Nedir? Nasıl Olur?

Can yakan ağda dışında lazer epilasyon kullanımı kadınlar arasında revaçtadır. Tüy dökücü krem kullanmayan kadınlar lazer epilasyonu tercih etmektedirler. Lazer ışınları tüy köklerini hedefleyerek tüyleri tam anlamıyla bitirmeyi amaçlar. Atış yapılarak devam eden süreçten belli bir zaman sonra tüyler dökülmektedir. Birkaç kez lazer atışı gören bölgede belli oranda incelme ve azalma görülmesi mümkündür. Lazer epilasyon sürecine bakıldığında bazı olumsuz taraflar bulunabilir. Lazer epilasyon uygulaması diğer epilasyon türlerine göre pahalı bir uygulama olarak kadınların karşısına çıkmaktadır. Lazer atışı yapılırken acı eşiğine göre kişinin canı acıyabilir. Lazer ile alakalı herhangi negatif bir etki söylenmese de bu uygulamanın olması kişilerin kafasında soru işaretleri oluşmasına neden olabilmektedir.

Jiletle Tüy Almak Zararlı mı?

Lazer epilasyon veya sir ağda tercih etmeyen kişiler için acısı olmayan bir alternatif epilasyon yöntemi vardır. Bu alternatif jilet ile tüyleri kazımak olarak ifade edilir. Bu epilasyon yöntemi kişinin canını acıtmaz ve kısa bir sürede tüyleri yok etme süreci tamamlanır. Fakat bu yöntemle ile ilgili negatif olan bir durum söz konusudur. Jilet ile alınan kıllar kesildiği için çok kısa bir zaman dilimi içerisinde eskisinden daha gür bir halde çıkmaktadır. Tüyler kalınlaştığı için kadınlar bu yöntemi tercih eden kişi sayısı azdır. Bu yöntemler dışında 2 yöntem mevcuttur. İlk olarak kremler sık tercih edilir.

Tüy Dökücü Krem ve Spreyler İşe Yarar mı?

Acısız olan 2 yöntemden biri olan tüy dökücü sprey kadınlar arasında rağbet görmektedir. Bu krem ve sprey kıl olan alana sürülmektedir. Belli bir süre bekletildikten sonra paketin içerisinde olan jilete benzeyen aparat yardımı ile hali hazırdaki tüyler kazınır. Aparat yardımı ile yapılan bu işlem jilet gibi sert değildir. Tüyleri derinden atıp, uzaklaştıran yöntem çok kısa bir sürede biter. Yöntem pratik olmasına rağmen bu işlemin olumsuz tarafları bulunmaktadır.

Tüy Dökücü Kullanamanın Zararları Nelerdir?

Tüy döken ve azaltan kremler cilt üzerinde alerjik reaksiyonlara neden olabilir. Bu işlemler ile tüylerden tamamen kurtulmak mümkün değildir. Gözle görülen tüyler dökülür ve derinin altındaki tüylere herhangi bir etkisi yoktur. Kıl köklerini inceltmez veya azaltmaz. Bazı kişilerde kıl köklerini sertleştirebilir ve tüylerin eskisinden daha gür çıkmasına sebep olabilir. Cilt üzerinde kızarıklıklar meydana gelebilir. Kaşıntı problemi oluşabilmektedir. Bazı kişilerin cildini tahriş edebilir. Tüylerin hepsini dökmeme ihtimali vardır. Tüy oranı fazla olan alanlarda kremler yeterince güçlü olmayabilir. Cilde acı verme ihtimali ve cildi yakma durumu olabilir. Hamile kadınlar bu epilasyon yöntemini kullanamaz. Krem tüyleri besleyerek çoğaltabilmektedir. Deride batık olma oranı yüksektir. Cilt üzerinde kaşınma, kabarma, kızarıklık gibi problemlerin olma ihtimali yüksektir. Tüy dökücü krem ve spreylerin zararları olmasına rağmen bu yöntemden memnun olan ve tercih eden birçok kadın da mevcuttur. Çeşitli markaların tüy dökücüler ile ilgili geniş ürün çeşitleri bulunmaktadır. Kişiye göre hangi markanın kişinin cildine iyi geleceği değişkenlik göstereceği için uzman kişiye danışmak gerekir.

Yorumlar
Aslıhan yılmaz 26 Eylül 2017 - 10:45:09 Tüy dökücü kremler tüylerin daha sert çıkmasına neden olur mu? Genital bölge için uygun mu?cevapla
Nişan Göregen 23 Ekim 2017 - 14:12:56 Tüy dökücü krem kullanımı zararlı mı? Acıtmıyor ve çabuk alıyor zaman almıyor diye kullanmak denemek istiyorum ama tüyleri daha çok çıkartır ve güçlendirir diyorlar bu doğru mu? Kullansam bir yan etki görür müyüm? Bide bikini bölgesi için kullanmak uygun olur mu?cevapla
yorum yaz
İsim veya Nick: Yorum: